Kouing Amann francuskie ciasto z Bretanii

francuskie ciasto kouign amann

Francuskie ciasto Kouing Amann

Najbardziej znany bretoński desert to Kouing Amann(czyt. Kłin aman). Już sama bretońska nazwa wskazuje, że nie jest to dietetyczna przekąska: Po Bretońsku (język używany w Bretanii) Kouing oznacza ciasto, a amann masło. Tradycyjne Kuing Amann składa się ono w 40% z ciasta, 30% z masła oraz 30% z cukru i dlatego zostało nazwane przez NYT najtłustszym deserem Europy.

Próbując Kouing Amann może Wam się skojarzyć z ciastem francuskim. Nie bez przypadku. To Franuskie ciasto choć jest wykonane z ciasta chlebowego, następnie jest zawijane z masłem i cukrem metodą podobną do listkowatego ciasta  francuskiego. Dzięki tej technice warstwy ciasta mają strukturę warstwową. Ciasto zostało wymyślone w Finistere w miejscowości Douarnenez w 1860 roku.

Francuski deser z bretanii

Kuing amann to ciasto, które powstało w małej bretońskiej miejscowości: Duernenez.

Historia mówi, że wynalezione zostało w 1860. Jak mówi histotria/legenda lokalnemu piekarzowi skońćzyły się słodkie wyroby. Ponieważ był cukiernikiem wziął to co miał pod ręką, czyli ciasto na chleb cukier i masło. Wymieszał je z dużą ilością cukru i upiekł. Tak powstała legenda z Bretanii.

Jak robione jest to ciasto? Wykonane jest podobne do ciasta na croissanty. W ciasto wkłada się płaską kostkę masła, posypuje cukrem i zamyka. Następnie trzeba rozwałkować i złożyć ponowne.

Gdzie kupić Kouing Amann

Kouing Amann najlepiej oczywiście kupić będąc w Bretanii. Jednak jest ono również dostępne w wielu cukierniach w całym kraju. Możecie szukać bretońskich cukiernii lub wypatrywać go pośród innych słodkości.

Kilka sprawdznych adresów

Najlepsze (moim zdaniem) Kouing Amann jest w cukierni na Montmartre Pâtisserie Gilles Marchal , adres: 9 Rue Ravignan, 75018 Paris

Cukiernia Stohrer z polskimi korzeniami również proposuje ten deser adres: 51 rue Montorgueil 75002 Paryż

 

BABA podróżniczka – Polski deser który zawojował świat.

Polecane dla Ciebie