Dziś opiszę jak wybrać się do restauracji w Paryżu i być zadowolonym, bo wycieczka do Francji powinna być pełna przyjemności dla podniebienia. Na kilku forach widziałam dużo negatywnych komentarzy dotyczących francuskich knajpek, głównie związanych z jakością jedzenia w porównaniu do ceny. Na początek, Paryż (i Francja) jest drogi i jedzenie w restauracji jest drogie w porównaniu do Polskich restauracji. Pobyt tutaj daje jednak możliwość spróbowania tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, kreatywnych potraw francuskich kucharzy oraz zjedzenia w bardzo dobrych restauracjach serwujących jedzenie z całego świata. Miks kulturowy i to, jakim magnesem jest Paryż daje niemalże nieskończone możliwości kulinarne.
A jedzenie jest bardzo ważną częścią francuskiej kultury i życia. Tak istotną, że Kuchnia Francuska w 2010 została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
- Kiedy jeść?
- Jak wybrać miejsce.
- Jak oszczędzić w dobrej restauracji.
- Szok jedzeniowy – francuskie śniadanie 😉
- Przykładowe adresy.
- GODZINY
Francuzi są bardzo przywiązani do godzin posiłków dlatego obiad (déjeuner) zjecie tylko w godzinach 12:00-14:00. Szanująca się restauracja jest zamykana ok. 14:30 i otwierana ponownie dopiero ok. 19:00. Dlatego jeśli chcecie jeść jak Francuzi, lub chociaż mieć szanse na posiłek po francusku pamiętajcie o tym, że godziny posiłków są święte i miejsca proponujące ciągłą obsługę w ciągu dnia są często skierowane do turystów.
Kolejną świętością jest sierpień jako miesiąc wakacyjny. Bardzo dużo dobrych restauracji jest zamykanych w sierpniu, dlatego amatorów jedzenia zapraszam w innych miesiącach!

2. MIEJSCE
Planowanie to podstawa sukcesu kolacji w Paryżu (i nie tylko). Zanim zdecydujecie się wybrać do restauracji zajrzyjcie do internetu i poszukajcie modnych i popularnych miejsc a następnie ZRÓBCIE REZERWACJE. Są one potrzebnie nie tylko w najdroższych restauracjach, również w miejscach cieszących się dobrą opinią i zdobywających popularność wśród okolicznych mieszkańców.
Restauracji można poszukać na wielu stronach i blogach. Na początek zajrzyjcie na przykład do wydawanego co roku przewodnika po najlepszych restauracjach Michelin, który jest niczym biblia miłośników jedzenia. Jego nowa edycja co roku jest powszechnie kupowana i wyznacza trendy wśród amatorów kulinarnych rozkoszy. Jeśli chcecie spróbować posiłku w restauracji z tej książki warto zajrzeć TU a po dokonanym wyborze skontaktować się z wybranym miejscem i zrobić rezerwacje. To, że restauracja jest w przewodniku daje gwarancje tego, że posiłki zostały przygotowane przez kucharzy na miejscu, a nie są odgrzanymi daniami z pudełka.
Poza restauracjami, które mają gwiazdki w możecie przejrzeć rekomendacje w kategoriach:
- lunch do 20euro,
- Assiette MICHELIN czyli rekomendacja inspektorów
- Bib Gourmand – restauracja wybrana przez inspektorów przewodnika ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Posiłki bez napojów są poniżej 32euro (36 euro w Paryżu).

Innym miejscem gdzie możecie poszukać miejsca na kolacje jest LE FOODING.
Portal powstając miał zaprzeczyć idei Michelin i polecać restauracje, które nie chcą albo nigdy nie będą aspirowały aby znaleźć się na pierwszej liście. Na stronie znajdują się rekomendacje nowych ciekawych restauracji, barów, a obecnie również adresy ciekawych hoteli.
Już o tym wspomniałam ale… pamiętajcie aby zrobić rezerwacje. Miejsca z dobrą kuchnią w przystępnej cenie są szybko rezerwowane i możecie mieć problem aby znaleźć stolik.
Oczywiście istnieje wiele innych miejsc gdzie możecie poszukać rekomendacji restauracji. Moim zdaniem trip advisor nie jest najlepszym miejscem do szukania restauracji w Paryżu.
3. LUNCH
Posiłki, zestawy lunchowe są tańsze od dań oferowanych w menu wieczornym, często zawierają ciekawe propozycje dlatego jeśli chcecie iść do fajnej restauracji i nie wydać fortuny to decydując się na zestaw lunchowy w tygodniu możecie sporo zaoszczędzić. Rekomendacja jednego miejsca znajduje się poniżej.
4. DLACZEGO NIE PRZEPADAM ZA TYPOWYM ŚNIADANIEM?
Francuskie śniadanie jest zazwyczaj lekkie i małe. Na śniadanie francuz wypije kawę, czasami zje croissanta lub tartine (bagietkę z masłem i konfiturą). Spokojnie po śniadaniu nadrobicie na lunchu o 12:00.
Aby zobaczyć jak wygląda francuskie śniadanie kliknij TU.

5. MOJE PROPOZYCJE MIEJSC:
- Boullion CHARTIER jedno z najstarszych miejsc w mieście cieszące się popularnościa zrówno wśród Francuzów jak i turystów. Przepiękne wnętrza, przystępne ceny i tradycyjna kuchnia. Wbrew temu co napisałam to miejsce jest otwarte od 11:30 do północy, oferuje serwis bez przerwy i nie przyjmuje rezerwacji. wyjątek, który potwierdza regułę!
- Nomos restauracja, której kucharzem i właścicielem jest uczestnik programu Top Chef Guillame Sanchez. Miejsce zostało zauważona przez inspektorów Michelin. Lunch od 18euro, trzeba zrobić rezerwacje. Więcej informacji na stronie.
Następnym razem napiszę o:
- Czym różni się bistro od restauracji oraz jak oszczędzić na kawie 😉
- Z ilu dań składa się rozbudowana, uroczysta kolacja we Francji
Macie pytania dotyczące kuchni Francuskiej (lub inne)? Zapraszam do komentowania lub pisania wiadomości prywatnych.