Kiedy we Francji są wakacje?

Wakacje we Francji

Lato już za rogiem i pewnie wy już zaplanowaliście swoje wyjazdy albo przynajmniej macie pomysł co będziecie robić w tym roku. A jak wyglądają wakacje we Francji? Otóż jeśli chodzi o urlopy to Francuski kalendarz wakacyjny jest bardzo zorganizowany. Wakacje szkolne we Francji trwają tak jak w Polsce przez lipiec i sierpień. Dzieci mają zakończenie roku szkolnego w lipcu czyli trochę później niż w Polsce.

Planujesz wakacje we Francji?

Jeśli planujesz wakacje we Francji zapraszam do zakładki Francja TUTAJ, jeśli planujesz wakacje w Paryżu zajrzyj TUTAJ.

 

 

Wakacje we Francji: nie ma to jak sierpień!

We Francji przyjęło się, że na wakacje jeździ się w sierpniu. To wtedy dzieci i dorośli mają wakacje i jest to oficjalny czas odpoczynku. Z tego powodu wiele nieturystycznych barów i restauracji zamyka się na kilka sierpniowych tygodni. Z tego powodu wiele zakładów się zamyka na kilka tygodni, i większość biór przestaje funkcjonować.

Przymusowe wakacje

W wielu firmach pracownicy są zobowiązani do wzięcia trzytygodniowego urlopu w sierpniu. Nasi znajomi pracujący w dużej korporacji w ubiegłym roku nie mieli wyboru. Ma to minusy ale też i plusy. Jeśli ktoś jest podróżnikiem i lubi 3-4tygodniowe wakacje w tym okresie może dogadać się z szefem i przez miesiąc wspinać się po górach, jeździć na rowerze czy surfować na Bali. Część biur w sierpniu po prostu jest zamykana.

Zamykamy się na sierpień.

Tak, jak już wspomniałam są firmy, które na sierpień zamykają się. I nie tylko. Kiedy wybrałam się w sierpniu do polskiego sklepu zobaczyłam tylko karteczkę, że sklep jest zamknięty od 30 lipca do 1 września. Nie jest to wyjątek. W sierpniu zamkniętych jest wiele restauracji, butików, biur. Nawet turystyczny Paryż ma bardzo ograniczoną ofertę zakupowo restauracyjną. Oczywiście zasada często nie dotyczy sklepów turystycznych i miejsc, które na osobach odwiedzających miasto zarabiają. Jednak dobre restauracje i miejsca, które bazują na Francuzach i paryżanach często zamykają swoje drzwi na kilka tygodni.

Wakacje we Francji: Plusy takiej sytuacji

Ja w tym całym zamieszaniu znalazła dwa plusy. W sierpniu Paryż jest najprzyjemniejszy do mieszkania. Z jednej strony doskwiera nam skwar z drugiej te restauracje i bary, które się nie zamykają mają dostępne stoliki i nie trzeba stać w kolejkach. Nad Sekwaną jest jak by mniej ludzi i wyjścia na miasto są przyjemniejsze.

Jeśli ktoś odwiedza Paryż w sierpniu to nie rozumie narzekań na to miasto: w końcu odwiedził spokojną cichą stolicę Francji. Paryż przez jeden miesiąc uspokaja się i maskuje swoje prawdziwe oblicze.

Podróżniccy Francuzi bez problemu mogą zawnioskować o długie wakacje i wybrać się na wyprawę niedostępną o innej porze roku czy z polskiej perspektywy. W Polsce zawsze miałam super przełożonych, ale nie miałam odwagi poprosić o cztery tygodnie urlopu.

Minusy

Wiele miejsc się zamyka dlatego warto dwa razy sprawdzić czy miejsce do którego idziemy jest otwarte.

Wakacje we Francji: Turystyczny protip:

Ponieważ sierpień to czas wakacji to zasady te nie dotyczą muzeów. Wręcz przeciwnie część z nich w sezonie turystycznym jest otwarta przez siedem dni w tygodniu.

Co myślicie o takim traktowaniu wakacji we Francji? Uważacie, że to fajne iż cały naród jedzie w tym samym miesiącu, czy jednak jest to raczej uciążliwe?

Jeśli planujecie wakacje we Francji sprawdźcie TUTAJ czy na blogu nie ma wpisów, które pomogą wam zaplanować wypoczynek.

À bientôt!

Polecane dla Ciebie