Polski Zamek we Francji – Montrésor

polski zamek montresor

Polski zamek we Francji – Montresor

Montresor(fr. mój skarb) to miejscowość położona w Dolinie Loary, w której od prawie 170 lat obecny jest duch polski. Polski zamek w Montresor nadal znajduje się w rękach arystokratów polskiego pochodzenia. Rodzina, która posiada zamek w Montresor nadal jest silnie związana z Polską  i kulturą kraju pochodzenia, co więcej mieszka tu liczna diaspora polska.

Polacy w Montresor

Osoby polskiego pochodzenia zamieszkujące Montresor często znają język polski. To jiesamowite ile z tych osób nigdy nie mieszkało w Polsce i jest kolejną generacją Polaków we Francji, a jednak posługuje się językiem z nad Wisły.

polski zamek montresor francja
Widok na Motresor

Zamek w Montresor – patriota Ksawery Branicki

Historia polonii w Montresor sięga połowy XIX wieku. Ksawery Branicki,  a właściwie Franciszek Ksawery Branicki był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Wielkiej Emigracji XIX wieku. Wspierał polskich artystów (min. Adama Mickiewicza) kulturę (wspieral Polską szkołę w Batignioles, oraz.polskie starania o odzyskanie niepodległości . Ksawery Branicki  musiał opuścić zabór rosyjski, kiedy  wpadł w niełaskę cara Rosji Mikołaja I. Ksawery Branicki został skazany na zesłanie na Syberię i z tego powodu musiał znaleźć dla siebie nowy dom.

polski zamek montresor
Zamek Montresor o zachodzie słońca

Polski zamek we Francji – historia

Ksawery Branicki  zakupił zamek w Montresor w 1849 roku. Przez kolejne 10 lat trwała renowacja zamku zniszczonego podczas rewolucji Francuskiej w Montresor. Wnętrza zamku zdobią polskie herby, obrazy min. przedstawiające Branickich, Potockich, Reyów oraz sceny z związane z historią Polski.  Obecnie zamek pozostaje w rękach potomków Ksawerego, rodzinie Rey.

 

polski zamek montresor francja
Sypialnia w Polskim zamku w Montresor
polski zamek montresor francja
Polski zamek we Francji Montresor, nad kominkiem znajduje się herb rodzinny
polski zamek montresor francja
Brama do piwnic znajdujących się pod zamkiem. Brama jest widoczna z posiomu ulicy jednak piwnice są obecnie niedostępne dla zwiedzających.
polski zamek montresor francja
Polski zamek w Motresor, widok z zewnątrz
polski zamek montresor francja
Rzeźba upadłego Anioła znajduje się w ogrodach obok zamku, na przeciw głównego wejścia.

Zamek w Montresor- wizyta

To miejsce powinno znaleźć się na drodze, każdego Polaka (i nie tylko) odwiedzającego dolinę Loary. Montresor jest na drodze turystycznej i łatwo dostępny: znajduje się zaledwie 49 kilometrów od Tours, pół godziny od Zamku Chenonceau i dwie i pół godziny od Paryża.

 

polski zamek francja
W Montresor znajdują się ulice Potockich oraz Branickich. 

Montresor dziś

Godne uwagi jest to, że w Montresor znajduje się ponad 20 polskich domów dlatego w małych uliczkach czasami nadal można usłyszeć język polski. Na święta obecne są polskie tradycje, a śmigus dyngus podobno jest tu mokrzej obchodzony niż w niektórych polskich rodzinach.

Polski zamek w Montresor

Wnętrza zamku, które można dziś zobaczyć są  w większości są w takim stanie jak w latach 50 XX wieku, kiedy rodzina przestała mieszkać w pałacu i przeniosła się do oficyny naprzeciw niego. Przejście przez zamek to prawdziwa podróż w czasie.

Zamek Montresor znajduje się nieopodal popularnego Chateau de Chenonceau. Zwiedzenie zamku w Montresor i miejscowości musi znaleźć się na waszej liście. Polska miejscowość we Francji Montresor  w 2015 roku została wybrana przez widzów programu Le Village préféré des Français drugą najpiękniejszą miejscowością Francji.

polski zamek montresor

Montresor – malownicza miejscowość

Kiedy odwiedzicie Montresor poza zamkiem, udajcie się do kościoła, który niegdyś należał do Branickich (w jego wnętrzach obecnie znajduje się część kolekcji dzieł sztuki należąca niegdyś do Branickich) oraz starą hale targową. Przejdźcie się małymi uliczkami aby trafić na polanę na końcu miasta, z której rozciąga się piękny widok na zamek i wróćcie spacerem nad brzegiem rzeki Indrois przepływającej po południowej stronie zamku.

Wizyta w Montresor
Dla mnie każda wizyta w Montresor to niesamowite przeżycie. Jestem pod wielkim wrażeniem tego jak Polska i Francuska kultura nadal przenikają się w tym miejscu. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających. Co więcej mając szczęście bilet do zamku może uda Wam się kupić po polsku. Dla odwiedzających jest dostępny przewodnik po Polsku.

Strona zamku: www.chateaudemontresor.fr/

polski zamek francja
Kaplica w Montresor
polski zamek francja
Kaplica w Montresor
polski zamek francja
Widok na Montresor. Uliczka na przeciwko głównego wejścia do zamku.

Dolina Loary. Zamek dam: Château de Chenonceau

ARTYKUŁY

Polecane dla Ciebie