Komunikacja miejsca w Paryżu – jaki bilet wybrać

metro w paryżu

Rodzaje biletów w Paryżu

Paryż tani nie jest, dla tego warto szukać każdej możliwości oszczędzenia kilku groszy. Nie ważne czy spędzicie weekend w Paryżu czy też kilka dni dłużej warto wiedzieć jaki bilet jest najtańszy. A to zależy od tego na ile przyjechaliście, na które lotnisko (CDG czy Beauvais) oraz jakie atrakcje chcecie odwiedzić (czy pojedziecie poza 1szą strefę).

Dlatego przygotowałam kilka informacji praktycznych dotyczących biletów komunikacji miejskiej dla odwiedzających Paryż.

 1. bilet miesięczny
 2. bilet tygodniowy
 3. Czy opłaca się kupować bilet długoterminowy? Policz to sam
 4. bilety jednorazowe nowość NAVIGO EASY
 5. bilety młodzieżowe
 6. inne środki transportu

Bilety miesięczne

cena 75,2 eur + eur za kartę (jednorazowa opłata), uprawniają do nielimitowanych przejazdów w trakcie jednego miesiąca w 5 strefach biletowych. Bilety kupuje się na określony miesiąc(styczeń, luty etc.) a nie na 30 dni jak w Polsce. Bilety są na okaziciela. Podczas wyrabiania Pani robi wam zdjęcie i zostaje ono nadrukowane na bilet. Nie ma zniżki dla dzieci (zniżki są dla dzieci uczących się w Paryżu).

Dla kogo  bilet miesięczny?

Opłaca się, jeśli jesteście w Paryżu na 3 tygodnie lub dłużej. Ponieważ karta jest imienna jeśli ją zgubicie w punktach obsługi pasażera  możecie od ręki wyrobić nową (za 5 euro).

Gdzie kupić: na lotnisku Charles de Gaulle w ciągu dnia jest otwarty punkt, w którym można kupić nową kartę (widziałam w terminalu 2 oraz 3).

Gdzie dojedziecie ta takim bilecie:

 • metrem z/na lotnisko Charles de Gaulle
 • autobusem do lotniska Orly
 • Wersalu
 • Disnaylandu

Bilety tygodniowe

cena: 22,8+5eur za kartę (jednorazowa opłata), bilety są 7 dniowe od poniedziałku do piątku (nie na 7 kolejnych dni). Do tych biletów trzeba mieś zdjęcie legitymacyjne/szkolne. Są imienne, dlatego brak zdjęcia w bilecie wiąże się z otrzymaniem mandatu. Uprawniają do nielimitowanych przejazdów w trakcie jednego tygodnia w 5 strefach biletowych. Nie ma zniżki dla dzieci (zniżki są dla dzieci uczących się w Paryżu). Idealne na weekend w Paryżu jeśli przyjeżdżacie na lotnisko Charles De Gaulle, a wasz pobyt zamknie się w przedziale jednego tygodnia (nie 7 dni tylko pon-niedz). Jeśli odwiedzacie taki miejsca jak Wersal czy Disneyland również mogą być dobrą opcją. Wszytsko trzeba policzyć

Gdzie kupić:

na lotnisku Charles de Gaulle w ciągu dnia jest otwarty punkt, w którym można kupić nową kartę (widziałam w terminalu 2 oraz 3).

Gdzie dojedziecie ta takim bilecie:

 • metrem z/na lotnisko Charles de Gaulle
 • autobusem do lotniska Orly
 • Wersalu
 • Disnaylandu

Czy opłaca się kupować bilety długoterminowe?

To zależy ile będziecie jeździć komunikacją miejską, na jakie lotnisko przylecicie oraz czy jedziecie do Wersalu lub Disnaylandu. Przykładowe ceny pojedyńczych przejazdów na wybranych trasach:

 • metrem z/na lotnisko Charles de Gaulle – 10,30eur
 • Wersal – 3,55 eur
 • Disnayland – 7,5 eur

Bilety jednorazowe

Ważne tylko w 1strefie!!!

Od dziś, czyli 12 czerwca 2019 w Paryżu stopniowo będzie odchodzić się od papierowych biletów. Papierowe bilety odejdą w zapomnienie w ciągu 12-24 miesięcy.

Zastąpić je mają plastki, na które ładowane będą bilety jednorazowe. Nowa formuła nazywa się Navigo EASY.

Cechy:

Bilety na okaziciela

Można załadować do 30 przejazdów

Działa na dojazd na lotnisko CDG, przy odpowiednim doładowaniu

Koszt:

Karta: 2euro – opłata jednorazowa, niestety nie znalazłam informacji czy karta jest zwrotna

 • 1,9 eur przy zakupie pojedyńczego biletu – dorośli
 • 14,9 eur przy zakupie 10 biletów – dorośli

Dzieci do lat 12 zniżka 50% na jednorazowe przejazdy w 1 strefie.

Bilety młodzieżowe

Czyli ticket Jeunes-weekend. Bilety jednodniowe , które uprawniają osoby poniżej 26 roku życia do przejazdu w weekend i dni wolne od pracy przez cały dzień. Bilet kosztuje 4,1euro i jest ważny w dniu jego skasowania (a nie jak w Polsce 24h)

Mapy metra

znajdują się przy każdym wejściu do metra, można ściągnąć aplikacje Paris Metro lub szukać dojazdów na google maps (ja używam google maps).

Velib: dostępny dla posiadaczy karty Navigo po dodatkowej rejestracji na stronie internetowej i uiszczeniu opłaty. Za 1,7 euro uzyskacie dostęp na jeden dzień lub za 8 euro na tydzień (pierwsze 30min gratis). Opłata roczna od 29eur. Więcej informacji TU (j. francuski).

Hulajnogi: po Paryżu podobnie jak po Warszawie można jeździć hulajnogami. Operatorzy to min. Lime, jest też kilku innych. wystarczy ściągnąć aplikacje i jechać.

Jeśli planujecie odwiedzić Paryż to bądźcie bezpieczni i nie dajcie się okraść poniżej link do artykułu o metodach działania kieszonkowców i zobaczcie jak za darmo wejść do muzeum!

À bientôt!

 

Metody działania kieszonkowców w Paryżu.

Darmowe muzea w Paryżu

 

 

Polecane dla Ciebie

MÓJ INSTAGRAM