To jest Francja #3 Taksówkarze

Paryscy taksówkarze są aroganccy

Taksówki w Paryżu stanowią temat częstych rozmów zarówno wśród paryżan jak i turystów. Paryskie taksówki mają bardzo złą opinię i wcale nie chodzi tutaj o bezpieczeństwo, bo co do tego tematu nie ma zastrzeżeń. Problem stanowią aroganccy taksówkarze. Choć francuzi mają krzywdzącą opinie aroganckiego narodu myślę, że niemała zasługa w tym taksówkarzy.

O co chodzi z tymi taksówkami w Paryżu?

Najpierw taksówkę trzeba złapać. Taksówek jest sporo, bo ponad 17 000 tysięcy. Ta ogromna liczba nadal nie zaspokaja potrzeb miasta. W godzinach szczytu, kiedy spadnie deszcz lub jest późno w nocy i jesteś pod domem znajomych to złapanie taxi graniczy z cudem dlatego, że taksówki w Paryżu (tak samo jak na filmach) się łapie na ulicy. W stolicy Francji, taksówki nikt raczej nie zamawia taksówki przez telefon.

paryż taksówka stara

Jadę w przeciwnym kierunku

Jeśli myślisz, że mijająca cię taksówka, która akurat była pusta i na domiar szczęścia się zatrzymała załatwia sprawę to nic bardziej mylnego! Otóż normą jest, że gdy taksówkarz dowiaduje się, gdzie jedziecie to stwierdza, że ten kierunek jest mu akurat nie po drodze. Tak, jeśli taksówkarz ma widzimisię, że jedziesz nie w tym samym kierunku co on, jedziesz za daleko, za blisko albo do dzielnicy, której nie lubi to po prostu Cię nie zabierze.

Taksówki zapewniają 0,5% przewozów w Paryżu, a taksówkarz jest zawodem licencjonowanym

Pomimo niewystarczającej ilości taksówek w godzinach szczytu próby zwiększenie licencji, kończą się stanowczym sprzeciwem taksówkarzy i brakiem rozwiązania. Cena za tzw. trzaśniecie drzwiami to 2,6euro, a cena minimalna za przejazd to 7 euro, do którego taksówkarz ma prawo dorzucić 1euro za bagaż, jeśli macie ponad dwa bagaże powyżej 5kg. Co więcej może doliczyć 3 euro od osoby przy przejeździe powyżej 4 osób. Ceny za kilometr to 1,09eur w strefie A; 1,29euro/km strefa B oraz 1,56euro/km strefa C.

Konsekwencje

Paryżu zarówno Uber jak i Chauffeur Prive mają się bardzo dobrze i wiele osób decyduje się na skorzystanie z ich usług zamiast tradycyjnej taksówki. Jak łatwo domyślić prowadzi to do niezadowolenia taksówkarzy, którzy raz na jakiś czas zablokują miasto strajkując.

Od kiedy mieszkam w Paryżu jechałam taksówką dwa razy. Ostatni raz ponad rok temu. W Warszawie zdarza mi się podjechać taksówką dwa razy dziennie…

C’est ça la France

Często słyszę to zdanie, kiedy coś mnie we Francji zaskoczy, przeżywam zachwyt lub zderzenie z francuską sztuką życia. Dlatego opowiem, Wam o Francuzach. O tym jacy są i co robią. Ten artykuł jest kolejną częścią zaplanowanego cyklu To jest Francja

Ten artykuł jest głównie poparty moimi doświadczeniami. Możecie mieć na ten temat inne opinie i obserwacje. Nie oznacza, że szufladkuje w ten sposób cały naród, bo nie każdy zachowuje się tak jak osoby opisane w tym artykule. 

Interesujesz się Francją, kulturą tego kraju, a może chcesz poznać Paryż? Mam na imię Kasia i od jakiegoś czasu mieszkam w Paryżu. Dzielę się z Wami moimi doświadczeniami z heksagonu, daje turystyczne porady i opowiadam, o życiu na emigracji.

Zapraszam, do zostania ze mną na dłużej!

À bientôt!

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie