Jak poznać nowych przyjaciół po przeprowadzce

Planujecie przeprowadzkę albo już jesteście po niej. Do nowego miasta, do nowego kraju. I teraz pojawia się pytanie jak znaleźć nowych znajomych. Co zrobić, aby mieć z kim wyjść na drinka?

Oto kilka sposobów sprawdzonych przeze mnie i przez tych co wyjechali już dawno.

  • Facebook

Zacznij od sprawdzenia czy nie masz już znajomych w mieście do którego się wybierasz! Jasne z częścią osób nie byłeś blisko, z kimś nie miałeś kontaktu od kilku lat, ale kiedy zmieniają się ludzie i realia to czasami wspólne miasto i ponowne przecięcie się szlaków może nas połączyć. Nie z każdym zapałacie do siebie miłością, ktoś może po prostu pomoże Ci w jakimś problemie dnia codziennego.

Warto mieć sieć kontaktów i szybko zobaczycie kto jest wartościowym znajomym. Jedna osoba będzie idealnym kompanem na drinka, a ktoś inny pomoże wybrać Ci szkołę. Pamiętaj tylko o jednym – kiedyś może to Ty będziesz musiał komuś coś pomóc! Wtedy odwdzięcz się taką samą życzliwością.

  • Netoworking

Czasami Wasi znajomi znają kogoś w Waszym mieście docelowym. Nie bójcie się zapytać, czy ta osoba nie chciała by się z Wami umówić na kolację lub drinka. Skoro ten ktoś dobrze dogaduje się z Waszym znajomym to może i wy znajdziecie wspólny język!

  • Naucz się lokalnego języka

W mojej sytuacji był to francuski. Po pierwsze łatwiej będzie ci rozmawiać z lokalsami i będziesz nie zależy po drugie lekcje francuskiego (lub innego języka) są świetną okazją do poznania nowych osób, które są w takiej samej sytuacji jak ty! O tym, gdzie uczyć się Francuskiego w Paryżu i nie tylko pisałam już na blogu TUTAJ.

  • Hobby

Jeśli masz jakieś hobby, sport czy cokolwiek co robiłeś regularnie w mieście, z którego się wyprowadzasz to jak najszybciej znajdź klub lub inne miejsce w którym możesz kontynuować swoją pasję. Poznając osoby, które robią to co ty zwiększasz szanse na poznanie fajnych osób oraz poćwiczenie języka obcego (jeśli się go uczysz).

  • Znajdź swoje miejsca

Może w ten sposób nie znajdziesz przyjaciół (a może tak), ale dzięki stworzeniu sieci miejsc do których chodzisz regularnie szybciej poczujesz się jak w domu. Miło jest, kiedy pan w pobliskiej piekarni i pani w okolicznej kawiarni znają Cię. Mała rzecz a powoduje, że czujesz się jak w domu! Nie będę polecała nikomu adopcji psa ale dla mnie akurat codzienne spacery z psiakiem stały się sposobem na poznanie sąsiadów!

Internetowa społeczność ekspatów, zrzeszająca osoby mieszkające na obczyźnie lub kiedyś mieszkające za granicą. Na spotkaniach organizowanych na tej platformie poznasz osoby z całego świata w każdym wieku. Nie ważne czy masz lat 30 czy 60. Na spotkaniach są dziennikarze, menadżerzy i nauczyciele języków obcych. Potrafią być to duże imprezy na 200 osób lub kameralne spotkania jak testowanie wina, na którym jest 20 uczestników. Sam też możesz coś zaproponować np. wycieczkę rowerową. ps. Internations nie jest zbyt popularne wśród studentów.

Samo zapisanie się jest darmowe jednak dostęp do części aktywności jest ograniczony tylko dla osób, które uiściły opłatę członkowską. Ma to jednak wiele dobrych stron.

Poza możliwością taniego podróżowania couchsurfing daje możliwość poznania nowych osób. O ile „surferzy” są w każdym wieku z mojego doświadczenia wynika, że na imprezy przychodzą osoby w wieku 20-30lat. Zauważyłam jednak, że lokalne społeczności CS bardzo różnią się w zależności od państwa i tego kto jest moderatorem lokalnej grupy. 

Jest to strona, która pozwala stworzyć każdemu własne spotkanie, na temat, który go interesuje. Spotkania mogą liczyć 4 osoby albo 100. Tematyka jest nieograniczona i możesz trafić na grupy Paris expat dog owners, french-polish language exchange, Soirée gastronomique internationale. Bardzo łatwo też samemu stworzyć swój Meet up.

  • Grupy na Facebooku

Każda społeczność międzynarodowa ma grupy na Facebooku. Paris expat dog owners, expats in Paris czy Expat Salsa Paris Club. Trzeba się zapisać, być aktywnym, a kiedy są spotkania odważyć się i na nie iść!

Aplikacja networkingowa. Bumble to taki Tinder do poznawania znajomych. W ustawieniach zaznaczasz, że szukasz znajomych, a potem na podstawie zdjęcia, i krótkiego opisu akceptujesz lub nie innych użytkowników. Następnie możecie porozmawiać i umówić się na spotkanie.

 

Mam nadzieje, że te kilka pomysłów zainspirowało Was i będzie pomoce w stabilizacji w nowym miejscu. Jeśli macie inne pomysły i sposoby jak stworzyć nowe grono znajomych to dajcie znać w komentarzach!

À bientôt!

Polecane dla Ciebie