Czy Napoleon był niski?

niski napolon bonaparte

Napoleon i jego wzrost

Kiedy przychodzi nam do głowy pierwsze skojarzenie z Napoleonem Bonaparte to jest to zapewne jego wzrost. Ten słynny Francuski przywódca, który podbił wiele państw Europejskich i w związku z tym w wielu był znienawidzony w masowej pamięci zachował się jako niski człowiek. Czy słusznie?

Czy Napoleon był niski?

Sami oceńcie. Według licznych pomiarów cesarza Francuzów miał on 168cm-170cm. Czy waszym zdaniem zasługiwał on na miano kurdupla? Osobiście przez długi czas myślałam, że Napoleon mierzył 130-140cm i był na skraju karłowatości. Jednak 170cm wzrostu, choć nie imponuje to nie oznacza iż Napoleon był niski! Minimalny wzrost aby służyć w wojsku w 1776 roku to 165cm.Oznacza to, że na ówczesne standardy Napoleon miał wzrost dość przeciętny.

Napoleon? Wzrost przeciętny

Napoleon był wystarczająco wysoki aby służyć w wojsku, a jago wzrost nie odbiegał ówczesnej normy. Dlaczego w masowej świadomości zachował się obraz Napoleona jako niskiego człowieka?

Jednym z powodów jest to iż był on zawsze otoczony żołnierzami elitarnej jednostki wojskowej zwanej Gwardią Cesarską (Garde impériale). Mieli oni wzrost ponadprzeciętny jak na ówczesne czasy, często przekraczający zwykle 180cm. A to oznacza , że byli widocznie wyżsi niż sam Napoloen.

Jednostki miary

Kolejnym powodem dla którego do Napoleona przylgnął niski wzrost jest różnica w jednostkach miar na początku XIX wieku we Francji i Anglii. W obu Państwach używano stóp i cali. Jednak nie były one zunifikowane w obu krajach. I tym sposobem Napoleon, który mierzył 5 stóp i dwa cale według jednostki miary we Francji miał ok. 169 cm, a w wielkiej Brytanii 158cm!

Po klęsce Napoleona w 1815 roku brytyjska praca celowo lub przypadkowo przyczepiła do Napoloena łątkę niskiego mężczyzny. Ten wizerunek pozostał z nim na zawsze dzięki licznym kąśliwym karykaturom, które przedstawiały go jako niskiego człowieka.

Co ciekawe w anglojęzycznych artkułach pojawia się wątpliwość czy Napoleon był niski czy nie, a w tych po francusku nie ma ani słowa zawahania dotyczącego jego wzrostu. Nie ukrywajmy, że w XIX upokorzenie Napoleona poprzez przyczepienie mu łatki kurdupla było na rękę wielu osobom.

Jak widać fake newsy istniały już dawno temu!

Kompleks Napoleona

Przez ten przydomek powstał tzw. kompleks Napoleona. Przypisywany jest on zwykle osobom o niskim wzroście, które charakteryzują się agresywnym trudynm do zaakceptwania spełecznie zachowaniem. Często kłamią na temat swoich zarobków lub osiągnięć aby podbudować swoje ego oraz swój wizerunek w oczach innych.

Wampir z Paryża

Polecane dla Ciebie