Paryż pochodzenie nazwy miasta i synonimy

widok na Notre Dame

Przezwiska Paryża

Paryż nie jedno ma imię. I w ogóle skąd wzięła się nazwa Paryża? Dziś dowiecie się jakie są inne nazwy na stolicę Francji oraz skąd się wzięły! 

Parisii

to Paryzjowie, starożytne plemię celtyckie, które zamieszkiwało brzegi Sekwany  od 3 w.p.n.e. do czasów rzymskich. To od nazwa tego plemienia dała pochodzenie dzisiejszej nazwie miasta. Ich głównym miastem była Lutecja…

Lutèce

czyli Lutecja to historyczna, pierwsza nazwa miasta, które istniało tu gdzie dziś znajduje się Paryż. Nazwa ta była używana przez Parysów i starożytnych rzymian.

Miasto świateł

fr. La Ville Lumiére; miasto zyskało ten przydomek ponieważ Paryż był jednym z pierwszych miast, które były oświetlone przy pomocy elektryczności.

Stolica mody

fr: Une capitale de la mode tego chyba nie muszę tłumaczyć. Paryż i dwór francuski wyznaczały trendy w modzie już dawno. Ta nazwa pozostaje aktualna do dziś.

The city of love

miasto miłości. Tego nie potrafię wytłumaczyć 😉 Przydomek, ten jest związany z tym, że co roku miliony zakochanych pary odwiedzają to miasto na romantyczny weekend czy miesiąc miodowy. Ta nazwa Paryża to trochę prawda,a trochę kłamstwo…

Paname

Ta nazwa ma ok. 100 lat i pochodzi od nazwy kanału i słomkowego kapelusza. Obecnie jest bardzo na czasie i używana przez młode pokolenie zamieszkujące miasto.

 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś! Jeśli interesują Was inne ciekawostki na temat Francji i Paryża to zapraszam też do innych artykułów:

Ciekawostki o Paryskim metrze i 10 rzeczy, które zaskoczą cię we Francji

Ciekawe fakty na temat Metra w Paryżu

10 zaskakujących rzeczy we Francji

À bientôt!

Polecane dla Ciebie