Weekend w Bordeaux – zwiedzanie Francji

Widok na Saint-Emilion

uliczki Bordeaux

Bordeaux i okolice to musisz zobaczyć!

Nowa Akwitania

Nouvelle-Aquitaine to region Francji znajdujący się na Połudnowym-zachodzie kraju. Od południa graniczy z Hiszpanią oraz znajduje się nad oceanem Atlantyckim. Bordeaux i jego okolice to idealne miejsce do zobaczenia w weekend.

Weekend w Bordeaux

Bordeaux to miasto stolica Nowej Akwitanii. Wina z regionu Bordeaux są znane na całym świecie. Do tego stopnia, że wiele osób myśli, że region nosi nazwę Boreaux oraz kolor wina nazywany jest bordowym. Będąc w tej części Francji bez wątpienia należy połączyć zwiedzanie pięknego miasta z odkrywaniem jednych z najsłynniejszych winnic na świecie oraz rozkoszowaniem się wyśmienitymi ostrygami. Miasto Bordeaux zdobywa też serce paryżan.

Wielu mieszkańców stolicy porzuca ją właśnie dla tego atlantyckiego miasta.  Bordeaux jest idealne na weekendowy wypad z Paryża, można tutaj dojechać pociągiem z Paryża w niecałe 3 godziny!

 

Muzeum wina

Muzeum wina jest obowiązkowym punktem kiedy odwiedza się Bordeaux. Podczas wizyty w nim udajemy się w podróż w świat wina: dziedzictwa narodowego Francji, które ukształtowało nie tylko region Bordeaux ale cały naród. Wystawa jest interaktywna i w jej trakcie mamy możliwość przetestowania naszych zmysłów, pogłębić naszą wiedzę na temat historii i uprawy wina. W cenie biletu jest degustacja wybranego wina w barze z panoramicznym widokiem na miasto. Odwiedzający mogą zobaczyć wystawę stałą jak i wystawy czasowe. Zwiedzanie muzeum zajmuje średnio ok 2-3 godzin, choć można w nim bez problemu spędzić cały dzień.

Bordeaux muzeum wina

Bordeaux muzeum wina

Bordeaux muzeum wina

Bordeaux muzeum wina

Jak wiele budynków o nowoczesnym kształcie i budynek muzeum wina wzbudza skrajne emocje. W końcu zbudowanie budynku o kształcie dekantera było dla wielu osób bardzo kontrowersyjną decyzją. Jest to jeden z budynków które zapadają w pamięci, ze względu na to jak wpływają na otoczenie.

Strona internetowa

Les Halles Bacalan

Zaraz obok muzeum wina znajduje się otwarta w 2017 roku hala Bacalan, do której można udać się zaraz przed lub po muzeum wina. Można tutaj skosztować przysmaków przygotowanych przez lokalnych producentów. Obok sklepu mięsnego, piekarni czy sklepu z winem znajdują się tutaj też kawiarnia i restauracje.

Strona internetowahttps://biltoki.com/hallesbacalan/?lang=en

weekend w Bordeaux

Le Miroir d’Eau czyli Sadzawka lustrzana

Jedna z głównych atrakcji miasta Bordeauc to Le Miroir d’Eau , które znajduje się naprzeciw ponad trzystuletniego budynku giełdy. Jest to największa na świecie sadzawka lustrzana. Sadzawka jest czynna od kwietnia do listopada i wykonana z granitowych płyt pokrytych 2 cm warstwą wody, a system pozwala na tworzenie mgiełki co 15 minut.

Sadzawka jest wpisana na listę Współczesnego Światowego dziedzictwa UNESCO. Uwielbiają ją zarazem dzieci taplające się w wodzie jak i dorośli uciekający przed skwarem w upalne dnii.

Rue Sainte-Catherine

Mająca 1200m długości i 10m szerokości ulica św. Katarzyny jest najdłuższą pieszą ulicą handlową Europy. Znajdują się na niej sklepy oraz liczne restauracje i bary. Jest pełna życia każdego dnia tygodnia i jest idealnym miejscem na przerwę podczas wizyty w mieście.

Inne inne miejsca, które warto zobaczyć w Bordeaux: Cathédrale Saint-André de Bordeaux, Musée des Beaux-Arts, Jardin Public.

Saint Emilion

Saint Emilion jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości w Żyrondzie (Gironde), która słynie ze czerwonego wina. Wyjątkowy klimat tego miejsca docenili już w II w n. e. rzymianie, kórzy zaczeli uprawę winorośli. Dziś ta średniowieczna miejscowość słynie ze swojej architektury i otaczających ją winnic. Miejscowość jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dlatego musi znaleźć się na Waszej trasie zwiedzania.

Strona internetowa

Wizyta w winnicy: Będąc w Saint Emilion trzeba odwiedzić jedną z winnic . Moim zdaniem najlepiej udać się do informacji turystycznej i poprosić o polecenie miejsca, które najbardziej odpowiada waszym preferencjom: najpopularniejsza winnica, mała winnic, miejsce w którym oprowadza się w języku angielskim, miejsce bez rezerwacji etc. Wizyty są płatne, a następnie możliwa jest dodatkowo płatna degustacja. Wizyty zawsze należy wcześniej zarezerwować.

Lista Chateau: https://www.saint-emilion-tourisme.com/uk/6-chateaux-a-visiter/liste-des-chateaux.html

 

Winnica w Saint-Emilion
Winnica w Bordeaux

weekend w Bordeaux

weekend w bordeaux winnica
Widok na Saint-Emilion

La Dune du Pilat

Położona na południe od Arcachon wydma piłata jest największą wydmą w Europie. Obecnie obok Mont Saint Michel jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Francji. Samochodem jest łatwo dostępna z Bordeaux dlatego molżna ją odwiedzić będąc tutaj tylko przez weekend!

Wydma piłata bordeaux

"Wydma Piłata

Wydma Piłata w liczbach :

  • Wysokość : 102,5m
  • Szerokość 616m
  • Długość 2,9km
  • Objętość : 55M metrów sześciennych
  • Co roku przesów się 1-5m w stronę lasu
  • Prawie 2M turystów rocznie

Wydma doczekała się nawet swojej wakacyjnej piosenki 😉

W okolicy znajduje się przepiękny hotel La Corniche. W zależności od planów możecie zdecydować się w nim przenocować udać na kolacje lub tak jak my na lampkę wina z widokiem na wydmę Piłata.

Strona internetowa: https://www.lacoorniche-pyla.com/

Zatoka Arcachon

Arcachon i Cap Ferret Są to dwie leżące naprzeciw siebie komuny we Francji, które słyną z unikalnego klimatu, pięknych plaż i jednych z najlepszych na świecie ostryg. Znajdują się po przeciwległych stronach Zatoki Arcachon. Arcachon 53 km na południowy wschód od Bordeaux i od XIX wieku jest ulubionym  miejscem wypoczynku burżuazji z Bordeaux.

Zatoka Arcachon słynie z tego, że są tutaj cztery unikalne strefy uprawy ostryg. Ostrygi różnią się od siebie smakiem aromatem. Jest ona idealnym miejscem aby po wizycie na wydmie odpocząć rozkoszując się ostrygami, winem i zachodem słońca.

Strona internetowa

weekend Bordeaux ostrygi

Przysmaki z Bordeaux

Canelé– nie tylko wino

Canelé to lokalne ciasteczka. Na zewnątrz są chrupiące dzięki skarmelizowanemu cukrowi a wewnątrz mięciutkie. Aby osiągnąć tai efekt canelé muszą być pieczone w miedzianych formach. Co więcej najlepiej smakują do 24h po upieczeniu. Później chrupiąca powłoka może rozmięknąć i stracić swoją jakość.

Wino

Aż głupio mi pisać iż Bordeaux znane jest z wina. Jak jest każdy widzi. Będąc tutaj warto poszukać swojego smaku i udać się na testowanie wina. Bardzo smucą mnie opinie, kiedy ktoś mówi iż nie jest fanem Bordeaux po spróbowaniu jednego wina. Wina w obrębie jednego regionu, a nawet winnicy potrafią być zróżnicowanego. Dlatego nie można pominąć degustacji wina w muzeum wina oraz w jednej z okolicznych winnic.

Bordeaux sklep z francuskim winem

Jak dojechać do Bordeaux?

Do Bordeaux można dojechać autem lub przylecieć samolotem, czasami z polski są bezpośrednie loty Ryanair. Z Paryża można dojechać pociągiem TGV w niecałe trzy godziny. Na miejscu warto wynająć samochód, aby móc udać się do pobliskich winnic, Arcachom oraz na wydmę Piłata. Bordeaux jest idealne na wypad na weekend!

Polecane dla Ciebie