Jak wybrać restauracje w Paryżu
Guillaume Sanchez i ja.

Jak wybrać restauracje w Paryżu

Dziś opiszę jak wybrać się do restauracji w Paryżu i być zadowolonym, bo wycieczka do Francji powinna być pełna przyjemności dla podniebienia. Na kilku forach widziałam dużo negatywnych komentarzy dotyczących francuskich knajpek, głównie związanych z jakością jedzenia w porównaniu do ceny. Na początek, Paryż (i Francja) jest drogi i jedzenie w restauracji jest drogie w porównaniu do Polskich restauracji. Pobyt tutaj daje jednak możliwość spróbowania tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, kreatywnych potraw francuskich kucharzy oraz zjedzenia w bardzo dobrych restauracjach serwujących jedzenie z całego świata. Miks kulturowy i to, jakim magnesem jest Paryż daje niemalże nieskończone możliwości kulinarne.

A jedzenie jest bardzo ważną częścią francuskiej kultury i życia. Tak istotną, że Kuchnia Francuska w 2010 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 1. Kiedy jeść?
 2. Jak wybrać miejsce.
 3. Jak oszczędzić w dobrej restauracji.
 4. Szok jedzeniowy – francuskie śniadanie 😉
 5. Przykładowe adresy.

 

 1. GODZINY

Francuzi są bardzo przywiązani do godzin posiłków dlatego obiad (déjeuner) zjecie tylko w godzinach 12:00-14:00. Szanująca się restauracja jest zamykana ok. 14:30 i otwierana ponownie dopiero ok. 19:00. Dlatego jeśli chcecie jeść jak Francuzi, lub chociaż mieć szanse na posiłek po francusku pamiętajcie o tym, że godziny posiłków są święte i miejsca proponujące ciągłą obsługę w ciągu dnia są często skierowane do turystów.

Kolejną świętością jest sierpień jako miesiąc wakacyjny. Bardzo dużo dobrych restauracji jest zamykanych w sierpniu, dlatego amatorów jedzenia zapraszam w innych miesiącach!

Prezentacja jest równie ważna jak danie
Prezentacja na talerzu też jest bardzo ważna.

2. MIEJSCE

Planowanie to podstawa sukcesu kolacji w Paryżu (i nie tylko). Zanim zdecydujecie się wybrać do restauracji zajrzyjcie do internetu i poszukajcie modnych i popularnych miejsc a następnie ZRÓBCIE REZERWACJE. Są one potrzebnie nie tylko w najdroższych restauracjach, również w miejscach cieszących się dobrą opinią i zdobywających popularność wśród okolicznych mieszkańców.

Restauracji można poszukać na wielu stronach i blogach. Na początek zajrzyjcie na przykład do wydawanego co roku przewodnika po najlepszych restauracjach Michelin, który jest niczym biblia miłośników jedzenia. Jego nowa edycja co roku jest powszechnie kupowana i wyznacza trendy wśród amatorów kulinarnych rozkoszy. Jeśli chcecie spróbować posiłku w restauracji z tej książki warto zajrzeć TU a po dokonanym wyborze skontaktować się z wybranym miejscem i zrobić rezerwacje. To, że restauracja jest w przewodniku daje gwarancje tego, że posiłki zostały przygotowane przez kucharzy na miejscu, a nie są odgrzanymi daniami z pudełka.

Poza restauracjami, które mają gwiazdki w możecie przejrzeć rekomendacje w kategoriach:

 • lunch do 20euro,
 • Assiette MICHELIN czyli rekomendacja inspektorów
 • Bib Gourmand – restauracja wybrana przez inspektorów przewodnika ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Posiłki bez napojów są poniżej 32euro (36 euro w Paryżu).
Aperge, zdjęcie przed restauracją.
Zdjęcie przed trzygwiazdkową restauracją Arpege. Kucharzem i właścicielem tego miejsca jest Alain Passard (francuscy kucharze to celebryci). Ceny dań zaczynają się od 140 euro, dlatego na razie zdjęcie przed restauracją.

 

Innym miejscem gdzie możecie poszukać miejsca na kolacje jest LE FOODING.

Portal powstając miał zaprzeczyć idei Michelin i polecać restauracje, które nie chcą albo nigdy nie będą aspirowały aby znaleźć się na pierwszej liście. Na stronie znajdują się rekomendacje nowych ciekawych restauracji, barów, a obecnie również adresy ciekawych hoteli.

Już o tym wspomniałam ale… pamiętajcie aby zrobić rezerwacje. Miejsca z dobrą kuchnią w przystępnej cenie są szybko rezerwowane i możecie mieć problem aby znaleźć stolik.

Oczywiście istnieje wiele innych miejsc gdzie możecie poszukać rekomendacji restauracji. Moim zdaniem trip advisor nie jest najlepszym miejscem do szukania restauracji w Paryżu.

3. LUNCH

Posiłki, zestawy lunchowe są tańsze od dań oferowanych w menu wieczornym, często zawierają ciekawe propozycje dlatego jeśli chcecie iść do fajnej restauracji i nie wydać fortuny to decydując się na zestaw lunchowy w tygodniu możecie sporo zaoszczędzić. Rekomendacja jednego miejsca znajduje się poniżej.

4. DLACZEGO NIE PRZEPADAM ZA TYPOWYM ŚNIADANIEM?

Francuskie śniadanie jest zazwyczaj lekkie i małe. Na śniadanie francuz wypije kawę, czasami zje croissanta lub tartine (bagietkę z masłem i konfiturą). Spokojnie po śniadaniu nadrobicie na lunchu o 12:00.

Aby zobaczyć jak wygląda francuskie śniadanie kliknij TU.

18888763_1911005969150856_2871778183949058048_n(1)
Francuskie śniadanie wersja na bogato.

5. MOJE PROPOZYCJE MIEJSC:

 • Boullion CHARTIER jedno z najstarszych miejsc w mieście cieszące się popularnościa zrówno wśród Francuzów jak i turystów. Przepiękne wnętrza, przystępne ceny i tradycyjna kuchnia. Wbrew temu co napisałam to miejsce jest otwarte od 11:30 do północy, oferuje serwis bez przerwy i nie przyjmuje rezerwacji. wyjątek, który potwierdza regułę!
 • Nomos restauracja, której kucharzem i właścicielem jest uczestnik programu Top Chef Guillame Sanchez. Miejsce zostało zauważona przez inspektorów Michelin. Lunch od 18euro, trzeba zrobić rezerwacje. Więcej informacji na stronie.

 

Następnym razem napiszę o:

 1. Czym różni się bistro od restauracji oraz jak oszczędzić na kawie 😉
 2. Z ilu dań składa się rozbudowana, uroczysta kolacja we Francji

Macie pytania dotyczące kuchni Francuskiej (lub inne)? Zapraszam do komentowania lub pisania wiadomości prywatnych.