Montmartre w Paryżu – romantyczna dzielnica artystów

paryż sacre coeur

Montmartre to romantyczna dzielnica Paryża pełna artystów

Paryż ma wiele oblicz, a każda z jego dwudziestu dzielnic jest inna. W tym darmowym przewodniku znajdziecie wszystkie miejsca jakie trzeba zobaczyć odwiedzając paryskie wzgórze artystów!

MAPA MONTMARTRE KLIKNIJ TUTAJ

Montmartre to słynne wzgórze artystów

Osiemnasta dzielnica Paryża góruje na miastem i jest znana na całym świecie ponieważ jest ulubionym miejsce artystów, którzy uwielbiają Montmartre. Na jego szczycie znajduje się nie słynna śnieżnobiała bazylika Sacre Coeur.

Jak znaleźć się na szczycie Montmartre?

Pod bazylikę górującą nad miastem można dostać się na dwa sposoby: kolejką linową lub przemierzając skwer Louis-Michelle aby po pokonaniu 222 stopni znaleźć się na szczycie wzgórza. Z placu pod bazyliką rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto.

Montmartre magiczna atmosfera

Podczas wizyty w tej części miasta łatwo zapomnieć, że nadal jest się w jednej z najgwarniejszych metropolii Europy. To wzgórze, jest pełne krętych wąskich uliczek, a wiejskie domy są zagubione pośród typowych paryskich kamienic. Bez wątpienia Montmartre od zawsze opierał się wpływom Paryża. Od XIX wieku wzgórze zaczęło jak magnes przyciągać artystów, którzy do dziś z chęcią tu przybywają. Co ciekawe to na Montmartre mieszkali i malowali min.: Pablo Picasso, Henri Matisse czy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj.

Montmartre Paryż wschód słońca
Paryż wschód słońca

Erotyczna atmosfera

Montmartre zachwyca i przyciąga. Jest nieco tajemniczy i budzi dreszczyk emocji. Na Boulevard de Clichy znajduje się wiele sklepów dla dorosłych z fikuśnymi witrynami oraz liczne kabarety. Erotyczna atmosfera u podnóża tego wzniesienia od razu robi wrażenie.

Wzgórze Montmartre ma Wiejski charakter

Montmartre znany jest z licznych zielonych uroczych skwerów, drzew rosnących wzdłuż ulic oraz swojej własnej winnicy! Przechadzając się po uliczkach można podziwiać małe wiejskie domki, które kojarzą się z sielskim życiem z dala od wielkiego miasta. Nie można dać się zwieść. Choć mają one powierzchnie zaledwie 150 mkw ich ceny zwalają z nóg i kosztują po 16 tysięcy euro za metr kwadratowy.

Produkcja chleba

Jeszcze dwieście lat temu Montmartre był podparyską miejscowością, na której stało ok 12 młynów dostarczających mąkę dla całego miasta. Do dziś zachowały się dwa autentyczne, oraz trzeci nieautentyczny ale najsłynniejszy wiatrak świata, który należy do Moulin Rouge.

Kawiarnie i bistra Montmartre 

Pierwsze na świecie bistro to działająca od 1793 roku restauracja La mère Catherine. Podczas okupacji Paryża przez kozaków upodobali oni sobie szczególnie właśnie Montmartre i tę restauracje. W 1814 aby zachęcić Kozaków do odwiedzania swojej restauracji właściciel na drzwiach wywiesił tabliczkę z napisem Bistro, co oznacza szybko. Dzięki temu wiedzieli oni, iż w tym miejscu szybko otrzymają zamówiony posiłek.

Najromantyczniejsze kawiarnie Paryża

Ulubiony sport paryżan to siedzenie na paryskich tarasach i powolne popijanie kawy. Podczas porannej kawy można oddać się ulubionej rozrywce czyli obserwowaniu przechodniów.

Jak poznać paryską kawiarnie

Prawdziwą paryską kawiarnie można poznać po tym, że na każdym stoliku leży popielniczka. Jedną z najsłynniejszych kawiarni jest Café Deux Moulins, w której pracowała filmowa Amelia. Zainteresowaniem ciszy się również Le Consulat czyli restauracja, którą w XIX wieku chętnie odwiedzana przez takich artystów jak Picasso, Sisley, Van Gogh, Toulouse-Lautrec Monet i wielu innych.

Le Musée de Montmartre

To muzeum znajduje się w starej pracowni wielu artystów, a jego ekspozycja jest poświęcona twórcom którzy tworzyli na wzgórzu. Tutaj swoje pracownie mieli min. Pierre-Auguste Renoir, Émile Bernard czy Suzanne Valadon. Z ogrodów Renoira rozciąga się wyjątkowy widok na wzgórze oraz jego winnice.

Dalí Paris

to jedyne we Francji muzeum poświęcone sztuce Salwadora Dali, w którym przedstawione są również dzieła, z jego prywatnej kolekcji.

Montmartre Paryż
Montmartre

Znane miejsca na Montmartre

Plac Pigalle

znajduje się u podnóża Montmartre, Choć na tym placu nie dzieje się zbyt wiele to znają go wszyscy. Miejsce to od dziesięcioleci kojarzy się z erotyką i miłosnymi uciechami, dlatego nikogo nie powinny dziwić liczne sklepy dla dorosłych, które znajdują się przy przecinającym ten plac Boulevard de Clichy. Kasztanów tutaj nie radzę szukać. Można za to znaleźć płatną miłość.

Moulin Rouge

Bez wątpienia jest to najsłynniejszy kabaret świata i królestwo kankana. Poza wieczornym show, w ciągu dnia można udać się na wycieczkę po wnętrzach kabaretu lub zdecydować się na drinka w barze, z którego można dostać się na dach budynku przy którym znajduje się słynny Czerwony Młyn.

Le Mur des Je t’aime

Romantyczny mur zakochanych, na którym w 250 językach, 311 razy napisana jest jedno wyznanie: Kocham Cię!

Kocham Cię! – mur zakochanych w Paryżu.

Bazylika Sacre Cœur

Świątynia, która góruje nad miastem. W jej wnętrzu znajduje się największa mozaika we Francji, licząca 480 m².

La Place du Tertre

słynny plac, który upodobali sobie okoliczni artyści i oczywiście można na nim zamówić swój obraz, który zostanie wykonany na miejscu.

Le Bateau Lavoir

czyli rezydencje artystów z Montmartre. Niegdyś to w tym budynku mieszkali i tworzyli min. Pablo Picasso, Henri Matisse czy polski rzeźbiarz Igor Mitoraj. Do dziś mieszkają tu artyści a do środka zajrzeć mogą tylko nieliczni.

Vigne de Montmartre

Jedna z ostatnich winnic znajdujących się w Paryżu. Z uprawianej tu winorośli nadal produkowane jest wino.

Au Lapin Agile

Kabaret o charakterystycznym logo z królikiem przeskakującym patelnię. W tym wiejskim domku nawiązała się przyjaźń pomiędzy Erikiem Satie a Debussy’m.

Place Dalida

Mały placyk, na którym znajduje się popiersie jednej z najsłynniejszych i najtragiczniejszych francuskich piosenkarek Dalidy. Licznie odwiedzany przez turystów, którzy z nieznanych przyczyn ochoczo pocierają go.

Tanie i dobre jedzenie na Montmartre w Paryżu

Świeże chrupiące Croissanty w jednej z najlepszych paryskich piekarni – Le Grenier à Pain. Tradycyjne Crêpe czyli francuskie naleśniki z cukrem. Na szybką przekąskę idealny jest Croque-monsieur czyli tost z serem i szynką zapiekany pod sosem beszamelowym. Podczas romantycznej kolacji obowiązkowo trzeba spróbować słynnej francuskiej kaczki czyli Confit de canard .W Paryżu trzeba się odważyć i spróbować ślimaków. Na Montmartre idealnym miejscem jest Bouillon Pigalle. Na romantyczną kolację warto zajrzeć do La Maisone Rose.

Wydarzenia

Fête de la musique to paryskie święto muzyki mające miejsce w trzecią sobotę czerwca. Podczas jednego wieczoru z każdego zakątka miasta rozbrzmiewa muzyka i tańczy każda ulica.

Fête des Vendanges de Montmartre to święto winnicy znajdującej się na wzgórzu. Co roku w październiku podczas święta winnicy Montmartre zostaje opanowane przez amatorów francuskiej gastronomii, wina oraz sztuki.

La Nuit Blanche czyli Biała Noc odbywająca się w pierwszą sobotę października jest pretekstem do otwarcia dla zwiedzających paryskich muzeów, galerii i nie tylko.

Wieczorne wyjście

Bullion Pigalle to znajdujący się przy Placu Pigalle lokal nawiązujący do tradycji paryskich bulionów czyli restauracji, które szybko serwują proste i tradycyjne francuskie dania. Otwarty codziennie od południa do północy, nie przyjmuje rezerwacji.

Le Bar à Bulles to bar znajdujący się w tym samym budynku co Moulin Rouge. Latem na jego tarasie a cały rok w środku można napić się kieliszek francuskiego wina lub koktajlu. Z lokalu można dostać się na dach Moulin Rouge i stanąć pod słynnym Czerwonym Wiatrakiem

Terrass-Hotel jak sama nazwa wskazuje na szczycie tego Hotleu znajduje się jeden z najlepszych paryskich rooftopów. Z tego całorocznego tarasu rozciąga się panoramiczny widok na miasto. Można skorzystać ze strefy barowej lub restauracyjnej.

Muzeum Luwr w Paryżu

Łuk Triumfalny w Paryżu

Polecane dla Ciebie