Atelier Louis Vuitton

atelier louis vuitton

Miejsce, w którym powstają najsłynniejsze torebki na świecie

Zapraszam na krótką wizytę w Atelier Louis Vuitton w Asnières-sur-Seine. Wpis ten powstał po wizycie, która odbyłam kilka tygodni temu w Atelier LV. Miałam okazje poznać historię kufrów i torebek tej marki oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat ich produktów. Dziś poznacie je wy!

Ponieważ rodzina Vuitton kiedyś mieszkała w tym budynku, we wpisie znajdują się również zdjęcia z wnętrz domu rodzinnego, który był zamieszkany jeszcze na początku ubiegłego stulecia.

Zacznijmy od początku…

Po atelier poruszamy się z przewodnikiem, który opowiada nam o historii toreb i o tym jak są i były one tworzone

Krótka historia Louis Vuitton

Louis Vuitton opuścił dom rodzinny w wieku 13 lat  i pieszo ruszył w kierunku Paryża. 477 kilometrowa podróż z Anchay zajęła mu dwa lata. Po dotarciu do stolicy Francji udało mu się znaleźć zatrudnienie i zostać uczeniem u mistrza kufernictwa. Louis szybko nauczył się fachu i w wieku 33 lat otworzył swój własny zakład. Już po czterech latach działalności zaczął sprzedawać produkt, który zapewnił mu stałych klientów, sławę oraz renomę. Dzięki jakości swoich wyrobów otrzymał umowę na produkcję toreb dla Cesarzowej Eugenii, żony Napoleona III.

3 pokolenia Vuittonów oraz pracownicy zakładu
stara reklama zakładu

Jak to się stało, że kufry LV stały się tak popularne i zostały synonimem luksusu?

W roku 1858 roku LV zaczął sprzedawać wodoodporne kufry, które miały płaskie klapy. Była to innowacja, która zapewniła mu rzesze bogatych i oddanych klientów oraz wcześniej wspomniany kontrakt. Dzięki temu rozwiązaniu (wcześniej kufry miały zaokrąglone zamknięcia, aby łatwiej spływał po nich deszcz), transport podczas podróży stał się łatwiejszy, a znajdujące w nich przedmioty lepiej zabezpieczone.

Te torby po prawej to prototypy dzisiejszych damskich torebek. Kiedyś były to torby na brudną bieliznę.

Dbałość o szczegóły

Vuitton zawsze dbał o swoich klientów. do większych zamówień dołączał gratisy w postaci mini kufrów wypełnionych kwiatami z pobliskiej kwiaciarni.

W tym czasie kufry były skonstruowane w taki sposób, aby przewożone w nich ubrania były zawieszone na wieszakach. Miało to zapobiegać ich pognieceniu i zniszczeniu. Wiele innych przedmiotów było oddzielonych od siebie, np. szczotki do włosów były zawieszone tak aby włosie niczego nie dotykało i nie ulegało prawu grawitacji. Dzięki temu szczotki nie niszczyły się, a włosie nie odgniatało się. Kufry LV miały rozwiązania, które świetnie się sprawdzały i wyróżniały jego produkty.

Przedmioty są umieszczane w oddzielnych szufladach
Składane łózka turystyczne
Te walizki wystąpiły w filmie Wes’a Anderson’a
Odpowiednie zabezpieczenie sreber

Światowa sława

Kolejnym etapem rozwoju marki LV było wystawienie się podczas wystawy światowej L’Exposition universelle de Paris w 1867 roku. Stoisku na tym wydarzeniu było idealnym sposobem na, na promowanie produktów. Wtedy w walizkach LV zakochali się XIX wieczni podróżnicy. Mogli oni kupić metalowe walizki, które były wodoodporne, odporne na tropikalną wilgoć a jednocześnie „lekkie”. Lekkie jak na ówczesne standardy. Dzięki metalowej obudowie były również dodatkowo wzmocnione i bardziej wytrzymałe od swoich konkurentek.

Luksus czyli co?

LV zawdzięcza niesłabnącą przez dziesięciolecia renomę praktycznym rozwiązaniom, które od początku istnienia zakładu, a później marki, stara się zachować. W końcu przez wiele lat praktyczność była wyznacznikiem luksusu.

Walizka z wieszakami na ubrania

Roadtrip

Kiedy samochody stawały się coraz bardziej dostępne i trzeba było je rozsądnie pakować to popularne stały się walizki na koło. Skonstruowane w taki sposób, aby wewnątrz koła można było zapakować kapelusz, a w przestrzeni w kapeluszu umieścić rękawiczki. Każdy z tych przedmiotów był oddzielony od kolejnego, tak aby nie dotykały się.

Torba na koło samochodowe, kapelusz i rękawiczki oraz współczesna damska torebka.

Limit kilogramowy

Kiedy kilka dekad później latanie samolotem było coraz bardziej dostępne LV sprzedawał walizki, które były lekkie i zapakowane ważyły tylko 26kg (ówczesny limit). Aby osiągnąć tę wagę trzeba było stosować się do precyzyjnych wytycznych, które mówiły, ile koszul, sztuk bielizny i krawatów można zapakować na podróż w przestworza.

Atelier od środka

Atelier posiada piękny dach, który kiedyś był przeszklony. Za konstrukcję opowiada Gustaw Eiffel, ten sam, który zaprojektował wieżę Eiffla.

Dlaczego Atelier znajduje się poza Paryżem w Asnières?

Kiedy Louis Vuitton otwierał swój warsztat szukał miejsca, które jest z dala od miasta, na wsi, z której pochodził. Poza bliskością przyrody zależało mu na bliskości Sekwany. To rzeką transportowano drewno, które było podstawowym budulcem kufrów. Dziś Atelier nadal działa w tym samym miejscu i wykonuje się w nim zamówienia z skór egzotycznych (np. aligatorów) oraz zamówienia specjalne. Poza tym pierwszym we Francji jest jeszcze 6 lokalizacji, które zajmują się produkcją toreb. Jest również kilka kolejnych w Europie. Marka zdecydowała się unikać produkcji w Azji ze względu na obawę przed wzrostem produkcji podróbek i problem z utrzymaniem poziomu detali wykończenia.

Sala, w której kiedyś tworzono torby miała szklany sufit aby docierało do niej jak najwięcej światła. Dziś jest w tym pomieszczeniu wystawa, a dostęp światła jest ograniczony drewnianymi panelami. Struktura została zaprojektowana przez samego Gustava Eiffla.

Torby z aligatorów?

Też jesteście zaskoczeni, że LV nadal produkuje torby z aligatorów? Czyż nie są one pod ochroną? Firma posiada kilka farm aligatorów dookoła świata. Aby zachować równowagę w ekosystemie połowa jaj na farmach jest zatrzymywana, a połowa jest uwalniana. Dzięki temu wspiera się populacje tych dzikich zwierząt.

Logo LV

Logo LV już od początku Atelier jest znakiem rozpoznawczym walizek, a teraz toreb. Torby LV padały ofiarą podróbek, zwanych wtedy imitacjami już w XIX wieku . Z tego powodu od samego początku istnienia logo LV co kilka lat przechodzi drobne modyfikacje. Mają one utrudnić pracę mistyfikatorom i ułatwić odróżnienie oryginalnych produktów od tanich podróbek.

Atelier z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie
Bardzo łatwo przegapić wejście do atelier.

Dom

W tym miejscu znajduje się tez pierwszy dom rodziny Vuittonów, w którym zachowały się unikalne wnętrza.

Wizyta w atelier

Aby zobaczyć, gdzie powstawały pierwsze kufry LV wystarczy na zarejestrować się na darmową  wizytę TEJ STRONIE

Atelier jest otwarte w weekendy, a wizyta w nim jest możliwa tylko przez kilka tygodni w roku. W roku 2019 wizyty były dostępne od 27 kwietnia do 2 czerwca po uprzedniej rezerwacji miejsca. Oprowadza po nim francuskojęzyczny przewodnik, który opowiada na wszystkie pytania. Wycieczka trwa ok 70minut.

Warto wybrać się podczas kolejnego otwarcia atelier!

À bientôt! 

Chcesz zobaczyć więcej Paryża?

TUTAJ ZNAJDZIESZ ARTYKUŁY DOSTĘPNE NA BLOGU

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Darmowe muzea w Paryżu

Marché aux puces czyli Pchli targ w Paryżu

Polecane dla Ciebie