Jak wybrać restauracje w Paryżu

tradycyjna restauracja francuska paryż

Paryż i jego restauracje

Dziś opiszę jak wybrać się do restauracji w Paryżu i być zadowolonym, bo wycieczka do Francji powinna być pełna przyjemności dla podniebienia.

Jest to druga wersja tego artykułu (sierpień 2021) i jak zawsze moją motywacją jest dość często pojawiający argument wśród turystów:  narzekanie na ceny i niską jakość posiłków. Niestety, Paryż (i Francja) jest drogi i jedzenie w restauracji jest drogie w porównaniu do Polski.

Dlaczego trzeba udać się do restauracji we Francji

Pobyt we Francji daje możliwość spróbowania tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, skosztowania dań wyznaczających nowe trendy kulinarne oraz zjedzenia w bardzo dobrych restauracjach serwujących jedzenie z całego świata.

Jedzenie jest bardzo ważną częścią francuskiej kultury i życia. Dlatego zapoznanie się z francuską gastronomią jest równie ważne co odwiedzenie najważniejszych punktów turystycznych. Nieprzekonanych, może przekona i tym fakt iż Kuchnia Francuska w 2010 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W tym artykule poruszam podstawowe kwestie kulinarne

  • Kiedy jeść?
  • Jak wybrać miejsce!

Paryz montmartre noc

Kiedy we Francji otwarte są restauracje

Francuzi są bardzo przywiązani do godzin posiłków dlatego obiad (déjeuner) zjecie tylko w godzinach 12:00-14:00. Szanująca się restauracja jest zamykana ok. 14:30 i otwierana ponownie jest ok. 19:00/19.30. Jeśli chcecie jeść jak Francuzi, lub chociaż mieć szanse na posiłek po francusku pamiętajcie o tym, że godziny posiłków są święte.

Istnieje oczywiście kilka alternatyw i miejsc które serwują dania cały dzień (nie tylko fastfoody). Będą to bistra oraz tzw. bullion. Więcej na ten temat w artykule o tanim jedzeniu w Paryżu TUTAJ).

Uwaga wakacje: Sierpień we Francji jest miesiącem wakacyjnym. Z tego powodu wiele restauracji zamykana jest w tym czasie.

talerz ostryg

Gdzie zjeść w Paryżu?

Jak znaleźć idealne miejsce aby coś zjeść w stolicy Francji? Moim zdaniem planowanie to połowa sukcesu kolacji w Paryżu (i nie tylko). Zanim zdecydujecie się wybrać do restauracji zajrzyjcie do internetu i poszukajcie inspiracji! Wiele z nich jest na tym blogu lub u innych paryżan.

Osobiście polecam kilka stron internetowych:

Jeśli jakieś miejsce Wam się spodoba to ZRÓBCIE REZERWACJE.

Jest to dobry pomysł zarówno w eleganckich restauracjach jak i w miejscach cieszących się dobrą opinią i zdobywających popularność wśród okolicznych mieszkańców.

Jak zachować się we Francuskiej restauracji?

Wywiad z Klaudią Fałat

Kulinarny przewodnik Michelin daje rekomendacje w kilku kategoriach:

Będąc do Francji zajrzyjcie do wydawanego co roku przewodnika po najlepszych restauracjach Michelin, który jest niczym biblia miłośników jedzenia. Jego nowa edycja co roku jest wyczekiwana, kupowana i wyznacza trendy wśród amatorów kulinarnych rozkoszy. To, że restauracja jest w przewodniku daje gwarancje tego, że posiłki zostały przygotowane przez kucharzy na miejscu, a nie są odgrzanymi daniami z pudełka.

W przewodniku są restauracje z gwiazdkami ale również inne kategorie warte uwagi:

  • lunch do 20euro,
  • Assiette MICHELIN czyli rekomendacja inspektorów
  • Bib Gourmand – restauracja wybrana przez inspektorów przewodnika ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Posiłki bez napojów są poniżej 32euro (36 euro w Paryżu).
  • Restauracja: * | ** | *** gwiazdkowa

Le Fooding

Portal powstając miał zaprzeczyć idei Michelin i poleca restauracje, które nie chcą albo nigdy nie będą aspirowały aby znaleźć się na liście Michelin. Na stronie znajdują się rekomendacje nowych ciekawych restauracji, barów, a obecnie również adresy ciekawych hoteli.

Ostrygi – wszystko co chcecie o nich wiedzieć ale nie ma kogo zapytać!

Tanie jedzenie w Paryżu

Polecane dla Ciebie