Najlepsze bagietki w Paryżu 2017

Najlepsze bagietki w Paryżu 2017

Zawsze myślałam, że Polacy są największymi zjadaczami chleba na świecie. W moich oczach jednak straciliśmy podium w tej kategorii na rzecz francuzów. Croissanty i bagietki na śniadanie, bagietka do obiadu, do serów i do kolacji. Trudno pobić taką konkurencję.


Rozsądek już dawno kazał mi zrezygnować z bagietki na rzecz chleba, który jest również znakomity (żytni, kukurydziany, z mąki z kasztanów etc.). Nie zmienia to faktu, że w każdym bistro czy restauracji bagietka zostanie nam podana i nie powinniśmy ani o nią prosić ani na nią czekać. Gafą kelnera jest jeśli jej nie przyniesie! To jak nie dodać soli do zupy.

Kiedy wybieramy się na piknik trzeba kupić bagietkę. Jak znaleźć najlepszą? Zadanie wydaje się nie łatwe, piekarnie są tutaj na każdym rogu. Albo i częściej bo w Paryżu jest ich przeszło 1750!!!

Na szczęście co roku w maju wybierana jest najlepsza bagietka w Paryżu.

Konkurs jest organizowany od 1994 roku i co roku zgłaszanych jest dziesiątki bagietek, z których tylko 30 wychodzi do finału. Finałowe pieczywo musi spełnić następujące kryteria: La meilleure baguette de Paris musi mieć pomiędzy 55-70cm długości i ważyć 250-300g.

Bagietka oceniana jest pod pięcioma aspektami:

  • przygotowanie
  • smak
  • zapach
  • wnętrze
  • wygląd

Następnie jury składające się z piekarzy, dziennikarzy kulinarnych oraz 6 internautów wybiera najlepszą bagietkę.

A najlepszy piekarz? Otrzymuje medal, 4000 eur oraz zaszczyt dostarczania pieczywa do pałacu prezydenckiego przez kolejny rok. No i oczywiście chwała i promocja jego piekarni.

W tym roku zwycięzcą jest:

Brun Boulangerie (193, rue Tolbiac)

https://www.facebook.com/Brun-Boulangerie-Patisserie-860106747342712/

Image result for Brun Boulangerie

Rozumiem, że nie każdy będzie chciał się wybrać do tegorocznego zwycięzcy. Na co zwrócić uwagę szukając piekarni w swojej okolicy?

Po pierwsze szukamy na piekarni napisem artisanal. Jest to znak, że chleb wypiekany jest na miejscu. Jednak to jeszcze nie jest gwarancja sukcesu. Wiele piekarni korzysta z gotowego miksu mąki, a to oznacza, że znajdują się w niej ulepszacze, czyli nie różni się za bardzo od pieczywa mrożonego.

images

W tym momencie mamy trzy opcje:

  • szukajmy bagietek oznazonych logiem La meilleure baguette de Paris. Moim zdaniem dalej już nie ma znaczenia czy piekarnia zdobyła pierwsze czy czwarte miejsce oraz czy była w czołówce kategorii w 2017 roku czy w 2010. Moja wiara w chleb karze mi ufać że standard jest utrzymany.
  • jeśli zauważycie, że w piekarni na waszych oczach gdzieś na zapleczu ktoś odmierza różne rodzaje mąki to można podejrzewać, że tworzy własny mix.
  • długa kolejka przed wejściem to oznaka popularności bagiety wśród mieszkańców okolicy, więc bagietki mają potencjał.

Słowo na koniec: my osobiście wystrzegamy się pieczywa i bagietek z sieciówek jak Carrefour. Po pierwsze nie znane jest ich pochodzenie, po drugie naszym zdaniem należy wspierać  lokalną przedsiębiorczość i lokalnych piekarzy, abyśmy mieli dostęp do jak najlepszego pieczywa.

 

źródła:

https://www.paris.fr/actualites/grand-prix-de-la-baguette-qui-sera-le-laureat-2017-4770