Symbole Francji

Marianna symbol republiki francuskiej

Symbol Francji

Nie istnieje jeden symbol Francji. Heksagon posiada wiele symboli, które używane są w zależności od okoliczności. Każdy symbol Francji jest wyjątkowy i głęboko zakożeniony w jej kulturze. Możemy podzielić je na oficjalne i symboliczne dlatego chcę Wam przybliżyć te formalne.

Kogut galijski

Symbol Francji, którego pochodzenia można poszukiwać już starożytności, jednak zaczął być utorzsamiany z Francją dopiero w okresie renesansu. Nazwa le coq gaulois pochodzi od łacińskiego słowa gallus oznaczającego zarówno mieszkańców Gallii oraz koguta. W swoim logo tego koguta używa francuska marka sportowa le coq sportif  oraz francuska reprezentacja w piłkę nożną.

Kogut symbol Francji

Marsylianka

Marsylianka Powstała w 1792 roku na widok wymarszu armii rewolucyjnej z miasta Rennes. Oryginalna nazwa hymnu naziązuje do okoliczności jego powstania: Marsz wojenny Armii Renu lub Pieśń wojenna Armii Renu, Chant de marche de l’Armée du Rhin lub Chant de guerre pour l’armée du Rhin. Od 1795 roku Marsylianka jest hymnem Francji.

Dzień Zdobycia Bastylii

Najważniejsze święto Narodowe Francji obchodzone 14 lipca. Upamiętnia zdobycie przez rewolucjonistów Bastylii, słynnego więzienia, które znajdowało się na dzisiejszym placu Bastylii. Jest to dzień wolny od pracy podczas, którego odbywa się słynna parada wojskowa na Polach Elizejskich, na koniec dnia można podziwiać pokazy fajerwerków w dużych i małych miejscowościach Francji. Najpopularniejszy pokaz jest bez wątpienia z wieży Eiffla.

Flaga

Flaga Francji ma trzy kolory: niebieski, biały i czerwony. Kolory umieszczone obok siebie w pionowych pasach ponieważ symbolizują równość trzech grup społecznych: Niebieski kolor nawiązuje do arystokracji, biały do króla, a czerwony do ludu. Ze względu na trzy kolory francuzi nazywają swoją flagę trzykolorową, fr.tricolore.

Marianne

Młoda kobieta symbolizująca Francje znana z tego, że ma charakterystyczne nakrycie głowy i odsłoniętą pierś. Jej podobizna znajduje się na znaczkach pocztowych, monetach, banknotach oraz w wielu miejscach publicznych.

Marianna symbol republiki francuskiej

Historię Marianny znajdziecie TUTAJ.

Marianne – Kim jest kobieta, która stała się symbolem Republiki Francuskiej?

Wielka pieczęć Francuska

Na oficjalnych dokumentach Francuskich używana jest pieczęć, fr. Grand sceau de France . Jej obecny projekt został zatwierdzony w 1848 roku w czasie II Republiki. Na pieczęci znajdują się: kobieta oraz napisy: „Republika Francuska – jedna i niepodzielna”, „W imieniu narodu francuskiego” i „Równość, braterstwo”.

symbol Francji pieczęć

 Liberté, égalité, fraternité

Narodowe motto Francji : Wolność, Równość, Braterstwo.  Motto powstało podczas rewolucji francuskiej, a w 1958 roku zostało oficjalnie wpisane do konstytucji Francji.

Marianna symbol republiki francuskiej

Ten symbol Francji często znajduje się np. na stronach urzędowych we Francji. Znajduje się na nim oficjalna nazwa Francji oraz kilka symboli: Marianne, flaga Francji oraz motto kraju. 

À bientôt

Źródło: Oficjalna strona prezydenta Francji

Polecane dla Ciebie