Tradycyjne francuskie potrawy świąteczne

Boże Narodzenie we Francji

Czy święta bożego narodzenia we Francji bardzo różnią się od polskich? W salonie tak samo jest choinka, pod którą znajdują się prezenty, a o północy pasterka. Czym więc różni się Boże Narodzenie w Francji?

Rozpocznijmy od tego, że wigilijny posiłek zaczyna się francuskim zwyczajem o 19:00 , a nie wraz z pierwszą gwiazdką. Dla mnie właśnie na stole jest prawdziwa rewolucja. Próżno szukać na nim barszczu, karpia czy makowca.

Czym w takim razie objadają się Francuzi? Oto kilka najbardziej zaskakująch bożonarodzeniowych dań.

Równouprawnienie w kuchni.

Bożonarodzeniowe apéro

Na początku rodzinnego spotkania pojawia się szampan. Wszyscy składają sobie życzenia i czekają na rozpoczęcie kolacji.

Przystawki

Ostrygisą typową przystawką świąteczną

Od grudnia na francuskich targach pojawiają się stopniowo w coraz większej ilości. 24 grudnia wcześnie rano trzeba udać się na targ aby odebrać wcześniej zamówione ostrygi, które muszą być bardzo świeże bo są jedzone żywe. Zjedzenie starszych grozi poważnym zatruciem pokarmowym.  Otwieranie ostryg to nie lada sztuka. Doświadczona osoba otwiera ostrygę kilka sekund, jednak nowicjuszowi otwarcie jednej zajmie kilka minut. Używa się do tego specjalnego noża, którym ostrożnie podważa się muszelkę uważając aby nie zranić się w rękę. Odniesienie ran podczas ich otwierania jest wbrew pozorom bardzo łatwe.

O ostrygach i o tym jak je jeść na TUTAJ znajdzieice mój wpis!

Foie Gras

słynna gęsia wątróbka jest tradycyjnie typowo bożonarodzeniową potrawą, obecnie spotykana również o innych porach roku podczas wielu ważnych uroczystości (np. ślubów). Tańsza wersja bardzo popularna to wątróbka z kaczki. 

Foie gras można kupić już gotowe, wiele osób decyduje się jednak na zakup surowej wątróbki i samodzielne upieczenie jej w domu. 

Kawior

Choć kojarzy nam się z Rosją to bardzo często znajduje się na wigilijnym stole. Kilka blin z kawiorem na pobudzenie apetytu to nie lada przysmak.

Kawior.

Ślimaki

Pieczone z masłem i czosnkiem. Te na zdjęciu są w chrupiącyh jadalnych muszelkach. Często podawane są również w oryginalnych muszelkach. Większość osób kupuje już gotowe ślimaki, które należy tylko upiec i podawać zaraz po wyjęciu z piekarnika.

Ślimaki

Przegrzebki świętego Jakuba.

Mogą być pieczone lub smażone. One również powinny być kupione żywe. Całe szczęście nie jest to trudne skoro na święta dostawy świeżych owoców morza są niezbędne.

Danie główne:

Pieczone mięso

np. kapłon (czyli wykastrowany kogut) nadziewany kasztanami, ale może pojawić się inny rodzaj drobiu lub dziczyzna. U nas popularny jest pieczony kurczak w sosie śmietanowym z grzybami smardzami (morchella).

Pieczony kurczak w sosie śmietanowym z grzybami smardzami (morchella).

Desery

La Bûche de Noël

To ciasto w formie roladki z kremem na bazie śmietany, ozdobione tak aby przypominało kawałek drewna. Zwykle jest o smaku czekoladowym, kasztanów, kawowym lub śmietankowym.

Bouche de Noel.

Treize desserts

W Prowansji pojawia się tzw. les treize desserts czyli 13 bożonarodzeniowych  deserów. Symbolizują one Jezusa oraz 12 apostołów. Wśród deserów znajdują się min. Nugat, suszone owoce takie jak figi czy rodzynki, orzechy, świeże owoce np. melony i jabłka, regionalne ciasta.

Co Was najbardziej zaskoczyło na tej liście? Bez czego nie wyobrażacie sobie świąt?

Joyeuses fêtes à vous ainsi qu’à votre famille!

 

Ostrygi – wszystko co chcecie o nich wiedzieć ale nie ma kogo zapytać!

Polecane dla Ciebie