To jest Francja #1 Dobre wychowanie

Lazurowe Wybrzeże

O czym pamiętać jadąc do Francji?

Mały poradnik dla turysty i imigranta. Choć uważam się za osobę dobrze wychowaną to i ja czasem we Francji się zapominam! W każdym kraju jednak są zasady, których nie można łamać, we Francji jest to Bonjour.

BONJOUR

Nie znasz francuskiego? Nie szkodzi. Jeśli chcesz mieć ułatwione życie z Francuzami wbij sobie do głowy raz na zawsze to słowo BONJOUR ( czyt. Bonżur).

ZAWSZE PAMIĘTAJ ABY POWIEDZIEĆ BONJOUR

Trochę to śmieszne pisać o Tym wpis jednak czasami zapominamy o tym zwykłym, francuskim Dzień dobry. Kiedy pytacie kogoś o drogę lub zadajecie dowolne pytanie pamiętajcie aby się przywitać.

Wieczorem (po godzinie 18) Bonjour zamień na Bonsoir czyli Dobry wieczór.

Czasami możecie dodać Ça va (czyt. sa wa). Ten zwrot oznacza Wszystko w porządku?

Pełna konwersacja będzie wyglądać mniej więcej tak:

X : Bonjour, Ça va?

Y : Bonjour, Ça va. Et vous ?

X : Merci, Ça va.

Francuzi są zarozumiali

Mała rzecz a…. może bardzo ułatwić Wam komunikacje międzyludzką i ułatwić uzyskanie informacji, której szukacie. Francuzi są często uważani za zarozumiały i gburowaty naród. Dużą część nieporozumień i aroganckiego zachowania Francuzów da się łatwo wytłumaczyć. Obcokrajowcy w ich oczach nie przestrzegają zasad dobrego wychowania, przyjeżdżają na wakacje i nie robią żadnego wysiłku aby zrozumieć ich kulturę i poprawić komunikację. 

Nie ważne czy jest to pracownik recepcji, komunikacji miejskiej czy obsługi klienta. Nie zaczynaj od zadawania pytania, nawet jeśli odpowiadanie na pytania jest pracą tej osoby!

Bonjour zawsze trzeba dodać! Nawet jeśli reszta konwersacji jest w języku angielskim.

Jeśli we Francji zapomnicie o Bonjour, to w konsekwencji po zadaniu pytania, osoba z którą rozmawiacie najpierw sama powie Bonjour.

Wtedy nastąpi, niezręczna cisza, wy się zmieszacie i zawstydzicie ze względu na Wasz brak manier i dalej będzie szło jak po grudzie.

Głupota? Szczegół?

Francuz jeśli się z nim nie przywitasz pomyśli, że jesteś gburem i go nie szanujesz. Francuz może zignorować Ciebie i twoje pytanie, a w najlepszym wypadku odpowie, ale reszta konwersacji będzie niemiła. W konsekwencji stwierdzisz, że Francuzi są zarozumiali i lepiej nie mieć z nimi nic wspólnego. 

Inne przydatne słówka?

Merci (Dziękuję)

S’il vous plait (poproszę)

Au revoir  (do widzenia)

Zaufajcie mi – Wasz wysiłek zostanie doceniony, wasze wakacje będą miłe i spotkacie wiele cudownych osób!

Tego nigdy nie mówcie

Niestety, wiem że jest jedno zadnie, a raczej pytanie, które część turystów poznaje zanim przyjedzie do Francji i zanim dowie się jak powiedzieć Dzień dobry.

Słynne Voulez-vous coucher avec moi ? Oznacza – Czy chcesz się ze mną przespać ?

Francuzów już nie bawią turyści przechwalający się swoją znajomością języka w ten sposób!

Zawsze możecie posłuchać piosenki, która została nagrana w 2001 roku i do dziś wprowadza w zakłopotanie miliony osób…. czyli Lady Marmalade w wykonaniu Christiny Aguilery, Lil’ Kim, Mya i Pink.

BONJOUR to jest mały niuans kulturowy, który jeszcze żadnej wojny nie wywołał ale na pewno nie raz u kogoś pozostał niesmak.

Powodzenia w przeprawach z mieszkańcami kraju nad Sekwaną i mam nadzieję, że teraz nic przykrego Was nie spotka!

C’est ça la France

Często słyszę to zdanie, kiedy coś mnie we Francji zaskoczy, przeżywam zachwyt lub zderzenie z francuską sztuką życia. Dlatego opowiem, Wam o Francuzach. O tym jacy są i co robią. Ten artykuł jest pierwszą częścią zaplanowanego cyklu To jest Francja

Artykuł jest poparty moimi doświadczeniami. Możesz mieć na ten temat inną opinię. Nie chce w ten sposób szufladkować całego narodu, bo nie każdy zachowuje się tak jak osoby opisane w tym tekście.

À bientôt! 

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie