Ile trwa rodzinny posiłek

francuska kuchnia paryż

Sobotni francuski rodzinny obiad może trwać kilka godzin. Jest to ważne wydarzenie, podczas, którego można nadrobić zaległości z minionego tygodnia i wspólnie spędzić czas przy stole. Spotkanie z okazji świąt, czy kolacja na ślubie mają wyjątkowo rozbudowane menu. Tradycja zobowiązuje, nacja, która chwali się jedną z najbardziej docenianych kuchni na świecie, a kucharzy traktuje jak celebrytów je naprawdę z rozmachem.

Najdłużej przy stole spędziłam 5 godzin. Nie jest tak, że wszystkie opisane elementy zawsze się pojawią, dziś jednak opiszę jak kolacja może wyglądać.

Struktura posiłku:

  • apéritif
  • la mise bouche
  • przystawka zimna/ciepła
  • trou normand
  • danie główne
  • ser
  • deser
  • kawa
  • digestif
  1. Apéritif

to alkohol przed kolacją. Z mojego doświadczenia podawany, np. kiedy czekamy na wszystkich gości lub gdy kucharz na spotkaniu rodzinnym, jeszcze szykuje coś w kuchni. Może okazać się również, że idziecie na kolacje na 19:30 ale jest 18:30 dlatego skoczycie z kimś do pobliskiego baru wypić apéro.

Na weselu wygląda to troszkę inaczej ponieważ po ślubie jest koktajl. Więcej o ślubie TU.

Podczas apéro jak i koktajlu, macie możliwość przywitać się z innymi gośćmi,  porozmawiać w mniejszych grupkach, dowiedzieć się co słychać u dawno nie widzianego znajomego lub członka rodziny.

Często serwowany jest pastis lub whiskey, inni preferują szampana. Tak na prawdę wszystko zależy od gustu.

SZAMPAN

Kto chce zamiast pastis szampana?

2. La mise bouche

Po polsku czekadełko? Pojawia się przed przystawką i jest to smakołyk, który ma pobudzić nasze kubki smakowe i umilić oczekiwanie na przestawkę. Jest malutkie i można je zjeść na raz.

3. Przystawka

Małe danie, które pozwoli nam rozpocząć kolacje. Czasami jest to zupa krem, innym razem foie gras, ślimaki lub ostrygi. Jak to w kuchni inwencja nie zna granic. Zdarzają się i dwie przystawki zimna, a później ciepła.

Na zdjęciu w roli przystawki fois gras i zupa krem z kukurydzy.

4. Trou normand

Tradycyjnie jest to sorbet jabłkowy zalany odrobiną Calvadosu, podawany pomiędzy posiłkami w celu wzmocnienia apetytu oraz wspomagania trawienia.

5. Danie główne

Pieczone mięso, ryba, stek. We Francji wegetarianizm i weganizm nie są tak popularne jak w Polsce. Trochę się to zmienia jednak osoby, unikające mięsa muszą liczyć się z mocno ograniczonym wyborem. Tradycyjne dania to np. pieczony kłapon i bœuf bourguignon.

6. Ser

Po głównym daniu można zasmakować słynnych francuskich serów. Czasami jest to jeden ser, czasami jest to zestaw kilku różnych serów.  Warto spróbować. Moje ulubione to Cantal i Saint-Félicien.

7. Deser

Większość osób zdecyduje się albo na słodki deser albo na ser. Jeśli jednak jesteście na kolacji weselnej lub na wigilii na pewno na stole pojawią się obie opcje.

8. Kawa

Zostanie zaserwowana po deserze. Chyba, że poprosicie wcześniej lub zamówicie café gourmand.

cafe gourmand

Café gourmand zwykle są to: mus czekoladowy, mini szarlotka, lody, crème brûlée oraz kawa. Na zdjęciu jednak jest zupełnie inna kombinacja – miniatury deserów oferowanych w restauracji, w której byliśmy oraz herbata (bo miałam na nią wtedy ochotę).

9. Digestif

Może pojawić się po kolacji. Pomoże w trawieniu po kilku godzinach przy stole. Zwykle jest to mocny alkohol.

10. Dodatki

Wino i pieczywo towarzyszą każdej kolacji. W restauracji za pieczywo nie płacimy ekstra, dlatego jeśli go nie otrzymaliście, a jesteście na typowej francuskiej kolacji to trzeba się upomnieć. Słyszałam nawet o przypadkach osób jedzących makarony z bagietką, ale nawet Francuzi wtedy złapią się za głowę. Kilka słów o najlepszej bagietce TU.

Wino, jest ważne i pite niemal jak woda lub herbata w Polsce. Jak je wybrać? Tego jeszcze nie wiem –  francuskie wino to długa historia.

 

ps. Wiecie, że jeśli takie menu jest częścią wigilijnego lunchu (bo we Francji nie czekamy na pierwszą gwiazdkę tylko zaczynamy zgodnie ze zwyczajem ok. 12:00), to kiedy skończymy o 17:00 może okazać się że zaraz rozpocznie się planowanie kolacji!

Jakie są wasze doświadczenia z Francuską kuchnią?

O wigilijnych zwyczajach napiszę już wkrótce, a jeśli jeszcze nie wiecie jak wybrać restauracje w Francji to zapraszam TU.

 

 

Polecane dla Ciebie