Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny Paryż

Łuk Triumfalny – Krótka historia

Łuk triumfalny budzi zainteresowanie od swojego powstania zapewne zarówno dzięki swojej formie jak i interesującej historii. Powstał na zlecenie Napoleona Bonaparte, który chciał w ten sposób uhonorować zwycięstwo swojej wielkiej armii. Jego budowa została zlecona w 1806 roku, jednak sam Napoleon nie doczekał jego ukończenia.

Manifest siły francuzów

Powstanie Łuku Triumfalnego miało upamiętnić potęgę Francji po pokonaniu wojsk Austriackich i Rosyjskich w bitwie pod Austerlitz . Ten symbol dominacji jednak nie od początku miał mieć formę  łukiu. Co więcej pierwotnie miał stać w innym miejscu. Początkowo Napoleon plamował wybudować wielkiego słonia na Placu Bastylii, co więcej miał on w swym wnętrzu skrywać muzeum ku jego czci . Na początku XIX wieku okolice dzisiejszych pól Elizejskich były jeszcze polami, które dopiero powoli podlegały urbanizacji dlatego początkowo nie były brane pod uwagę podczas planowania tego pomnika….

Wybór miejsca na Łuk na obrzeżach miasta

Pierwotny kształt pomnika oraz miejsce spotkały się z sprzeciwem, dlatego po długich przekownywaniach i namysłach Napoleon zdecydował się na wzniesienie Łuku w miejscu gdzie znajduje się on obecnie. Po długich namowach Napoleon się na modyfikacje formy i zaakcepotwał oboiekt o klasycznym kształcie, to dlatego dziś na Placu Gwiazdy stoi Łuk, a nie pomnik w kształcie ogromnego słonia. Z pewnością budowa Łuku była procesem długim i złożonym, do jego ukończenia potrzeba była aż 30 lat i sam Napoleon nigdy nie doczekał się zakończenia swojego projektu.

 Łuk Triumfalny – Ciekawostki

Ponieważ Łuk Triumfalny już od powstania budził zainteresowanie i istnieje wiele ciekawych historii z nim związanych. W 1885 roku bogate małżeństwo Key z USA chciało zakupić go aby na jego tarasie urządzać przyjęcia, na szczęście propozycja ta została odrzucona.

Łuk był również świadkiem osobliwego zdarzenia gdy w 1919 roku Charles Godefroy przeleciał pod nim samolotem. Podobno właśnie dlatego Asy lotnictwa do dziś odmawiają chodzenia pod nim pieszo.

Obecnie Łuk jest pomnikiem nieznanego żołnierza i znajduje się pod nim płomień, który płonie nieprzerwanie od 1921 roku. Co ciekawe nie zgasł również podczas okupacji niemieckiej.

 Łuk Triumfalny – informacje praktyczne

Adres Place Charles de Gaulle – 75008 Paris
Dojazd Metro – Charles de Gaulle – Étoile

RER – Charles de Gaulle – Étoile

Autobus – 22, 30, 31, 52, 73, 92

Godziny Wtorek-niedziela, 9.30-18.00. Czwartek, 9:30 – 21:45 poniedziałek, zamknięte
Bilety Bilet normalny : 13 €

Darmowe Wizyty
  • Pierwsza niedziela miesiąca od 1 listopada do 31 marca.
  • Poniżej 26 roku życia z krajów Unii Europejskiej, nauczycieli (z wyłączeniem wystaw czasowych).
oficjalna strona www.paris-arc-de-triomphe.fr
Paris Museum Pass tak

Darmowe muzea w Paryżu

Muzeum Luwr w Paryżu

Polecane dla Ciebie