Ciekawe fakty na temat Metra w Paryżu

metro Abbesses

Metro w Paryżu

Paryskie metro jest dla mnie głównym środkiem komunikacji. W taksówce bywam głownie w Warszawie, do samochodu wsiadam od święta. Metro w Paryżu jest cudowne. Zawsze mnie dowozi tam gdzie chce. Poza tym doprowadza mnie ono do szaleństwa i go nienawidzę. Potrafi być straszne. Taka jest nasza trundna relacja: jednocześnie je kocham i go nienawidzę. Dlaczego?

Paryskie stacje są zarazem piękne jak i obrzydliwe. Systemowi komunikacji, nie można odmówić geniuszu. W obrębie Paryża przemieścicie się z punktu A do B zawsze poniżej godziny. Do najbliższej stacji idzie się dłużej niż 10 minut co oznacza, że każdy budynek w mieście znajduje się maksymalnie 500m od najbliższej stacji metra. Podróż z punktu A do B jest możliwa z dwoma lub mniej przesiadkami. Na metro czeka się nie dłużej niż 7 minut.

Paryskie metro jest również traumatyczne i brudne.

Niestety tak duże miasto jest miejsce wielu ludzkich dramatów, a my będąc w Paryżu jesteśmy ich świadkami. W metrze można spotkać wiele osób bezdomnych, wielu narkomanów, kieszonkowców, a zapach pozostawia wiele do życzenia. I to powoduje, ze choć metro jest bardzo efektywnym środkiem komunikacji to przejazd nie zawsze jest miły.stacja Cité

stacja Citéstacja Arts et Métiersstacja Arts et MétiersDla takiego widoku trzeba wsiąść w linię 6.

Dla takiego widoku trzeba wsiąść w linię 6

Nie zmienia to faktu, że wiele stacji jest pięknych i wyjątkowych.  A Paryskie metro to majstersztyk, którego historia rozpoczęła się w 1900roku. Poniżej jeszcze kilka ciekawostek z metra.

  • Stacja metra Arts et Métiers linii 11 jest wyjątkowa, swoim wykończeniem nawiązuje do fantastyki Juliusza Verne a została zaprojektowana w 1994 roku przez belgijskiego artystę François Schuitena.

  • Ma 214 kilometrów głównie podziemnych torów

  • W Paryżu są 303 stacje metra z czego 62 są przesiadkowe z innymi liniami.

  • Cała siatka komunikacyjna składa się z 16 linii. Numeracja jest od 1 do 14, dodatkowo są linie 3bis oraz 7 bis

  • Drugie najtłoczniejsze metro w Europie po Moskiewskim metrze

  • Linia pierwsza została otwarta w 1900 roku, z okazji wystawy światowej, a to oznacza, że paryskie metro ma przeszło 118 lat. Była to oczywiście linia 1, która obecnie jest obsługiwana przez pociągi bez konduktora.

  • Pierwszą linią, która jeździła bez konduktora była linia 14 otwarta w 1998 roku.

  • Abbesses, stacja w 18 dzielnicy na linii metra 12 jest najgłębszą stacją i znajduje się 40 metrów pod ziemią. To na tej stacji wysiadacie jadąc pod Sacré-Cœur

Jeśli potrzebujecie informacji jaki bilet na metro kupić zajrzyjcie do mojego wcześniejszego artykułu na ten temat, a jeśli poszukujecie mapy paryskiego metra to znajdziecie je przy wejściu do stacji w biurach obsługi klienta lub na stronie RATP.

À bientôt!

Polecane dla Ciebie