Gdzie w Paryżu (i nie tylko) nauczyć się Francuskiego

paryz kiedy jechac francja

Gdzie nauczyć się Francuskiego?

 

Nauka języka Francuskiego w Paryżu, czy we Francji nie jest tak oczywista jak mogło by się wydawać. W zależności od potrzeb ucznia poleciałabym inne szkoły. Dlaczego? Z jednej strony mamy tysiące turystów edukacyjnych, którzy chcą podszkolić swój język, z drugiej strony osoby, które z różnych powodów zostaną we Francji trochę dłużej i też chcą podszkolić swój francuski. Na dobry początek nie mieszała bym tych dwóch grup uczniów. Dodatkowo tyle ile motywacji tyle możliwości finansowych. w tym wpisie przedstawiam różne szkoły z podziałem na czas jaki chcecie spędzić we Francji. Zdradzę moją ulubioną, która do drogich nie należy!

 1. Francuski dla turystów
 2. Kursy długoterminowe
 3. Kursy intensywne średnioterminowe

W zależności, w której jesteś grupie polecam kilka miejsc do nauki francuskiego.

 1. Francuski dla turystów

Jeśli uczysz się Francuskiego w Polsce i postanowiłeś wyjechać gdzieś do Francji poćwiczyć i podszkolić swój Francuski oto kilka adresów i rad.

Gdzie? Osobiście uważam, że warto wybrać inne miejsce niż Paryż. Z jednej strony jest to najdroższe miasto we Francji, z drugiej również jako stolica odwiedzane jest przez tylu turystów, że za łatwo będzie Wam ratować się angielskim. Szczególnie w sierpniu, kiedy Paryżanie jadą na wakacje a Paryż staje się miastem turystów. Z jednej strony jest wtedy uroczo pusty, bo nie ma w nim mieszkańców, z drugiej może warto podążyć za francuzami tak aby zmusić się do mówienia po francusku jak najwięcej.

Gdzie? Każde duże miasto zagwarantuje Wam szkoły języka francuskiego: Lyon, Bordeaux, Marsylia, Nicea, Nantes czy Tuluza i nie tylko. Każde z tych miast jest w innym pięknym regionie, dzięki temu będziecie mogli, czy to poznać jego specjały: zamki, winnice wybrać się na piękne spacery (tzw. randonnée).

Jest wiele szkół, które oferują wakacyjne kursy francuskiego, i tutaj nie będę jakoś szczególnie polecać jednej. Pewnie wiele osób od razu spojrzy na Alliance Francaise (https://www.alliancefr.org/). Ta szkoła na kursy wakacyjne powinna jak najbardziej spełnić wymagania. Nicea podobno ma super nauczycieli. Przed przyjazdem zapytała bym się o zaplanowany program, czy wiedzą jakie zagadnienia gramatyczne będą poruszane.

Ważne jest abyście na francuski chodzili, z kolegami z zajęć rozmawiali tylko po francusku i jak najwięcej korzystali z wyjazdu. Jeśli macie 3-4 tygodnie zobaczcie ostatnią propozycję z wpisu.

 1. Kursy długoterminowe

Czy jesteście we Francji ze względów zarobkowych, czy też rodzinnych warto znać język. Już po kilku tygodniach warto zauważyć, ze Francuzi są oporni i odporni na języki obce. Gdzie w takim razie się uczyć? Ten wpis powstał ponieważ mam złe wspomnienia z pierwszej szkoły, do której uczęszczałam.

 • Cours Municipaux Adultes

czyli kursy organizowane przez miasto (https://www.paris.fr/cma). Są to główne zajęcia, z których korzystałam. Opiszę jak to wygląda w Paryżu, wiem, że inne miasta tez maja swoje odpowiedniki. CMA oferuje całe spektrum kursów, zarówno językowych jak i zawodowych. Kursy istnieją w formie: semestralnej, rocznej, dwuletniej i intensywnej. Francuski jest od poziomu A1 (od zera) do C1 (płynny). Można zapisać się na francuski ogólny, naukę pisania, pisanie kreatywne, fonetykę, francuski poprzez zajęcia teatralne. Zajęcia są w opcji porannej, przed popołudniowej, popołudniowej i wieczornej. W grupach jest 30 osób. To może przerażać, jednak nie warto się bać. Każdy na zajęciach kogo spotkałam był bardzo zmotywowany, aby się uczyć, dlatego sale nie przypominały szkolnych szal, które pamiętam z polski. Nauczyciele są wysoko wykwalifikowanymi znawcami języka, którzy poza tymi zajęciami zwykle pracują na uniwersytetach. W jednym semestrze można zapisać się na max. 3 kursy (np. ogólny, pisanie i fonetykę). Osoby, które zakończyły kurs mają pierwszeństwo przy zapisach na kolejny semestr. Koszt w zależności od intensywności zajęć (100-300euro za semestr).

Zajęcia zaczynają się w październiku oraz w marcu, a zapisy na nie są prowadzone online ok 8-6 tygodni przed. Ponad to jest sesja intensywna trzytygodniowa w lipcu.

 • Aliance Francais

(https://www.alliancefr.org/) – jedna ze szkół, która ma dobrą opinię w Polsce, jednak wśród osób, które znam wiele z nich było bardzo zawiedzionych. Jeśli wybierasz się na kurs intensywny poranny, na który zapisy są co tydzień mniej na uwadze, że jeśli będziesz uczyć się np. 2-3 miesiące to praktycznie co tydzień/dwa tygodnie zmieni Ci się całkowicie grupa przez co zajęcia często nie mają spójnej kontynuacji. Ich uczestnicy nie maja też podobnego poziomu francuskiego mówionego. Z drugiej strony słyszałam dobre opinie o kursach wieczornych. Z jednego powodu; grupy, które trwają semestr i mają tych samych uczestników mają lepiej zaplanowane zajęcia i kontynuacje tematów (nie ma turystów językowych).

 • Francuski na Sorbonie

Te mają opinię bardzo teoretycznych, na których jest bardzo dużo gramatyki i bardzo mało mówienia. Tak naprawdę to czy będą Wam odpowiadać pewnie zależy od Waszych preferencji. Słyszałam, że są dość staromodne, jednak jak miała bym się dziś zapisać na kontynuacje chętnie poszła bym na zajęcia bardzo gramatyczne i dlatego ta opinia bardzo szkolnych i teoretycznych wykładów mnie przekonuje. (przekonuje, ale tylko w wersji, kiedy przeszłam przez B2, komunikuje się i czytam bez większych problemów oraz mam z kim po francuski rozmawiać. gramatyka zawsze jest przydatna i chętnie pójdę na zajęcia, na których jeszcze raz wszystko omówię). https://www.ccfs-sorbonne.fr/?lang=en

 • Camus Langues

To jedna z tańszych szkół jakie znalazłam. Rozważałam ją zanim dostałam się do CMA. Spore grupy ale nauczyciele mają przyzwoite opinie. Wielu uczniów to au pair. Opcja dla długoterminowej nauki, która nie wyczyści konta bankowego. https://www.campuslangues.com/ 

 • Croix-Rouge

Francuski oferowany przez Czerwony Krzyż (najlepiej poszukać zajęć obok siebie). https://www.croix-rouge.fr/Nos-actions/Action-sociale/Ecoute-acces-aux-droits/Acquisition-des-savoirs-de-base

 • Zajęcia francuskiego przy polskich parafiach we Francji
 1. Kursy intensywne

 • Istnieje trzeci typ kursów intensywnych, kursy, które trwają od trzech/czterech tygodni do nawet dwunastu tygodni. Są oferowane przez np. Uniwersytety. Poza zajęciami językowymi są prowadzone również zajęcia z cywilizacji francuskiej. Ja słyszałam o kursach z Sorbony https://www.ccfs-sorbonne.fr/?lang=en

Artykuł ten został napisany na podstawie własnych doświadczeń i ploteczek ze świata obcokrajowców w Paryżu. Możecie się z tymi opiniami zgadzać lub nie. Nawet najlepszy nauczyciel nic Was nie nauczy bez waszej ciężkiej pracy i konsekwencji.

Polecane dla Ciebie