Tarasy widokowe w Paryżu

paryz panorama wieża eiffla

Jak wysoko buduje się w Paryżu?

Zasada im wyżej tym lepiej w wielu miastach powtarzana jest jak mantra. W ostatnich latach również w Polsce buduje się do góry, świetnym przykładem jest Warszawska Wola. Tarsas Widokowy w Paryżu, z którego widać panoramę miasta znaleźć łatwo. Warto wybrać ten, który idealnie pasuje do Waszej podóży!  

W Paryżu z wysokością jest jednak odwrotnie i jak ktoś buduje za wysoko to pojawiają się kontrowersje. Kiedy w 1973 roku do użytku została oddana Tour Montparnasse wielu Paryżan na nią się skarżyło. I nie trudno się dziwić. Budynek do tego stopnia wpłynął na miasto, że w 1977 roku wprowadzono zakaz budowania powyżej 37 metrów. Od 2010 roku przepisy zostały już zmodyfikowane i deweloperzy mają większe możliwości choć nadal są pod obserwacją. Paryska dzielnica biurowa, w której jest wiele wieżowców to La Defence i znajduje się poza granicami miasta.

Tarasy widokowe w Paryżu 

Nawet niska zabudowa daje możliwość wdrapania się na tarasy widokowe. Poniżej propozycje miejsc, z których można podziwiwać panoramę miasta

Wieża Eiffla

Jest to symbol Paryża i Francji. Każdy wie jak wygląda i jest ona nieodłącznym elementem panoramy miasta i najbardziej znanym tarasem widokowym w Paryżu. Złośliwi od początku jej powstania mówili, że najpiękniejszy widok na Paryż rozciąga się właśnie z niej, ponieważ nie widać metalowej konstrukcji, kiedy na niej jesteśmy!

Wieża powstała jako przykład geniuszu XIX wiecznej Francji i jej inżynierów a konstrukcje Gustawa Eiffla można podziwiać w wielu innych miejscach Paryża i Francji. Dla osób w dobrej kondycji fizycznej polecam podjęcie się wejścia na pierwszy taras schodami. Poczucie wchodzenia i oddalania się od ziemi robi niesamowite wrażenie.

Wieża przyciąga co roku miliony turystów dlatego bilety najlepiej kupić wcześniej online. Informacje praktyczne znajdziecie w tym wpisie: TUTAJ.

IMG_0791

 

IMG_0796

IMG_0800

Bazylika Sacré-Cœur

Jeśli chcecie zobaczyć panoramę miasta z Montmartre macie dwie opcje. Darmowa to plac znajdujący się przed bazyliką Sacre Coeur. Inną opcją jest taras widokowy znajduje się w kopule bazyliki.

Jak się tam dostać? Z lewej strony bazyliki znajduje się wejście na kopułę (które jest biletowane). Aby się tam dostać trzeba pokonać 300 stopni do góry, a następnie w taki sam sposób zejść. Widok jest naprawdę piękny. Nie mam klaustrofobii jednak korytarzyk prowadzący na taras widokowy jest dość wąski i przytłaczający. Miejcie to na uwadze decydując się na wejście na ten taras widokowy w Paryżu.

Jeśli będziecie na Montmartre możecie skorzystać z mojego wpisu o tej dzielnicy: TUTAJ.

img_9543

Łuk Triumfalny

Łuk powstał aby upamiętnić potęgę Francji po pokonaniu wojsk Austriackich i Rosyjskich w bitwie pod Austerlitz . Na szczycie Łuku znajduje się Tarsa widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Paryż, Pola Elizejskie, dzielnicę biznesową La Defense.Łuk Triumfalny znajduje się w samym środku tzw. gwiazdy l’Étoile (poprzednia nazwa placu). Z góry idealnie widać główne arterie miasta, które są podstawą paryskiej architektury i planu urbanistycznego. Polecam przeczytać TU o wielkiej XIX wiecznej przebudowie Paryża.

Więcej informacji na temat zwiedzania Łuku Triumfalnego: TUTAJ.

IMG_9556

Ja i mama przed łukiem. Zdjęcia ze szczytu zaginęły w bliżej niejasnych okolicznościach.

Tour Montparnasse

Słynna wieża Montparnasse, o której już wspomniałam znajduje się na południu Paryża. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy, a na jednym z jej ostatnich pięter restauracja. Wjazd na Taras widokowy jest płatny, jednak jeśli zdecydujecie się udać do restauracji to możecie podziwiać widok miasta w cenie posiłku.

Centre Pompidou

Na dachu Muzeum Pompidou znajduje się taras widokowy oraz restauracja z widokiem na miasto.

Więcej na temat zwiedzania Pompidou: TUTAJ

Lafayette Galeries

 Słynna Galeria handlowa ma jeden z najpiękniejszych tarasów widokowych w Paryżu. Dostęp na niego jest darmowy a przy okazji można zobaczyć wnętrze jednej z najpiękniejszych galerii handlowych na świecie.

The Institute of the Arab World

Na dachu Instytutu Świata Arabskiego znajduje się kolejny darmowy taras widokowy, z którego można podziwiać stolicę Francji. Co ciekawe akurat z tego tarasu prawie nie widać wieży Eiffla.

Muse d’Orsay

Jeśli udacie się do Muzeum Orsay nie zapomnijcie znaleźć starego zegara przez który rozciąga się jeden z najromantyczniejszych i najbardziej ikonicznych widoków na Sekwanę i Paryż.

Więcej o wizycie w Muzeum Orsay znajdziecie w wpisie TUTAJ.

Wielki Łuk w La Defense

Jeśli udacie się do La Defense to pamiętajcie, że na szczycie budynku La Grande Arche znajduje się ogólnodostępny taras widokowy. Widać z niego Panoramę Paryża a w pogodne dni nawet Luwr. 

La Grande Roue de Paris

Mowa oczywiście o diabelskim młynie, który znajduje się w ogrodach Tuileries przed Luwrem. Jeśli tylko macie okazje aby skorzystać z przejażdżki nie wahajcie się! Piękny widok na Luwr, Plac Concorde i Sekwanę. Dodatkowo atrakcja jest mniej oblegana niż wiele innych punktów widokowych w stolicy Francji, dlatego jest mniejsza kolejka oraz niższa cena. Młyn czasami jest demontowany.

Polecane dla Ciebie