Francuski styl – koszulka Marinière

Kultowa francuska koszulka

Stereotypowy Francuz ma na sobie marinière czyli białą bawełnianą koszulkę w  pasy w kolorze niebieskim/indygo. Dziś jest to jedn z najpopularniejszych wzorów, który symbolizuje francuski szyk. Nazwa marinière początkowo nawiązywała do bawełnianych wyrobów pończoszniczych i dopiero w XVII na stałe zaczęła być używana w kontekście koszulki. 

Wzór dla wyrzutków społeczeństwa

Przez wieki wzory geometryczne wzory źle się kojarzyły ponieważ odróżniały od reszty społeczeństwa: katów, trędowatych czy błaznów. Innymi słowy były noszone przez osoby na marginesie społeczeństwa. Symboliczna negatywność pasów została utrwalona gdy zaczęły być noszone przez więźniów, prostytutki oraz służące. 

Ponadczasowy wzór

Pasiasta koszulka jest symbolem ponadczasowym, którego kariera rozpoczęła się w 1858 roku, kiedy ta bawełniana koszulka stała się częścią munduru francuskich marynarzy. Tradycyjnie koszulka ma 21 białych pasków o szerokości 2cm oraz 20 lub 21 pasków w kolorze indygo (1cm szerokości). Do tego rękawy są długości trzy czwarte i dekolt przylegający do szyi. Podczas gdy oficerowie nosili mundury pasiaste koszulki były noszone tylko wśród najniższych rangą marynarzy i majtków. Podobno marynarze nosili pasy ponieważ ten wzór ułatwiał namierzenie mężczyzn, którzy wypadli za burtę.

Początek symbolu

Dobrą sławę koszulka z pewnością zawdzięcza Coco Chanel. Projektantka prawdopodobnie przyzwyczajona do widoku marynarzy w nadmorskich kurortach postanowiła wprowadzić do swojej kolekcji koszulki inspirowane marinière. W rezultacie stały się częścią kolekcji w jej drugim, nadmorskim butiku w Deauville. W przeciwieństwie do tradycyjnych szykownych kolekcji Chanel koszulki były proste, a ich celem nie było podkreslenie kobiecej sylwetki. W momenie ich debiutu trwała wojna i wpisały się w trend tworzenia kolekcji z praktycznych, łatwo dostępnych w czasie wojny materiałów. Jak wiele rzeczy stworzonych przez Chanel błyskawicznie stały się one luksusowym obiektem pożądania.

Patriotyzm

Koszulki marinière są ważnym elementem francuskiego patriotyzmu. Z pewnością ważnym momentem utrwalenia ich jako symbolu jest październik 2012. Na okładce magazynu Parisien pojawił się ówczesny minister odnowy produkcji Arnaud Montebourg  i reklamował 10 stronicowy dodatek o produktach wykonanych we Francji. Na okładce znalazły symbole francuskiej gospodarki wyprodukowane w kraju nad Sekwaną: zegarek i mikser i marinière produkcji Armor Lux, którą miał na sobie Montebourg .   

Bez wątpienia to wydanie Parisien  miało duży wpływ na francuskie społeczeństwo i postrzeganie produktów Le made in France. Wzór marinière stał się symbolem walki o zachowanie i wspieranie produkcji lokalnej.

Tradycyjna produkcja

Zarówno koszulka i jak i ciepły  sweter muszą być kupione u jednego z tradycyjnych producentów. Jestem fanką Armor Lux . Inne firmy, których kolekcje można sprawdzić to Saint James, Orcival i Petit Bateau. Poza marinière produkują oni również inne produkty wyskokiej jakości. Moimi ulubionymi są swetry Armor Lux, które kupuje w sklepie w Crozon!

À bientôt!

Jesli szukacie pamiątek z Francji to poza marinière mam kilka innych pomysłów;

Pamiątki z Francji

 

Polecane dla Ciebie