Francuskie desery
Francuskie desery są perłą w koronie francuskiej kuchni ponieważ są piękne, a jednocześnie smaczne zajmują ważne miejsce w sercach nie tylko mieszkańców heksagonu. Te desery opisałam już w jednym wpisie na tym blogu:
Minusem francuskich deserów (dla mnie) jest to, że często są trudne do wykonania, dodatkowo wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu w kuchni i są pracochłonne. Całe szczęście istnieje też kilka prostych przepisów!
Dziś podzielę się z Wami przepisem na ulubioną odwróconą szarlotkę Francuzów.
Tarte Tatin
Odwrócona szarlotka Tarte Tatin powstała w XIX wieku we Francji. W restauracji Sologne, która była własnością Stéphanie i Caroline Tatin mieli zjawić się po polowaniu myśliwi. Stéphanie przygotowywała szarlotkę jednak po wyjęciu szarlotki z piekarnika zdała sobie sprawę, że zapomniała na jej spodzie umieścić ciasto. Zaradna kobieta przykryła upieczone jabłka ciastem i wstawiła po raz drugi do pieczenia. Tę kulinarną improwizację zaserwowała myśliwym. Jeszcze gorące ciasto zrobiło furrorę! Deser okazał się sukcesem, i tak powstała Tarte Tatin. Do dziś istnieje hotel i restauracja, w której powstało ciasto. Obecnie noszą one miejsca Hotel Tatin link.
Przepis
Składniki
Kruche ciasto (francuska gospodyni prawdopodobnie kupi w sklepie ale tym razem zrobiłam je sama)
180g mąki
50g cukru
125g masła
Szczypta soli
Nadzienie
1 kg twardych jabłek
150g cukru
40g słodkiego masła
Opcjonalnie cynamon
Wykonanie
Kruche ciasto
Wymieszać mąkę cukier oraz sól a następnie dodać masło i drobno pokroić je w mące. Następnie całość połączyć razem (najlepiej mikserem aby nie rozgrzewać masła ale zależy jaki sprzęt macie w domu) i włożyć do lodówki na ok. godzinę.
Nadzienie
Jabłka obrać i pokroić na ćwiartki, lub kostkę. Ja preferuję ćwiartki.
W rondlu umieścić 30g cukru i na małym ogniu podgrzać, aż się rozpuści i lekko zarumieni. Natychmiast dodaj kolejne 30 g i powtórz 4-5 razy to do momentu skończenia się cukru. Po zakończeniu dodaj masło i wymieszaj całość i zdejmij karmel z ognia, a następnie jeszcze ciepły wlej do okrągłej formy do pieczenia. Postaraj się aby był równomiernie rozprowadzony po spodzie i pamiętaj, że szybko zastyga!
Na karmelu umieść jabłka. Możesz je niedbale wrzucić (kostka) jednak ułożenie ćwiartek w koło nada ciastu piękny wzór (inaczej będzie wyglądać niedbale). Opcjonalnie można posypać je cynamonem.
Jabłka przykryj rozwałkowanym ciastem. Na tym etapie nieco spanikowałam, miałam wrażenie, że ciasto się rozpada i będzie katastrofa. Nie martw się, po upieczeniu wszystko było idealnie!
UWAGA: Tak, ciasto układa się na wierzchu ciasta a nie na spodzie.
Piekarnik nagrzej do 180C i piecz ciasto przez 40 minut. Jeśli tak jak ja uważasz, że należy je piec dłużej to zostaw je na kolejne 10 minut. Ciasto wyjmij z piekarnika, a formę przykryj dużym płaskim talerzem. Następnie dynamicznie obróć formę przykrytą talerzem do góry nogami. Po chwili ostrożnie zdejmij formę z jeszcze ciepłego ciasta. Podczas tego etapu zachowaj ostrożność. Forma jest gorąca, a karmel w jabłkach jest płynny i gorący. Nie chcesz się nim poparzyć! Dla tego ruch musi być wykonany szybko, pewną ręką.
Ciasto jest gotowe do spożycia na ciepło. Proponuje serwować je tradycyjnie z gęstą śmietaną, jednak lody też są idealnym dopełnieniem tego deseru!
Poniżej mój instagram na któym znajdziesz więcej zdjęć mojego ciasta! Wystarczy kliknąć na strzałkę po prawej stronie zdjęcia.
https://www.instagram.com/p/B_vZ3R2ImMI/
Bonne appétit!