Bagietka
Symbol Francji i Francuzów. Nie wyobrażam sobie ulic Paryża bez piekarni na każdym kroku. Bagiety są tak wszechobecne, że ludzie robią z nimi dziwne rzeczy. A co?
1. Obgryzają koniec zanim dotrą do domu
Widok francuza z bagietką nikogo nie dziwi. Dziwi jednak, kiedy jednolitość tej bagietki jest zachowana. Bardzo dużo osób zaraz po kupieniu bagietki obgryza lub oblamuje jej końcówkę i zjada na miejscu.
2. Gdzie nie spojrzysz tam piekarnia
Bagietki są bardzo ważne w życiu Francuzów, a szczególnie Paryżan. W innych częściach kraju piekarnie też często spotykane, ale nie w takim natężeniu. W Paryżu jest 1000 piekarni Imponujące.
We Francji w 2019 roku było 29 600 piekarni. 32% z nich jest w miastach, 32% na przedmieściach miast, 24% w miasteczkach a pozostałe na terenach wiejskich.
3. Bagietka do zupy, do dania głównego do sera.
O tak! Bagietki są serwowane zarówno na śniadanie, obiad jak i kolacje. Je się je z zupą, daniem głównym oraz serem. Jak Ci Francuzi to robią, że nie są małymi grubiutkimi kulami? Nie wiem. Szczególnie, że są i tacy Francuzi, którzy bagietkę jedzą np. z makaronem (widziałam to w restauracji włoskiej….)
4. Bagietka na stół
Choć na stół bagietka trafia w koszyczku, to j nie trafia już na talerz. Normalne jest, że każdy bierze sobie jej kawałek i kładzie obok talerza na stole: w domu, w knajpie. Nikogo nie szokuje, że położył kawałek bagietki na brudnym stole… nawet osoby, które mają świra na punkcie higieny nie mają z tym problemu.
5. Do czyszczenia talerza najlepsza jest…
Mama uczyła mnie, że to nie ładnie wycierać talerz chlebem… a tu przeprowadzka do Francji i taki szok. Bardzo wielu Francuzów bez skrupułów czyści bagietką talerz po skończonym posiłku. Bez skrępowania biorą skórkę i zbierają z talerza sos. Zgroza. Ale co im się dziwić, skoro sos jest najlepszy. Już wiecie po co chleb do spaghetti?
6. Konkurs piękności
Bagietki są na tyle ważne, że co roku odbywa się konkurs na najlepszą bagietkę w Paryżu. Aby zdobyć tytuł należy zgłosić do konkursu wypiek o określonych wymiarach i wadze. Ten kto wygrywa przez rok jest oficjalnym dostawcą pieczywa na Pola Elizejskie. Na piekarniach znajdują się odznaki dla laureatów, również zdobywców 2 i 3 miejsca. O szczegółach wyboru najlepszej bagietki w Paryżu poczytaj w tym wpisie.
W 2019 roku najlepszą bagietkę znajdziecie w 12 dzielnicy w piekarni Leroy-Monti na 203 avenue Daumesnil.
7. Maczanie w kawie lub herbacie
Francuzi podczas śniadania pija kawę/herbatę/kakao w miseczkach. Takich jak do płatków. I w tym napoju maczają bagietkę podczas śniadanie. Bez komentarza.
8. Noszenie do góry
Bagietki nie wolno nosić ani kłaść góry nogami, bo to przynosi pecha. Co to znaczy? Że skórka bagietki powinna być trzymana skórką do góry.
Przesąd pochodzi z średniowiecza, kiedy podczas dnia egzekucji kat nie mógł iść kupić chleba do Piekarni. Egzekucję zwykle były robione w dni targowe w godzinach szczytu. Dlatego piekarz odkładał chleb kata na bok, i rezerwował go znakiem, że ułożenia skórką na dół. Najpierw ten gest oznaczał zapraszanie do siebie kata, a z czasem zaczął oznaczać zapraszanie do domu diabła i sprowadzenie na siebie nieszczęścia.
-
Torebka na bagietkę
To nie jest trend, ale ciekawostka. Istnieje hipsterska torba na bagietkę i kosztuje 45,31euro. Można ją kupić pod TYM linkiem. Co o tym myślicie?
Mam nadzieję, że podobał Wam się artykuł i zapewnił Wam kolejną porcję ciekawych informacji o Francji. Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Jeśli planujecie wakacje we Francji lub interesują Was ciekawostki na temat tego kraju zajrzyjcie TUTAJ. Pod tym linkiem znajduje się lista artykułów wg. kategorii.
À bientôt! lub Bon appétit!
https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/
https://kasiakos.com/najlepsze-bagietki-w-paryzu-2017/