Co Polacy robią lepiej od Francuzów?

Co Polacy robią lepiej od Francuzów?

To nie jest tak, ze ślepo zakochałam się we Francji. Czasami jest to trudna miłość podczas, której burczy mi w brzuchu a palce u stup kostnieją z zimna. Po tym jak TUTAJ na blogu pojawił się artykuł w czym Francuzi są lepsi od Polaków , musi być wpis co w Polsce robi się lepiej.

Polskie desery

Francuzki nie pieką ciast, a po Francuskich domach nie rozchodzi się zapach sernika, makowca czy szarlotki. Tutaj nikt nie zna combru czy mazurka. Ciasta na święta kupuje się u cukiernika. Od tej zasady nie ma wielu wyjątków (chyba, że w polskich domach ;P). Po dwóch latach nad Sekwaną oficjalnie stwierdzam, że polskie zwyczaje związane z pieczeniem ciast są bezcenne!!! Nikt, nie będzie zaprzeczał tu, że francuskie desery są super, jednak czasami brakuje domowego deseru. ps. czy odpowiedziałam na pytanie dlaczego Francuzki nie tyją?

Zwyczaje świąteczne

O tak, te we Francji są ubogie. Nie ma wielkanocnego malowania jaj, pieczenia i dekorowania mazurków oraz koszyczków wielkanocnych. Nie istnieje coś takiego jak mikołajkowe wróżby czy 12 potraw na Boże Narodzenie. Jasne, Francuzi mają swoje zwyczaje jednak Nasze Polskie są wyjątkowe i warto o tym pamiętać.

Mamy lepsze parkingi

To, że poruszam ten temat pewnie jest zaskoczeniem dla czytelników. Ostatnie dwa miesiące uczę się idealnego parkowania równoległego, które jest dla mnie trudne. Mam wrażenie, że Polacy, ze względów genetycznych tego nie potrafią. Całe szczęście mamy na to rozwiązanie: większe, przestronne miejsca parkingowe, w które łatwo wjechać przodem. Dla niektórych to nie ma znaczenia jednak, ja, daję Polsce za to duży plus.

Autentyczność kulinarna

Znów wracam do kuchni. O co chodzi? Zauważyłam, że Polacy mają obsesję na punkcie autentyczności i czasami to przyprawia o ból głowy jednak, jeśli chodzi o kuchnie świata to wygrywamy. W Polsce jest większa szansa, że idąc do restauracji tajskiej danie będzie smakować jak w Tajlandii, a argentyński grill będzie jak w Argentynie. Francuzi lubią wszytko dostosowywać do swojego gustu, dlatego ostre dania kuchni azjatyckiej proponuję jeść w Azji lub Warszawie. Francuzi bez skrupułów poproszą o to aby danie było bez przypraw, a w restauracjach nie ma ostrego sosu. Jeśli szef kuchni w Warszawie postanowi złagodzić orientalny smak od razu spotka się z krytyką strażników autentyczności. Po dwóch latach spędzonych we Francji z dumą dołączam do tego grona ;P

Spontaniczność

W Polsce dużo łatwiej wyjść na spontaniczną kolację bez zarezerwowania miejsca, nawet (albo szczególnie) do dobrej cenionej knajpy. Nie musimy zastanawiać się tydzień albo dwa tygodnie przed datą kolacji, gdzie będziemy jeść. Dodatkowo nie musimy trzymać się ściśle ustalonych godzin, bo większość restauracji jest otwarta cały dzień. Dzięki temu możemy czasem zjeść na mieście obiad o 15 lub 16. Polski obiad dostosowuje się do planu naszego dnia a nie dzień do obiadu. We Francji jest to trochę bardziej skomplikowane, dlatego wspomniałam o tym w poście, którey znajdziecie TUTAJ.

Wesele

Polskie wesela są bez wątpienia fajniejsze niż te we Francji. Jest więcej śmiechu, zabawy i wódki. Dużo łatwiej jest się zintegrować z osobami, których nie znamy jest na weselu w Polsce. Jest wiele różnic, które opisałam w TYM wpisie.

Polska szczerość

Polacy jak coś nie gra i nie działa mówią to prosto z mostu. Jak coś trzeba załatwić albo o coś zapytać to nikt się nie krępuje tylko zadaje pytanie. Bardzo lubię nasz Polski brak niedomówień!

Polskie śniadanie

Słone i duże, tak aby mieć siłę na kilka godzin. We Francji trudno o poranku znaleźć coś innego niż croissanta i kawę. Czasem będzie też bagietka, masło, konfitury i sok pomarańczowy. Szczyt szaleństwa dodatkowo jedno jajko albo omlet. Wersja pełna, zdarza się rzadko, a na mieście kosztuje 18euro.

Ślimaczek z praliną

Centralne ogrzewanie

Ponieważ we Francji temperatura prawie nigdy nie spada poniżej zera to wychodzi się z założenia, że centralne ogrzewanie nie jest potrzebne. Francuskie mieszkania, szczególnie te paryskie z bogato zdobionymi wnętrzami i pięknymi widokami za oknem mają ogrzewanie elektryczne. Konsekwencje są takie, że nagrzanie mieszkania graniczy z cudem i grozi bankructwem. Tutaj jest mój artykuł o tym jak w Paryżu jest zimniej niż w Warszawie. 

Inne artykuły o życiu we Francji?

Kilka słów o szoku kulturowym we Francji znajdziecie w tym artykule.

10 zaskakujących faktów o Francji

À bientôt!

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

 

Polecane dla Ciebie