Normandia moja miłość

Normandia i jej piękne wybrzeże - klify
Normandia i jej wybrzeże
Normandia i jej wybrzeże

Kocham słońce, kocham palmy i i poznawać nowe miejsca i kraje. Ale to nie o palmach myślę z sentymentem. Miejsca, o których zawsze myślę z łezką w oku i mam niewytłumaczalną potrzebę powrotu do nich są gdzie indziej. Są to destynacje znajdujące się w klimacie Oceanicznym. Na liście na razie znajdują się Irlandia, Chiloe (wyspa w Chile) oraz Normandia. Paryż również znajduje się w tej strefie klimatycznej. Dziś jednak nie o nim, bo o Normandii. To tutaj twarz muska świeże oceaniczne powietrze, a zieleń ma piękny szmaragdowy odcień. To tutaj kręci się w głowie od wysokości, kiedy stoimy na brzegu klifu. Zobaczcie, dlaczego kocham Normandię.

Ten wpis jest pretekstem, aby dodać kilka zdjęć pięknej Normandii! Znajdziecie też turystyczne i gastronomiczne propozycje dotyczące tego regionu oraz „gotową” propozycje wycieczki na 1/2/3/7dni.

 1. Co warto zobaczyć

 2. Propozycje wycieczek na 7/3/2/1 dni

 3. Jedzenie

Co warto zobaczyć (i co ja widziałam)

 • Étretat

Miejscowość otoczona przez jedne z najbardziej znanych normandzkich klifów znajdujące się na Côte d’Albâtre. Latem to miejsce jednak jest pełne turystów i mnie tam nie znajdziecie. Zdjęcia pochodzą z początku stycznia. Wtedy miasteczko jest troszkę bardziej spokojne.

 • Fécamp

Kolejna piękna miejscowość znajdująca się na Côte d’Albâtre. Otoczona pięknymi klifami i pięknymi szlakami spacerowymi wzdłuż oceanu. Choć to miejsce jest mniej popularne niż wspomniane wcześniej Étretat jest nie mniej piękne niż to pierwsze.

 • Deauville

to jedna z najpopularniejszych destynacji wypoczynkowych paryżan i pierwszy resort morski wylansowany w XIX wieku. Walory tego miasta znane były już przed wojną, a swój drugi butik otworzyła tu sama Coco Chanel. To właśnie w tym mieście została wylansowana słynna koszulka Mariniere, o której pisałam już na blogu w tym poście. Z Paryża łatwo tu dojechać TGV w mieście znajduje się długa i szeroka piaszczysta plaża.

 • Mont-Saint-Michele

Opactwo świętego Michała jest to mała mieścinka uwięziona na wyspie oddalonej od morza. Podczas przypływów staje się ona twierdzą nie do zdobycia. Dzięki swoim walorom obronnym jej historia ma około piętnastu wieków. Jej malownicze położenie i bogata historia umiejscawiają ją na pierwszym poza Paryżem i Ile-de-France najpopularniejszym miejscem odwiedzanym prze turystów we Francji. Co roku odwiedza ją ponad 2,5 miliona osób.  Niektórzy wyruszają z Paryża rano wracają z wycieczki tego samego dnia, jest to jednak wyczerpująca podróż. Polecam co najmniej dwudniowy wypad.

Normandia Mont-Saint-Michel
Normandia Mont-Saint-Michel
 • Honfleur

Dzięki dominującej zabudowie na sposób pruski (tzw. mur pruski) o miasteczko uznawane jest za jedno z najbardziej uroczych w Europie. W XVI wieku było portem, z którego odważni wyruszali do Kanady.

 • Memorial de Caen oraz Omaha Beach

Podczas drugiej wojny światowej Normandia stała się miejscem krwawych walk. Osoby interesujące się historią II Wojny Światowej znajdą w tym regionie wiele miejsc do odwiedzenia. Przy Omaha Beach znajduje się cmentarz amerykański oraz muzeum upamiętniające Lądowanie w Normandii D-Day

 • Giverny

Godzinkę autem od Paryża znajduje się miejscowość, w której Claude Monet stworzył swoje dzieła w zaprojektowanych specjalnie ogrodach.  Ich flora była tak zaplanowana, aby malarz mógł tworzyć przez cały rok. W miejscowości znajduje się również grób malarza. Cała miejscowość jest uroczym miejscem idealnym na jednodniowy wypad za miasto.

W sezonie, aby odwiedzić ogrody trzeba ustawić się w co najmniej godzinnej kolejce dlatego bilety warto kupić online. Psy, nawet w torebce nie mają do ogrodów wstępu więc nie miałam okazji ich jeszcze zobaczyć.

 • Spacerownik

Dla tych, którzy chcą się po prostu zrelaksować i pospacerować po magicznie zielonych brzegach Normandii polecam odwiedzenie strony Grand Randone (https://www.gr-infos.com/gr-en.htm). Znajdziecie na niej niezliczoną ilość szlaków spacerowych w całej Francji.

Propozycje wycieczek:

3dni/2 noce

 1. Paryż – Honfleur – Mont-Saint-Michel
 2. Mont-Saint-Michel – Etretat
 3. Etretat – Paryż

2dni/1noc

Propozycja 1

 1. Paryż – Honfleur – Mont-Saint-Michel
 2. Mont-Saint-Michel – Deauville – Paryż

Propozycja 2

Paryż – Etretat lub Fecamp lub Deauville – Paryż

1 dzień

 • TGV do Deauville (nie ma klifów, ale jest kasyno)
 • Mont-Saint-Michel podobno jest do zrobienia, ale trzeba ostro cisnąć
 • Giverny (samochodem)

7 dni

Wycieczka objazdowa na 7 dni już została opisana na blogu pod tym adresem

Jedzenie

Normandia znana jest z ciężkiej tłustej kuchni. Jest również znana z połowu Ostryg. O tym jak wybrać ostrygi napisałam już w poście o Ostrygach, który znajdziecie tutaj.

Poza tym polecam spróbować min:

 • Tarte aux pommes czyli tarty jabłkowej
 •  Cydr i Calvados
 • Camembert i inne sery
 • Małże świetego Jakuba

 

OLYMPUS DIGITAL CAMER
Normandia latem

"<yoastmark

"<yoastmark

"<yoastmark

Francja, Normandia spacer na półwyspie Cotentin
Francja, Normandia spacer na półwyspie Cotentin
Normandia spacer na półwyspie Cotentin
Normandia spacer na półwyspie Cotentin

À bientôt!

Polecane dla Ciebie