Chandeleur francukie święto naleśników

francuskie nalesniki przepis

Co roku w 2 lutego we Francji obchodzone jest święto naleśników (crêpes) Chandeleur.

Chandeleur – co to

Chandeleur to francuska nazwa na znane w Polsce katolickie święto Ofiarowania Pańskiego (zwane tradycyjnie również świętem Matki Boskiej Gromnicznej) czyli święto upamiętniające ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej.

Historia

Święto to pochodzi z połączenia tradycji podańskich z katolickim Ofiaowaniem Pańskim.

Celtowie obchodzili 1 lutego święto bogini Brygidy. Dzień ten symbolizował pojawienie się wiosny. Obchodzone ono było przez zapalenie o północy świecy. Następnie chłopi udawali się na całonocne spacery i podpalali pola. W nadchodzącym roku miało to im przynieść dobrobyt i owocne żniwa.

Od tego zwyczaju pochodzi też nazwa święta. Po łacinie słowo candela oznacza świecę (czyli chandelle po francusku).

Z kolej w czasach rzymskich ok 15 lutego odbywało się podobne święto. Pogańskie obchody celebrowały powolny koniec zimy, budzenie się natury do życia oraz coraz dłuższe dni.

Galo-rzymianie przyjęli chrześcijaństwo u schyłku cesarstwa rzymskiego ok Vw n. e. W tym czasie zaczeli powoli przyjmować katolickie święta, takie jak np. Boże Narodzenie. W 472 roku papież Galezjusz I uznał, iż należy wcześniej wspomniane pogańskie uroczystości połączyć z wydarzeniami katolickimi. W związku z tym połączył te obchody z katolickim Ofiarowaniem Pańskim.

Dlaczego naleśniki

Istnieją dwie teorie.

  1. Papież częstował naleśnikami pielgrzymów, którzy docierali do tego miasta z gromnicami.
  2. Naleśniki robi się z mąki, która gwarantuje dobrobyt. Ponadto mają okrągło formę, żółty kolor i przypominają słońce, które w tym okresie gości na niebie coraz dłużej.

Świętu Chandeleur towarzyszą również przesądy.

Tego dnia rolnicy muszą zrobić naleśniki w określony sposób. Trzymając patelnię w prawej ręce pierwszego naleśnika należy obrócić w powietrzu na drugą stronę, jednocześnie w lewej ręce trzymając złotą monetę. Następnie tego samego naleśnika należy ułożyć na szafie, a złotą monetę chować do środka (nie jestem tylko pewna czy do środka naleśnika czy szafy….) i tak zostawić oba do następnego roku. W kolejnym roku należy zebrać naleśnika i monetę. Monetę należy dać pierwszemu napotkanemu żebrakowi.

Święto w tej formie obchodzone jest w Francji, Belgii oraz francuskojęzycznej części Szwajcarii.

 

Przepis na naleśniki (crêpes):

Składniki:

  • 250 g mąki
  • 3 jaja
  • 1/5l mleka
  • Cukier waniliowy
  • Szczypta soli 3 łyżeczki cukru

Przygotowanie:

Wymieszać składniki suche, a następnie dodać jaja i wymieszać. Powoli dodwać mleko a następnie odstawić na pół godziny.

Rozgrzać patelnię z olejem, a następnie za pomocą papierowego ręcznika delikatnie usunąć nadmiar tłuszczu.

Nalać ciasto, a naleśniki smażyć po 3 minuty z każdej strony.

Serwować z cukrem lub cukrem i sokiem z cytryny.

Smacznego!

Podoba Ci się blog? Szukasz informacji o Francji i Paryżu? Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz listę wpisów, a na stronie wiele informacji o życiu w Paryżu, zwiedzaniu tego miasta i kulturze Francji!

À bientôt! 

ARTYKUŁY

Zobacz również