Francuskie tradycje Wielkanocne

Wielkanoc we Francji

Wielkanoc we Francji nie jest tak uroczysta jak w Polsce. Francuzi podobnie do polaków mają dzień wolny od pracy Poniedziałek, i wykorzystują je jako okazje do spotkania z rodzina lub wyjazdu na długi weekend. W przeciweństwie do nas nie udają się w sobotę z święconką do kościoła (z tego co wiem, jest to tradycja typowo Polska).

Śmigus dyngus

Poniedziałek wielkanocny, również jest inny. Śmigus dyngus w Francji nie jest znany, i obchodzony zapewne tylko w Montresor czyli polskiej miejscowości w dolinie Loary. Chociaż nie są to oficjalne obchody to prostu nadal mieszka tam sporo osób Polskiego pochodzenia, które pielęgnują tę tradycję.

Strona internetowa zamku w Montresor

Polski Zamek we Francji – Montrésor

Dzwony kościelne

Tradycyjnie we Francji dzwony kościelne nie biją od Wielkiego Czwartku, aż do Niedzieli Wielkanocnej. Według legendy w tym czasie udają się na pielgrzymkę do Rzymu po drodze rozrzucając jajka. Dzieci zbierają porozrzucane jaja w trakcie niedzielnego polowania na wielkanocne jaja tzw. Chasse aux oeufs.

Na wschodzie Francji w okolicach bliskich Niemcom te same jaja są roznoszone przez zające.

Inne Francuskie Zwyczaje

Jaja Wielkanocne

Czekoladowe jaja zaczeły być coraz popularniejsze od XVII wieku  i  typowemu Francuzowi kojarzą się z Wielkanocą. W wielu miejscowościach zawód wytwórcy czekolady (fr. Chocolatier), nadal istnieje i z łatwością można je jako lokalny produkt. Często chocolatier dzieli swój butik np. z piekarnią. Są to małe wytwórnie mające niewiele wspólnego z masową produkcją czekolady.

Wielkanoc we Fancji – tradycyjne dania 

Głównym posiłkiem Niedzieli Wielkanocnej we Francji jest obiad, tradycyjnie spożywany około południa. Lista tradycyjnych dań jest nieco krótsza niż w Polsce. Jako danie główne francuzi tradycyjnie spożywają jegnięcinę. Zwyczaj ten upamiętnia ofiarę złożoną z baranka przed wygnaniem z Egiptu.

Na deser francuzi chętnie spożywają już wcześniej wspomniane czekoladowe jaja, ale również dwa typowe ciasta: mus truskawkowy z biszkoptami fr. charlotte aux fraises oraz wielkanocne gniazdo fr. nid de Pâques.

wielkanoc we Francji
charlotte aux fraises
wielkanoc we francj
nid de Pâques

 

Jak podoba Wam się Wielkanoc we Francji? Chcielibyście spędzić zeekend w tym czasie w heksagonie? Czy może lepiej zostać w Polsce?

Życzę Wam dobrej i spokojnej Wielkanocy. Abyśmy niedługo mogli spokojnie spotkać się w gronie rodzinnym.

À bientôt!

Źródło

Tradycyjne francuskie potrawy świąteczne

Francuski styl – koszulka Marinière

 

Polecane dla Ciebie