Wieża Eiffla: fakty i zwiedzanie

wieza eiffla paryż francja historia ciekawostki

Symbol Francji

Wieża Eiffla powstała w 1889 roku na Wystawę światową organizowaną w Paryżu. Historia stolicy Francji jest nierozłącznie związana z tym symbolem Paryża jednak kiedyś była uznawana za poczwarę,a dziś stała się romantycznym symbolem stlicy Francji!

Wieża Eiffla powstała, aby stać się żywym dowodem geniuszu inżynierii Francuskiej i bez wątpienia osiągnęła zamierzone cele! Ponieważ miała jak na ówczesne czasy rekordową wysokość ponad 300 metrów jej stabilność opór na działania wiatru, zostały zapewnione dzięki innowacyjnej ażurowej konstrukcji.

wieza eiffla paryż francja historia ciekawostki

Oszpecenie Paryża

Od początku prac na budowie powstaniu wieży Eiffla bohema artystyczna miasta była przeciwna jej powstaniu. Wieża w ich oczach oszpecała Paryż i dlatego została nazwana min. tragiczną latarnią, szkieletem dzwonnicy, zdeformowanym żelaznym masztem.

Pomimo kontrowersji towarzyszach budowie wieży, po oddaniu do użytku wieża niekwestionowanie odnosi sukces! W związku z tym podczas Wystawy Światowej odwiedziło ją przeszło dwa miliony osób!

wieza eiffla paryż francja historia ciekawostki
Wnętrze jednej z pierwszych restauracji w Wieży Eiffla

Niesamowite przeżycie

Odwiedzający wieżę Eiffla poza podziwianiem jej mogli udać się do jednej z 4 restauracji, które działały w niej od pierwszego dnia i z pewnością cieszyły się wielką popularnością. Na pierwszym piętrze mieściły się cztery pawilony i każdy z nich mógł pomieścić 500 gości. Co ciekawe pawilony miały specjalizacje gastronomiczne i dzieliły się na kuchnię flamandzką, rosyjską oraz francuską. Obecnie restauracje te już nie istnieją.

W 1983 roku na drugim piętrze wieży otwarto słynną restaurację gastronomiczną Jules Verne.

Nauka zapewnia nieśmiertelność

Sam Gustaw Eiffel na szczycie Wieży Eiffel postanawiał zorganizować sobie, biuro oraz mieszkanie, w którym mieszkał, aż do swojej śmierci.

Zgodnie z planem wieża pierwotnie miała zostać rozebrana po 20 latach. Gustaw Eiffel prawdopodobnie od początku miał plan jak uchronić ją przed przetopieniem, a swoje nazwisko na zawsze wpisać na karty historii.

wieza eiffla paryż francja historia ciekawostki
Wieża Eiff

la w trakcie budowy

Miejsce eksperymentów

Zastosowanie wieży miało być bardzo bogate i przysłużyć się nauce, dlatego wieża szybko stała się miejscem obserwacji meteorologicznych i astronomicznych, eksperymentów fizycznych, strategicznym stanowiskiem obserwacyjnym, stacją telegraficzną i miejscem badań wiatru. Co więcej w założeniu wieża od początku miała stać się  ogólnodostępnym ” obserwatorium i laboratorium, jakich nigdy wcześniej nie udostępniono dla nauki.

Na wieży od początku znajdowały się laboratoria naukowe i zainstalowano na niej wiele przyrządów naukowych. W związku z tym już od pierwszego dnia po inauguracji na ostatnim piętrze wieży znajdowało się laboratorium meteorologiczne, a u podnóża wieży powstał tunel aerodynamiczny. Eiffel wykonał przy pomocy wierzy przeszło pięć tysięcy badań naukowych. To jednak dopiero rola wieży jako gigantycznej anteny zachowała ją od rozebrania.

Weekend w Paryżu wieża Eiffla
Wieża Eiffla do dziś góruje nad miastem

Symbol Paryża

Od rozbiórki wieżę z pewnością uratowała rola anteny:już w 1913 roku wieża wysyłała fale elektryczne do Ameryki i na statki w promieniu 6000 kilometrów. Radio Eiffel nadawało z wieży w latach 20, a w latach 30 XX wieku zamontowane zostają na niej nadajniki telewizyjne. To dzięki nadajnikom z wieży Eiffla 2 czerwca 1953 roku Francuzi mogli oglądać na żywo transmisje koronacji królowej Anglii Elżbiety.

metro w paryzu francja
Linia metra 6 na moście Bir-Hakeim

Wieża Eiffla w liczbach

  • Wysokość – 324 metry
  • Wysokość w momencie ukończenia budowy – 312 metrów
  • 1sze piętro – wysokości: 57 metrów, 360 schodów, powierzchnia: 4415 mkw
  • 2gie piętro – wysokość: 115 metrów, 700 schodów, powierzchnia: 11430 mkw
  • 3cie piętro – wysokość: 275 metrów, powierzchnia: 250mkw
  • 20 000 żarówek rozświetla wieżę co noc
  • 5 wind
  • Waga – 10 100 ton
  • Waga farby na wieży – 60 ton
  • Co 7 lat wieża jest malowana od nowa, proces malowania trwa 18 miesięcy
  • Wieża składa się 18 038 metalowych elementów
  • Składa się z 7 300 żelaza
  • Powstała w 2 lata 2 miesiące i 5 dni
  • Jest to dzieło 50 architektów i inżynierów
  • Przy jej budowie pracowało 150 robotników
  • 7 000 000 milionów odwiedzających rocznie
Wieża Eiffla Trocadero Paryż
Widok na Wieżę Eiffla z Placu Trocadero
wieża Eiffla Montmartre Paryż
Widok na Wieżę Eiffla z Montmartre

Zwiedzanie:

Bilety na Wieżę Eiffla najlepiej kupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie: https://www.toureiffel.paris/fr

Wcześniejsze kupienie biletów bez wątpienia zaoszczędzi długiego stania w kolejce. Bilety najlepiej kupić na officjalnej stronie wieży, nawet 3 miesiące przed planowaną wizytą. Na pierwsze pięto Wieży Eiffla można dostać się schodami, wjazd na szczyt jest możliwy tylko windą.

Oficjalna strona wieży Eiffla.

 Miłego zwiedzania.

À bientôt! 

Paryż z góry, czyli na co się wdrapać część 1.

Kolorowe zdjęcia z Paryża w 1900 roku

Weekend w Paryżu

Marianne – Kim jest kobieta, która stała się symbolem Republiki Francuskiej?

Polecane dla Ciebie