WESELE BEZ WÓDKI czyli jak bierze się ślub we Francji

jak wygląda francuskie wesele

Ślub we Francji

Co kraj to obyczaj. Ślub we Francji jak i w lsce ma wiele wspólnego. Strój Państwa młodych i to że, podczas jednego i drugiego chętnie zatańczymy zarówno kaczuchy jak i kolejarza (nie mam pewności jak nazywa się ten taniec).  Zaślubiny jak i przyjęcie weselne jednak różnią się od siebie pod wieloma aspektami.

Jaka jest różnica? Poniżej krok po kroku opisuję uroczystość i wesele we Francji. Na końcu dla jasności znajdziecie polskie tradycje, których nie znajdziecie na francuskim weselu.

160910_KasiaAlex_0063_s
Nasz polski ślub

KIEDY ODBYWA ŚLUB WE FRANCJI

Najlepszym dniem na ślub, podobnie jak w Polsce jest sobota.

ŚLUB  W URZĘDZIE STANU CYWILNEGO

Francja jest krajem laickim i rozdział państwa od kościoła jest bardzo ważny. Dlatego ślub kościelny i cywilny odbywają się oddzielnie. Godzinę przed ślubem w kościele odbywa się ceremonia w ratuszu. Jest krótsza niż w Polsce, trwa zaledwie 5 minut. Jest to związane z tym, że większość formalności załatwiana jest dzień wcześniej. Na ślub cywilny nie zawsze zaproszeni są wszyscy goście, sala jest często mała i ledwo pomieści 30 osób. Do kościoła udają się już wszyscy goście.

ŚLUB W KOŚCIELNY

 Przed kościołem para młoda wita gości, a świadkowie lub dzieci rozdają książeczki, w których są rozpisane po kolei pieśni kościelne jakie będą wykorzystane podczas mszy.

Gdy goście wejdą do kościoła uroczyście wchodzi do niego Pan młody razem z mamą. Gdy jest już przed ołtarzem, główną nawą wchodzi Panna młoda z ojcem, a za nimi jej matka, ojciec Pana młodego oraz świadkowie.

Po mszy goście robią sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Na placu, przestrzeni dostępnej w okolicy kościoła, lub w miejscu gdzie odbędzie się koktajl. Po mszy nie ma życzeń. Rodzina i goście udają się na przyjęcie koktajlowe.

P1010326
Château de Veuil o świcie. Ruiny zameczku, w którym odbywało się wesele, na którym byliśmy w tym roku. W Dolinie Loary zamki są na każdym kroku, nie trudno znaleźć kameralne miejsce na przyjęcie, które zapadnie w pamięci państwa młodych i weselników na wiele lat.

 

PRZYJĘCIE KOKTAJLOWE 

Coctail. Następuje po ślubie i trwa ok. 2-3 godziny. Otrzymanie zaproszenia na koktajl nie oznacza, że jesteśmy zaproszeni na wesele. Zwykle na koktajlu serwuje się szampana na pierwszy toast oraz wino. Przyjęcie jest na stojąco, serwowane są przekąski typu fingers, czyli takie, które łatwo zjeść na raz i nie potrzeba do nich talerza i sztućców. Przyjęcie kończy się o godzinie jaka została wskazana na zaproszeniu poprzez zaproszenie gości na kolacje. Goście zaproszeni tylko na koktajl oddalają się.

Jest to czas kiedy para młoda może porozmawiać gośćmi, przyjąć życzenia oraz intensywnej sesji zdjęciowej. Podczas koktajlu Panna młoda rzuca bukiet (opcjonalnie). Zwyczaj nie dotyczy muchy Pana młodego! Co ciekawa na ostatnim weselu Panna młoda odzyskała swój bukiet :).

WESELE

POWITANIE 

Uroczyste wejście Państwa młodych na sale odbywa się w akompaniamencie skocznej muzyki podczas której młodzi w podskokach przemkną pomiędzy stołami. Przed rozpoczęciem kolacji następuje powitanie przez Państwa młodych rodziny i gości podczas krótkiego przemówienia.

P1010153
W Polsce coraz bardziej popularne, we Francji obowiązkowe. Goście są usadzani przez Państwa Młodych, przy wejściu do sali znajduje się plan stołów oraz przydział miejsc. Na każdym talerzu znajdują się wizytówki z informacją gdzie mamy usiąść. Siadamy na przemian: kobieta mężczyzna.

KOLACJA

ma formę dań serwowanych i rozpoczyna ok. 19:00-21:00. Serwowane są podczas niej cztery dania: starter, danie główne, ser, deser na koniec kawa (po deserze). Dania podawane w formie obsługi kelnerskiej. Do wyboru z napojów są wino białe i czerwone oraz woda, czasem sok/cola. Kolacja trwa 2-3 godziny. Nie ma podczas niej przerw na taniec, tak jak w polskiej tradycji. Jest to czas kiedy rodzina i przyjaciele przemawiają do Państwa młodych (często rodzice, rodzeństwo lub świadkowie) oraz mogą przedstawić swoje zdolności artystyczne, np. w formie stworzonych na tę okazję piosenek, lub krótkich filmików/prezentacji na temat państwa młodych.

TORT

pojawia się po kolacji około północy lub później. Może być jedynym lub drugim deserem. Decyzja zależy do organizatorów. Często nie jest to tradycyjny tort tylko mini desery na stelażu, które wjeżdżają z fontannami tortowymi. Pan młody otwiera kieliszek szampana i Państwo młodzi wypijają symboliczny toast za swoje zdrowie. Następnie następuje dystrybucja deseru w formie obsługi kelnerskiej (nie ma kolejki po tort). Wiele osób decyduje się na zaserwowanie Cafe Gourmand.

PIERWSZY TANIEC 

rozpoczyna Panna młoda z ojcem następnie dołączają do nich Pan młody z matką, a na koniec Państwo młodzi tańczą razem aby po chwili oficjalnie rozpocząć część taneczną wesela.

TANIEC I ZABAWY

zapewniane przez DJ lub zespół po kolacji.

KONIEC

zabawy zwykle następuje ok. 4/5 rano. Często jest wtedy serwowany ostatni ciepły posiłek czyli zupa cebulowa z serem jednak nie zawsze (wiem, że jest taka tradycja jednak ja nie miałam okazji być na weselu, na którym jest zupa!). Po 2 w nocy może pojawić się jakiś mocny alkohol, ale w dość ograniczonej ilości.

POPRAWINY 

czyli lunch następnego dnia kiedy tradycyjnie goście spotykają się z Parą młodą jeszcze raz o godzinie 12:00. Zwykle francuskie poprawiny trwają do 15:00/18:00. Zostanie dłużej w francuskiej kulturze raczej jest nie do pomyślenia i traktowane jest jako faux pas.

ŚLUB WE FRANCJI I W POLSCE – RÓŻNICE

Poza już wspomnianym opisem francuskiego wesela chciałam jeszcze wspomnieć o tradycjach, które istnieją na weselu polskim jednak próżno ich szukać na weselu francuskim:

  • przekazanie Panny młodej Panu młodemu przez jej ojca
  • błogosławieństwo nowożeńców przez rodziców
  • życzenia przed kościołem/urzędem stanu cywilnego
  • kwiaty/wino/książki dla pary młodej
  • Przywitanie pary młodej chlebem solą oraz wódką
  • picie wódki
  • Bufet w trakcie wesela lub dodatkowe posiłki po kolacji
  • Oczepiny: rzucanie muchy prze Pana młodego, gry
  • Poprawiny: w Polsce są moim zdaniem bardziej kameralną, rodzinną uroczystością jednak pije się podczas nich więcej alkoholu, szczególnie mocnego

A wy macie jakieś doświadczenia z ślubami za granicą? Może zauważyliście coś co mi umknęło? I co myślicie o francuskim weselu?

Chcecie wziąć ślub we Francji?

Informacje na ten temat znajdziecie na stronie Polskiego konsulatu.

À bientôt

Tradycyjne francuskie potrawy świąteczne

Polecane dla Ciebie