Jak wybrać restauracje w Paryżu

tradycyjna restauracja francuska paryż

Paryż i jego restauracje

Dziś opiszę jak wybrać się do restauracji w Paryżu i być zadowolonym, bo wycieczka do Francji powinna być pełna przyjemności dla podniebienia.

Jeśli szukasz pomysłów na restauracje w Paryżu zapisz się do newlettra. Otrzymasz damowy przewodnik po paryskich restauracjach!

Okienko znajduje się on po prawej stronie lub na dole strony.

 

Dlaczego trzeba udać się do restauracji we Francji

Pobyt we Francji daje możliwość spróbowania tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, skosztowania dań wyznaczających nowe trendy kulinarne oraz zjedzenia w bardzo dobrych restauracjach serwujących jedzenie z całego świata.

Jedzenie jest bardzo ważną częścią francuskiej kultury i życia. Dlatego zapoznanie się z francuską gastronomią jest równie ważne co odwiedzenie najważniejszych punktów turystycznych. Nieprzekonanych, może przekona i tym fakt iż Kuchnia Francuska w 2010 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W tym artykule poruszam podstawowe kwestie kulinarne

  • Kiedy jeść?
  • Jak wybrać miejsce!

Paryz montmartre noc

Kiedy we Francji otwarte są restauracje

Francuzi są bardzo przywiązani do godzin posiłków dlatego obiad (déjeuner) zjecie tylko w godzinach 12:00-14:00. Szanująca się restauracja jest zamykana ok. 14:30 i otwierana ponownie jest ok. 19:00/19.30. Jeśli chcecie jeść jak Francuzi, lub chociaż mieć szanse na posiłek po francusku pamiętajcie o tym, że godziny posiłków są święte.

Istnieje oczywiście kilka alternatyw i miejsc które serwują dania cały dzień (nie tylko fastfoody). Będą to bistra oraz tzw. bullion. Więcej na ten temat w artykule o tanim jedzeniu w Paryżu TUTAJ).

Uwaga wakacje: Sierpień we Francji jest miesiącem wakacyjnym. Z tego powodu wiele restauracji zamykana jest w tym czasie.

 

talerz ostryg

Gdzie zjeść w Paryżu?

Jak znaleźć idealne miejsce aby coś zjeść w stolicy Francji? Moim zdaniem planowanie to połowa sukcesu kolacji w Paryżu (i nie tylko). Zanim zdecydujecie się wybrać do restauracji zajrzyjcie do internetu i poszukajcie inspiracji! Wiele z nich jest na tym blogu lub u innych paryżan.

Osobiście polecam kilka stron internetowych:

Jeśli jakieś miejsce Wam się spodoba to ZRÓBCIE REZERWACJE.

Jest to dobry pomysł zarówno w eleganckich restauracjach jak i w miejscach cieszących się dobrą opinią i zdobywających popularność wśród okolicznych mieszkańców.

Jak zachować się we Francuskiej restauracji?

Wywiad z Klaudią Fałat

Kulinarny przewodnik Michelin daje rekomendacje w kilku kategoriach:

Będąc do Francji zajrzyjcie do wydawanego co roku przewodnika po najlepszych restauracjach Michelin, który jest niczym biblia miłośników jedzenia. Jego nowa edycja co roku jest wyczekiwana, kupowana i wyznacza trendy wśród amatorów kulinarnych rozkoszy. To, że restauracja jest w przewodniku daje gwarancje tego, że posiłki zostały przygotowane przez kucharzy na miejscu, a nie są odgrzanymi daniami z pudełka.

W przewodniku są restauracje z gwiazdkami ale również inne kategorie warte uwagi:

  • lunch do 20euro,
  • Assiette MICHELIN czyli rekomendacja inspektorów
  • Bib Gourmand – restauracja wybrana przez inspektorów przewodnika ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Posiłki bez napojów są poniżej 32euro (36 euro w Paryżu).
  • Restauracja: * | ** | *** gwiazdkowa

Le Fooding

Portal powstając miał zaprzeczyć idei Michelin i poleca restauracje, które nie chcą albo nigdy nie będą aspirowały aby znaleźć się na liście Michelin. Na stronie znajdują się rekomendacje nowych ciekawych restauracji, barów, a obecnie również adresy ciekawych hoteli.

Ostrygi – wszystko co chcecie o nich wiedzieć ale nie ma kogo zapytać!

40 tanich restauracji z francuskim jedzeniem: tanie jedzenie w Paryżu

Polecane dla Ciebie