Crémieu – średniowieczne miasteczko

średniowieczne miasteczko we francji

Średniowieczne miasteczko, na wschód od Lyonu nie jest oczywistym kierunkiem turystycznym. Jednak ta urocza miejscowość, w której spędził dzieciństwo mój mąż musiała znaleźć się na blogu. I na pewno zasłużenie. Crémieu to średniowieczne miasteczko, w którym co roku odbywa się słynny średniowieczny festiwal. W wrześniową sobotę jego mieszkańcy oraz odwiedzający turyści odbywają podróż w czasie i przenoszą się 700 lat wstecz. W tym roku Festiwal Średniowieczny odbędzie się 9-10 września.

Niestety, nie miałam jeszcze okazji odwiedzić festiwalu jednak zawsze chętnie wybiorę się do miasteczka i jeśli będziecie w okolicy to serdecznie polecam spacer średniowiecznymi uliczkami tego spokojnego miejsca. W Crémieu znajdują się średniowieczna hala targowa, kościół, mury obronne oraz ruiny XII wiecznego klasztoru. Jeśli jest na waszej drodze na pewno warto tu zajrzeć.

Słynnym lokalnym daniem jest Gratin Dauphinois czyli ziemniaki gotowane w mleku, a następnie zapiekane w śmietanie.

Historia:

Pierwsze wzmianki w historii pojawiają się w XII wieku za sprawą benedyktyńskiego klasztoru znajdującego się na okolicznych wzgórzach. Ruiny tego klasztoru do dziś górują nad miastem, a spacer na wzgórze jest przyjemny, zakończony miłym widokiem na miasto i okolice.

Jako miasto Crémieu jest wspomniane już w kolejnym wieku jednak jego rozkwit przypada na XII-XV wiek. Wtedy Crémieu zyskało szereg przywilejów handlowych oraz powstała w nim hala kupiecka (1434), która znajduje się w centrum miasta do dziś i nadal pełni ważną rolę. W tym samym czasie miasto zostało otoczone murami obronnymi.

Do 1702 roku Crémieu czerpie korzyści z handlu ponieważ jest ważną osadą na szlaku handlowym pomiędzy Francją, Włochami i Szwajcarią. Po zniesieniu organizacji corocznych targów, które odbywały się od XVI wieku w kolejnym stuleciu miasteczko zmienia źródło dochodów i gwałtownie rozwija się w nim przemysł włókienniczy oraz grabarski, który aż do mechanizacji tych prac jest pozostanie głównym zajęciem okolicznej ludności.

Mapa miasta i lista zabytków (fr.)

 

cremieucremieu2cremieu3CREMIEU4.jpgcremieu5cremieu6cremieu7cremieu8

Źródło: http://www.tourisme-cremieu.fr

Polecane dla Ciebie