Ostrygi – wszystko co chcecie o nich wiedzieć ale nie ma kogo zapytać!

talerz ostryg

Z czym kojarzą Wam się ostrygi? Może tak jak mi do niedawna: z niedostępnym jedzeniem, które ze względu na swoje morskie pochodzenie oraz to, że spożywa się je żywe, jest trochę podejrzane.

Francuskie potrawy wigilijne różnią się od Polskich, wspominałam, już o tym na blogu. Pierwszy raz jadłam ostrygi, podczas moich pierwszych świąt Bożego Narodzenia we Francji, wtedy podekscytowanie mieszało się ze strachem. Dziś bez ostryg nie wyobrażam sobie francuskich świąt oraz podróży po Normandii.

Romantyczna kolacja z ostrygami, białym winem i zachodem słońca

Co to są ostrygi?

To mięczaki żyjące w oceanach i innych słonych wodach, które są spożywane surowe lub np. grillowane.

Francuskie ostrygi są hodowane w siedmiu regionach, choć bez wątpienia przoduje w tej kwestii Bretania.

Najczęściej ostrygi są kategoryzowane ze względu na rozmiar od numeru 1 do 5. Im mniejsza liczba tym ostrygi są większe. Nie oznacza to wcale że największe ostrygi są najlepsze. Wiele osób preferuje numer 3 ponieważ istnieje przekonanie, że mają najwygodniejszy do spożycia rozmiar. Kwestia gustu.

Ostrygi różnią się smakiem ze względu na region pochodzenia oraz sposób hodowli: w basenie lub na otwartym morzu. Miałam okazję spróbować jednocześnie ostryg hodowanych na dwa sposoby i osobiście wolałam te basenowe. Miały delikatniejszy, mniej jodowy smak.

Na stronie producentów Normandzkich znalazłam informacje, że te hodowane na otwartym morzu mogą mieć zarówno aromaty jodowe jak i owocowe.

Główne miejsca hodowli ostryg Normandzkich oraz opis ich smaku, który znalazłam na jednej z stron internetowych:

Meuvaines-Asnelles na Côte de Nacre, na wschodnim krańcu zabytkowego miasta Arromanches;

Baie des Vey, graniczy z Utah Beach, Isigny-sur-Mer i Grandcamp-Maisy, Ostryga Isigny, rozpoznawalna dzięki miękkiemu i chrupiącemu miąższowi;

Basen Saint-Vaast la Hougue i wyspa Tatihou, na wschodnim wybrzeżu Cotentin, który jest najstarszym regionem w regionie. Ostrygi z tego rejonu są ostre i mięsiste w smaku, a ostrygi z Saint-Vaast charakteryzują się orzechowym smakiem;

Zachodnie wybrzeże Cotentin, od Granville Bay do Port-bail, przez Agon-Coutainville, Blainville-sur-Mer i Gouville. W tym regionie ostryg są narażone na morskie wiatry i potężne prądy pływowe. Jest to domena tak zwanej ostrygi na z otwartego morza, charakteryzującej się jodowanym zapachem i pełnym smakiem.

Są doskonałym źródłem żelaza, miedzi, witaminy B12, A, D

Jak jeść ostrygi:

Ostrygi można jeść surowe lub grillowane. Pewnie jest jeszcze kilka sposobów, ale ja mieszkam we Francji i preferuję ten najbardziej popularny sposób, czyli au naturel. Oznacza to, że ostryga podawana jest surowa i żywa. Otwiera się ją na chwilę przed podaniem i dotknięta, nożykiem powinna nieznacznie się ruszyć. Następnie trzeba ją odczepić od muszelki i zjeść. Można ją lekko skropić cytryną lub octem z cebulką. Ostrygi podaje się z chlebem, masłem oraz białym winem.

Kiedy jeść ostrygi?

W miesiącach mających R w nazwie.

Ostrygi są rarytasem bożonarodzeniowym jednak obecnie są dostępne przez cały rok. Kiedy na paryskich (i nie tylko) ulicach zobaczycie Bar à Huîtres trafiliście na miejsce specjalizujące się w ostrygach i owocach morza. Jego menu jest krótkie i proste, a podstawą są oczywiście ostrygi i wino.

Francuzi mówią, że trzeba je spożywać podczas miesięcy zawierających R, natomiast unikać w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu (mai, juin, juillet, août). Tradycja ta pochodzi z czasów Ludwika XVI, kiedy transport tego przysmaku z wybrzeża był długi, a wysokie temperatury stwarzały ryzyko zatrucia. Król Słońce postanowił, że aby uniknąć ryzyka masowych zatruć ostrygi można spożywać tylko w najzimniejsze miesiące. Dziś za ochrona ostryg latem przemawia też argument, że latem mogą odpocząć i się rozmnażać.  

Gdzie w Polsce zjeść ostrygi? Ja słyszałam o kilku miejscach w Warszawie ale nie miałam okazji do nich się udać: Pan Homar; Hala Koszyki  oraz L’arc.  

À bientôt!

Polecane dla Ciebie