Le Beaujolais Nouveau – Francuskie święto wina

czerwone wino francja

Le Beaujolais Nouveau

Co to jest Le Beaujolais Nouveau ? To święto wina chętnie celebrowane we Francjij oraz  coraz bardziej znane na świecie, a co za tym idzie również w Polsce. Wino Beaujolais jednak ma kontrowersyjną opinię. W takim razie jak to jest? Hit czy kit?

Francuzi celebrują niesmaczne wino

Czy znacie Beaujolais Nouveau? Co myślicie o tym winie? Co o nim wiecie? Ja jeszcze niedawno wiedziałam dwie rzeczy:

  • cała Francja i wiele osób na świecie pije to wino w 3 weekend listopada (19 listopada w 2021 roku)
  • Beaujolais Nouveau to niesmaczne wino

Ale jak to?

Mając te dwie infomacje zastanawiałam się jak to jest możliwe. Dlaczego?

  • niesmaczne wino jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych win na świecie?
  • ludzie piją je na potegę?
  • ma ono tak silny samonakręcający się marketing, a jednocześnie wiele razy słyszałam, że to „sikacz”? 

Jest częścią Francuskiego stylu życia, sztuki celebrowania przyjemmności oraz mocno krytykowane przez amatorów tego trunku. O co chodzi?!?! 

Beaujolais nouveau
Beaujolais nouveau

kiedy jest obchodzone beaujolais nouveau

Te dwa przeciwieństwa doprowadzały mnie do szału dlatego dziś jestem douczona i opowiem i Wam o co chodzi z tym sikaczem!

Kiedy obchodzimy Le Beaujolais Nouveau

Le Beaujolais Nouveau jest tradycyjnie obchodzone w 3 czwartek listopada. W 2020 jest to 19 listopada.

Co pijemy?

Le Beaujolais Nouveau jest to święto wina podczas, którego pije się pierwsze wino z tegorocznego winobrania pochodzące z regionu Beaujolais.  

Le Beaujolais Nouveau est arrive

To hasło oznacza, że Le Beaujolais Nouveau przybyło! Każdy bar i sklep z winiem celebruje pojawienie się pierwszego wina z tegorocznego winobrania. Na każdym rogu, w każdej miejscowości ludzie zbierają się aby świętowac to wydarzenie!

Jest to dzień, który jest idealnym pretekstem aby spotkać się z rodziną, przyjaciółmi oraz nieznajomymi na lampkę lub dwie tego trunku.

Wiele barów jest specjalnie udekorowanych na tę okazję, dlatego nie da się przegapić tej szczególnej daty w winnym kalendarzu francuzów!

Pochodzenie wina i jego krótka historia

Region Beaujolais znajduje się na północy Lyonu. To od jego nazwy pochodzi nazwa znanego na całym świecie wina Le Beaujolais Nouveau.

Produkowane jest ono poprzez maceracje węglową (fr. – macération carbonique). Jest to rodzaj fermentacji stosowany już od czasów starożytnych. Ta metoda jest wyparta już z wielu miejsc produkujących wino. Ostała się jeszcze w niektórych regionach Francji np. Beaujolais.

gdzie jest beaujolais nouveau

Krótka tradycja i efektywna akcja marketingowa

Beaujolais jest to region produkujący wino od wieków i nie zawsze był znany z pierwszego wina sezonu. Młode wino  istniało zasze, jednak było przeznaczone do lokalnego spożycia. Co więcej, nie mogło być sprzedawane przed połową grudnia. Ta sama zasada dotyczy wszystkich młodych win we Francji. Wszystko zmieniło się w 1951. W tym roku producenci z Beaujolais uzyskali prawo do sprzedaży pierwszego wina miesiąc przed innymi regionami czyli w trzeci czwartek listopada.

Tak rozpoczyna się histora Le Beaujolais Nouveau

Wcześniejsze dopuszczenie wina do sprzedaży nie wystarcza, aby cały swiat oszalał na jego punkcie. Dopiero za sprawą handlarza winem George’a Dubœuf wino zaczeło zyskiwac coraz większą sławę. To on zapoczątkował akcje marketingowe, które najpierw rozpromowały nowe wino w regionie Lyonu. Szybko zawojowało Francję, a stąd krótka droga aby podbić świat!

Spożycie

Wino Le Beaujolais Nouveau jest dość tanie i łatwe do picia. Choć w restauracjach i barach jego ceny mogą sięgnąć 30 euro to ta sama butelka na sklepowej półce kosztuje 4-8 euro. 

Szczep: Gamay Noir

Aromat:  W winie są wyczuwalne aromaty czerwonych owoców jednak krytycy mówią, że bananów

Serwowanie: Zwykle Le Beaujolais Nouveau jest serowane trochę schłodzone, ma lekki owocowy aromat – 14-15stopni⁰C

Spożycie: tego wina nie należy leżakować oszczędzać na później. Le Beaujolais Nouveau powinno zostać spożyte wkrótce po zakupie, nie później niż 3-6miesięcy po święcie Le Beaujolais Nouveau

Święto wina we Francji
Miasto jest pięknie ozdobione

Sprzedaż

Obecnie świat oszalał na punkcie Le Beaujolais Nouveau. W trzeci czwartek listopada na całym świecie sprzedawanych jest 25 milionów butelek tego wina w ponad 120 krajach świata!!!

W USA jest uznawane za idealne wino na wino na Święto Dziękczynienia.

Największy importer to Japonia gdzie popularne są kąpiele w Le Beaujolais Nouveau.

Kontorwersje

Taka popularnośc to również marketingowa pułapka dla regionu. Wina, które maja opnię niedobrych i bananowych mocno wpływają na sprzedaż i produkcje innych win produkowanych w całym regionie. Przez popularność  Le Beaujolais Nouveau region stał się ofiarą swojego sukcesu, a jego wina straciły na prestiżu.

Jest w tym też trochę winy samych producentów, którzy w latach osiemdziesiątych skupili się na ilości, a nie na jakości produkowanego wina Le Beaujolais Nouveau. To przez to opinia win z całego regionu Beaujolais ucierpiała.

wino beaujolais nouveau francja

Beaujolais to tylko 30% wina produkowanego w regionie  Beaujolais 

Oficjalna strona:
https://www.beaujolaisnouveau.fr/

Mam nadzieję, że ten artykuł przypadł Wam do gustu i dowiedzieliście się czegoś nowego! Zachęcam was do obchodów Le Beaujolais Nouveau oraz spóbwania innych win z regionu! Jeśli chcecie doswiedzieć się więcej na temat Francji i francuskiego stylu życia to mój blog z każdym wpisem jest coraz lepszym źródłem wiedzy na temat heksagonu i jego zwyczajów!

Macie pyania? Nie wachajcie się zadać ich w komentarzach, lub napisać maila!

À bientôt! 

Nie zapomnij zobaczyć innych wpisów na blogu! Zajrzyj do spisu artykułów do, którego link znajduje się w menu oraz na dole wpisu!

 

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie