To jest Francja #2 Jak Francuzi palą papierosy

papierosy we francji

Palenie

Jak Francuzi palą papierosy? Wszędzie i często. Mam wrażenie, że we Francji nadal wszyscy palą. Kiedy przeprowadziłam się do Paryża to jak bym przeniosła się do Polski z lat 90. Przynajmniej pod względem papieroska.

Prawdziwa paryska kawiarnia

Czy wiecie po czym poznać prawdziwa paryską kawiarnię? Po tym, ze na każdym stoliku jest popielniczka. Jeśli jej nie ma to jest to kawiarnia dla turystów, a ceny są prawdopodobnie nieco wyższe niż w miejscach z popielniczką! Z prawdziwego francuskiego tarasu wychodzi się z ubraniami przesiąkniętymi tytoniem.

Brigitte Bardot z papierosem

Brigitte Bardot z papierosem

Tarasy

Jeśli Francuzi są na tarasie to oznacza, że rano popijają kawę i kopcą powoli papieroska. Podczas lunchu czyli déjeuner obok ktoś pali i dmucha dymem papierosowym w naszym kierunku. Kiedy nadchodzi wieczór i idziecie na apero to siadając na tarasie weźcie ze sobą maskę gazową…

Kochani rodzice

Trochę hejtu… wiem, że życie rodziców nie zawsze usłane jest różami i chcą jak najlepiej dla swoich pociech. NIGDY, PRZENIGDY w życiu nie widziałam tylu rodziców palących w towarzystwie swoich dzieci. Co innego Francuzi – popychając wózek – papieros w ręku, idąc razem po ulicy – papieros w ręku.

Ostracyzm społeczny? Skąd! Tutaj nikt nie zwróci Ci uwagi, że palisz przy dziecku.

Mamo, dasz mi papierosa?

Kiedy przechodziłam przez kilkuletnią fazę papierosową moi rodzice nie akceptowali tego. Nawet jak miałam 24 lata zapalenie papierosa w ich towarzystwie było nie do pomyślenia. Nawet kiedy mój tata nadal palił. Tak samo było u większości moich znajomych. Z tymi co kiedyś palili i nadal palą długo się kryliśmy. Niektórzy nadal nie palą przy mamie.
We Francji? Nie raz widziałam rodziców częstujących swoje dzieci papierosami. Na pewno, nie jest to norma w każdej rodzinie, ale skoro zwracam na to uwagę tylko we Francji to coś w tym musi być.

Proszę przy mnie nie palić

Nie możesz palić ze względów zdrowotnych? Rzuciłeś palenie? Wyobraźcie sobie, że ze względu na poważną chorobę musieliście rzucić palenie, ale reszta Waszej rodziny i przyjaciół nadal pali. Podczas wspólnych spotkań po kolacji jest czas na papieroska przy stole. Jak myślicie to palacze opuszczą stół i wyjdą na zewnątrz, czy może osoba, która już nie pali powinna wyjść na 10 minut? Wiem, że niestety ten drugi scenariusz nikogo we Francji nie zaskoczy. Niestety… nie jest to historia wyssana z palca.

Przystanki autobusowe, perony

We Francji można palić na przystankach autobusowych i osobiście nie widziałam zakazów.
Na peronach jest to ogólnie zabronione ale… nierespektowane. Podczas trzyminutowej przerwy TGV z każdego wagonu wyłoni się jakiś palacz, który nerwowo będzie pociągał papierosa. Nikogo to nie szokuje, nikt nie zwróci uwagi.

Pety

Rzucanie niedopałków pod siebie to francuska plaga. Na peronach, na ulicach… Nigdy nie widziała aby ktoś zwrócił komuś uwagę, że obok jest śmietnik.

Brigitte Bardot z papierosem
Brigitte Bardot z papierosem

Poniżej, kilka statystyk

Palenie w Polsce, podsumowanie:

Tobacco Atlas (rok 2015)

palenie w polsce
Palenie w Polsce

Palenie we Francji, podsumowanie:

Tobacco Atlas (rok 2015)

palenie we francji
palenie we francji

Palenie na Terenie Unii Europejskiej wg. państw

Eurostat (rok 2014)

palenie w unii europejskiej
palenie w unii europejskiej

Dane są zbliżone do siebie, jednak zwracam uwagę na dwie rzeczy:
Eurostat: ilość palaczy, którzy palą powyżej 20 papierosów w Polsce i we Francji
Tobacco Atlas: Ogólnie procentowo jest więcej palących francuzów, jednak palenie jest częstszą przyczyną zgonów w Polsce. Jest to zaskakujące, jednak wydaje mi się, że może mieć związek z dostępem do służby zdrowia lub różnicami w zwyczajach społeczeństw dotyczących wizyt u lekarza.
Palenie jest częścią francuskiego stylu życia i dla wielu nieodłącznym elementem codziennego rytuału. Tak jak wszędzie na świecie zmienia się, jednak upartość tego narodu aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany, nawet te dobre, jest zadziwiająca!
Mam nadzieję, że zainteresowała was ten artykuł. Jeśli macie jakieś uwagi na temat palenia we Francji oraz podejścia do tej używki zostawcie komentarz. Chcecie abym opisała inny fenomen społeczny? Podsuńcie mi pomysł w komentarzach.

C’est ça la France

Często słyszę to zdanie, kiedy coś mnie we Francji zaskoczy, przeżywam zachwyt lub zderzenie z francuską sztuką życia. Dlatego opowiem, Wam o Francuzach. O tym jacy są i co robią. Ten artykuł jest kolejną częścią zaplanowanego cyklu To jest Francja.
Artykuł jest poparty moimi doświadczeniami. Możesz mieć na ten temat inną opinię. Nie chce w ten sposób szufladkować całego narodu, bo nie każdy zachowuje się tak jak osoby opisane w tym tekście.

Poniżej linki do pierwszej części serii To jest Francja – Dobre wychowanie oraz do spisu artykułów na blogu.
À bientôt!

To jest Francja #1 Dobre wychowanie

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie