Najlepszy przepis na naleśniki crêpes oraz co to jest Chandeleur

francuskie naleśniki przepis

Co roku w 2 lutego we Francji obchodzone jest święto naleśników (crêpes) Chandeleur

Chandeleur – co to

Chandeleur to francuska nazwa na znane w Polsce katolickie święto Ofiarowania Pańskiego (zwane tradycyjnie również świętem Matki Boskiej Gromnicznej). Jest to święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

Historia

Święto to pochodzi z połączenia tradycji podańskich z katolickim Ofiaowaniem Pańskim.

1 lutego Celtowie obchodzili święto bogini Brygidy, a dzień ten symbolizował pojawienie się wiosny. Obchodzone ono było przez zapalenie o północy świecy. Następnie chłopi udawali się na całonocne spacery i podpalali pola. W nadchodzącym roku miało to im przynieść dobrobyt i owocne żniwa.

Od tego zwyczaju pochodzi też nazwa święta. Po łacinie słowo candela oznacza świecę (czyli chandelle po francusku).

W czasach rzymskich ok 15 lutego odbywało się podobne święto. Pogańskie obchody celebrowały powolny koniec zimy, budzenie się natury do życia oraz coraz dłuższe dni.

Galo-rzymianie przyjęli chrześcijaństwo u schyłku cesarstwa rzymskiego ok Vw n. e. W tym czasie zaczeli powoli przyjmować katolickie święta, takie jak np. Boże Narodzenie. W 472 roku papież Galezjusz I uznał, iż należy wcześniej wspomniane pogańskie uroczystości połączyć z wydarzeniami katolickimi. W związku z tym połączył te obchody z katolickim Ofiarowaniem Pańskim.

Dlaczego naleśniki

Istnieją dwie teorie.

  1. Papież częstował naleśnikami pielgrzymów, którzy docierali do tego miasta z gromnicami.
  2. Naleśniki robi się z mąki, która gwarantuje dobrobyt. Ponadto mają okrągło formę, żółty kolor i przypominają słońce, które w tym okresie gości na niebie coraz dłużej.

Przesądy na Chandeleur

Tego dnia rolnicy muszą zrobić naleśniki w określony sposób. Trzymając patelnię w prawej ręce pierwszego naleśnika należy obrócić w powietrzu na drugą stronę, jednocześnie w lewej ręce trzymając złotą monetę. Następnie tego samego naleśnika należy ułożyć na szafie, a złotą monetę chować do środka (nie jestem tylko pewna czy do środka naleśnika czy szafy….) i tak zostawić oba do następnego roku. W kolejnym roku należy zebrać naleśnika i monetę. Monetę należy dać pierwszemu napotkanemu żebrakowi.

Święto w tej formie obchodzone jest w Francji, Belgii oraz francuskojęzycznej części Szwajcarii.

Najlepsze naleniki to crêpes

Francuskie naleniki są najlepsze i nazywają się crêpes. Od polskich różnią się tym, że są cieńsze i delikatniejsze. Zjadane są na słodko, najchętniej z cukrem pokropionym cytryną. 

Przepis na crêpes:

Składniki:

  • 250 g mąki
  • 3 jaja
  • 0,5l mleka
  • 20g stopionego masła
  • szczypta soli
  • aromat waniliowy / trochę rumu
  • Szczypta soli 3 łyżeczki cukru

Przygotowanie:

Do mąki i dodać jaja i wymieszać. Dodać i połączyć masło. Porcjami dodawać mleko z aromatem waniliowym, a następnie odstawić na pół godziny albo na noc.

Rozgrzać patelnię z olejem.

Nalać ciasto, a naleśniki smażyć po 3 minuty z każdej strony.

Serwować z cukrem lub cukrem i sokiem z cytryny.

Smacznego!

Crêpes świetnie smakują z cydrem:

https://www.instagram.com/p/CKjjryXLv1b/

 

Podoba Ci się blog? Szukasz informacji o Francji i Paryżu? Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz listę wpisów, a na stronie wiele informacji o życiu w Paryżu, zwiedzaniu tego miasta i kulturze Francji!

À bientôt! 

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie