Grudzień w Paryżu – co trzeba zobaczyć

grudzien w Paryżu

Grudzień w Paryżu. Magiczny miesiąc. Wtedy miasto świateł zasługuje na swoja nazwę bardziej niż kiedykolwiek! W tym miesiącu miasta europejskie zmieniają swoje oblicze na bożonarodzeniowe i w Paryżu jest tak samo. Gdzie trzeba iść, aby zobaczyć najpiękniejsze dekoracje? Oto kilka propozycji.

1. Świąteczne dekoracje w Grudniu w Paryżu

Pola Elizejskie

jak co roku są pięknie przyozdobione. Poza tym witryny najdroższych na świecie sklepów powalają. Warto przejść się i zobaczyć, jak wyglądają Pola.

Uczciwie ostrzegam, że z powodu ruchu „żółtych kamizelek”, a raczej towarzyszących im chuliganów nie polecam chodzić w tym kierunku w grudniowe weekendy.

W tygodniu obiecuję Wam, że jest ok. Miałam tam ostatnio, i będę miała kilka spotkań w dni robocze i nic nie wskazuje na to, aby od poniedziałku miało tam być inaczej niż w każdy dzień handlowy.

Inne pięknie oświetlone miejsca to: avenue Montaigne, place Vendôme, Bercy Village i Village Montmartre.

 

2. JARMARKI ŚWIĄTECZNE

Jardin Tuileries

Grudzień w Paryżu stoi pod znakiem Jarmarków Świątecznych! W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy, który zawsze był na Polach Elizejskich znajduje się w Tuileries. Poza stoiskami, z francuskimi przysmakami grudniowymi, znajdziecie wielkie koło, z którego jest zniewalający widok na cale miasto i wieże Eiffla (z krótką kolejką), dom strachów czy strzelanie do celu. Wszystko zaraz pod oknami Luwru. Zarówno na tym jak na innych jarmarkach znajdziecie potrawy świąteczne, które już opisałam i inne, których na mojej zeszłorocznej liście nie me :).

Inne Jarmarki:

Poza wyżej opisanym jarmarkiem w Paryżu jest ich bardzo dużo. Jarmark w La Défense (chyba największy bo ma 350 stoisk), Jarmark pod ratuszem (Hôtel de Ville), przed katedrą Notre Dame czy weekendowe jarmarki skupione czy to wokół lokalnych artystów czy sztuki japońskiej, norweskiej etc. Tutaj znajdziecie listę jarmarków 2018 oraz daty kiedy są otwierane.

3. WINDOW SHOPPING czyi najpiękniej udekorowane sklepy

Galeria Lafayette

co roku zachwyca piękną choinką i spektakularnymi ozdobami wnętrza, które zawsze przyciągają zarówno turystów jak i Paryżan. Jak już zobaczycie tę piękną choinkę, nie zapomnijcie wejść na taras widokowy galerii, aby móc podziwiać panoramę miasta. Znajduje się tam również kawiarnia, w której można napić się herbaty.

Inne sklepy, które również zachwycają to: Printemps znajdujący się obok Galerii Lafayette. Moim zdaniem witryny Printemps zimą 2021 są genialne i w stu procentach przebijają dekoracje słynnej Galerii Lafayette.

Le Bon Marche (lewa strona Sekwany) , BHV Marais i la Samaritaine. Zarówno ich witryny jak i dekoracje wewnątrz zapierają dech w piersiach. Na uwagę zasługują też dekoracje takich sklepów jak np. Louis Vuitton przy placu Vendôme.

4. ILUMINACJE – może nie świąteczne, ale zimowe i warte odwiedzenia!

Festiwal Świateł w Jardin des Plantes . Przechadzając się wieczorem po ogrodzie będziecie mijać ogromne oświetlone rzeźby zwierząt.

Iluminacje w Zoo de Thoiry czyli 600 podświetlonych rzeźb zwierząt inspirowanych tradycją chińską, min 65 metrowy wąż!

W tym tłumie pilnujcie się i nie dajcie się okraść! Już napisałam jeden wpis o tym jak działają paryscy kieszonkowcy

À bientôt!

Polecane dla Ciebie