Ciasto francuskie Galette des rois przepis i historia

galette-des-rois-ciasto-francuskie-przepis

Ciasto francuskie z nadzieniem migdałowym

Galette des rois oznacza ciasto króli Galette des rois to francuskie ciasto, która ma bardzo ciekawą historię. Tradycyjnie spożywane podczas święta trzech króli (fr. Épiphanie) . Z tej okazji francuskie rodziny spotykają się i wspólnie dzielą się aromatycznym ciastem Galette des rois. Jest to bardzo słodki zwyczaj, który zaspokoi cukrowe potrzeby niejednego łakomczucha! Choć spożywanie ciasta z fasolką 6 stycznia to pomysł średniowieczny to samo ciasto i zwyczaje z nim związane są dużo starsze!

Co ciekawe 6 stycznia we Francji nie jest dniem wolnym od pracy!

Tradycja, która sięga starożytności

Tradycja spożywania ciasta z ukrytą fasolką i wyznaczania króla na jeden dzień sięga starożytności i obchodów święta Saturna i Saturnalii. Saturnalia przypadały, na grudzień, a styczniowa data pojawiła się wraz z chrześcijaństwem.

Starożytni rzymianie spożywali ciasto, w którym ukryte było ziarno. Ten kto je wylosował stawał się królem na jeden dzień. Niewolnicy na jeden dzień stawali się panami. Po losowaniu role w gospodarstwie odwracały się, aby po jednym dniu wszystko wróciło do normy.  

Aby zapewnić losowość podziału najmłodsze dziecko chowało się pod stół i wydzielało komu przypadnie, który kawałek ciasta. W wielu domach tradycja ta zachowała się do dziś (losowania, a nie niewolnicza).

Istnienie tego deseru było na krótko zagrożone podczas rewolucji Francuskiej! Próbowano przekonywać lud do odejścia od tej tradycji, przemianowano nazwę samego dnia. Lud jednak nie zapomniał o tym przysmaku oraz tradycji trzech króli i ciasto bardzo szybko powróciło na porewolucyjne stoły.

Do 1910 roku wielu piekarzy 6 stycznia rozdawało ciasto swoim klientom, jednak wysokie koszty, niekiedy równie miesiącu ich pracy położyły kres tej tradycji.

W cukierniach można znaleźć ciasta różnej wielkości dla jednej, dwóch, czterech, ośmiu osób.

Ps. Wersja jednoosobowa nie ma figurki ani korony!

Ciasto króli

Najpopularniejsze galette des rois to ciasto francuskie wypełnione masą migdałową. Maślany aromat i kruszące się w ustach ciasto francuskie są dopełnione nadzieniem migdałowym podobnym do marcepanu. Ciasto tradycyjnie popija się cydrem.

Regionalne odstępstwa

Francja to kraj bardzo różnorodny, dlatego to samo ciasto ma kilka mniej znanych wariacji oraz różne nazwy regionalne.

W Prowansji, na południu Francji ciasto ma nieco inną formą i nazywa się galette des rois provençale (prowansalskie ciasto króli). Ma formę korony oraz wykonane jest z brioszy i przyozdobione kandyzowanymi owocami. Jest to mniej znana wersja ciasta króli.

https://www.instagram.com/p/CJlBq3Ysx1f/

 

https://www.instagram.com/p/B7OGnwfAdE9/

Niespodzianka w środku!

W środku Galette des rois zawsze jest niespodzianka! Jest to tzw. La fève (fr. fasolka). Historycznie była to prawdziwa fasolka, obecnie jest to mała ceramiczna figurka dzieciątka Jezus choć obecnie są one bardzo różnorodne. Religijne, historyczne lub pokemony…

Z tego powodu ciasto należy jeść powoli i uważać, aby nie złamać zęba! Ten kto znajdzie fasolkę  w swoim kawałku ciasta zostaje królem/królową na dzień i będzie miał szczęście i powodzenie przez cały następny rok.

Ciasto i tradycja jego spożywania to świętość 

Tradycyjnie w domach najmłodsze dziecko chowa się pod stół i mówi, kto dostanie, który kawałek tak aby element przypadkowości był jeszcze większy! Ten kto znajdzie w cieście figurkę otrzymuje koronę!

Ciasto spożywa się w domu, w szkole, we Francji dzięki temu jest więcej niż jedna okazja aby zostać królem lub królową.

https://www.instagram.com/p/BTBAfdijiDw/

Przepis

Składniki

  • 2 opakowania okrągłego  ciasta francuskiego (jeśli robicie sami to 2 okręgi każdy po 230  gram przepis KWESTIA SMAKU) 
  • 140 gram mielonych migdałów
  • 75 gram stopionego masła
  • 100 gram cukru 2 jaka
  • 1 żółtko
  • Fasolka (może być SPECJALNA figurka, może być ziarenko fasoli)

Przygotowane

  1. Piekarnik rozgrzać do 200⁰C
  2. Dolną warstwę ciasta rozłożyć na blasze i ponakłuwać widelcem
  3. W misce wymieszać mielone migdały, masło, cukier oraz jajka
  4. Masę wyłożyć na wcześniej przygotowane ciasto francuskie. Rozprowadzić równomiernie i zostawić ok 1,5cm wolne na przegu. Schować fasolkę.
  5. Nałożyć drugą warstwę ciasta francuskiego. Skleić brzegi oraz ozdobić nożem według umiejętności oraz upodobania. Cały wierzch posmarować żółtkiem.
  6. Piec w piekarniku 20-30 minut reguralnie sprawdzając czy ciasto się nie przypala. Długość pieczenia zależy od Waszego piekarnika! (Ja piekłam 20 minut).

Mam nadzieję, że ciasto Wam zasmakuje i nie obawiajcie się podzielić ze mną zdjęciem ciasta jakie zrobiliście.

À bientôt

Przepisy na Francuskie desery

Madeleine najlepszy przepis i historia

Tarte Tatin czyli szarlotka do góry nogami

Financier historia powstania i przepis na ciasteczka!

https://kasiakos.com/brioche/

Polecane dla Ciebie