Marianna – Kim jest kobieta, która stała się symbolem Republiki Francuskiej?

Marianna symbol republiki francuskiej

Kobieta która symbolizuje Francję

Piękna kobieta, ktróra pojawia się na znaczkach pocztowych oraz w urzędach. Stawiane są jej pomniki i jest obecna na oficjalnych pismach urzędowych. Kim jest tajemnicza Marianna, symbol Francuskiej Republiki?

Marianna

Kusząca kobieta, zwykle przedstawiana z odsłoniętą piersią i czapką frygijską (tutaj link do wikipedi abyście dowiedzieli się co to za czapka) . Personifinkacje Marianny różnią się od siebie. W przeszłości, czasem, wcześniej wspomniana czapka była uznawana za niodpowiednią i zmieniano Mariannie okrycie głowy na koronę lub diadem. Często niesie flagę.

Marianna symbol republiki francuskiej

Kim jest Marianna symbol Francuskiej rewolucji, który stał się symbolem Francji?

Marianna to postać fikcyjna. Po raz pierwszy zaczęła pojawiać się w okolicach rewolucji francuskiej. Marianna symbolizuje Republikę i stąd też jej olbrzymi pomnik na Place de la République w Paryżu. Dlaczego kobieta? Słowo Republika czyli La République w języku francuskim jest w rodzaju żeńskim.

Marianna symbol republiki francuskiej

Symbolika

  • Marianna reprezentuje motto Francji: Wolność, Rowność oraz Braterstwo (Liberté, Egalité, Fraternité)
  • Rewolucje jako żywicielkę narodu, jego opiekunkę i wojowniczkę

Imię – Marianna

Marianna nie symbolizuje postaci historycznej. Jej imię pochodzi od dwóch imion Marie i Anne. Były to poularne imiona w niższych klasach społecznych podczas rewolucji.

Kultura i występowanie

Swojego oblicza Mariannie użyczyły między innymi Briditte Bardot, Cathrine Deneuve, Lethia Casta i Sophie Marceau.

Spotkać możecie ją w wielu miejscach, a odwiedzając Francję najłatwiej zobaczyć jej personalizacje na monecie 1euro.

Marianna symbol republiki francuskiej

Ten blog powstał po to aby opowiedzieć wam o Francji i Paryżu.  Po kilku latach w stolicy Francji opowiadam o tym co moim zdaniem Warto zobaczyć we Francji i Paryżu oraz jacy naprawdę są Francuzi. Poszukaj tego co interesuje Cię na blogu, lub zobacz spis artykułów (okienko poniżej)

À bientôt!

ARTYKUŁY

Zobacz również