Mieszanka kultur
Paryż to miasto, które jak magnes setek lat przyciąga do siebie ludzi. Wraz z globalizacją przybywają tu osoby z coraz dalszych zakątków świata. Pomimo mieszkania we Francji osoby te zachowują w mniejszym lub większym stopniu swoje zwyczaje i swoją religię. Tak samo jest z hindusami mieszkającymi we Francji.
Największa hinduistyczna świątynia we Francji
W 18 dzielnicy Paryża znajduje się największa we Francji świątynia hinduistyczna, z której co roku na przełomie sierpnia i września rusza parada z okazji hinduistycznego święta Ganeśćaturthi (ang. Ganesh Chaturthi).
Pondicherry
Liczną mniejszość hinduską Francja zawdzięcza między innymi swojej posiadanej do 1954 kolonii – Pondicherry. Po odzyskaniu przez to miasto niepodległości osoby, które miały związek francuzami mogły ubiegać się o Francuski paszport i przenieść do Francji. Poza tym wiele osób pochodzi z Tamil Nadu.
Ganeśćaturthi
Ganeśćaturthi to hinduistyczne święto ku czci boga Ganeśa, związane z narodzinami boga z głową słonia. Co roku na przełomie lipca i sierpnia na całym świecie odbywają się parady ku czci tego wydarzenia. Paryska parada choć skromniejsza od tej w Bombaju nadal przyciągnęła nas ze względu na chęć poznania choć trochę lepiej tej bogatej kultury i zobaczenia tej pięknej i kolorowej parady.
Parada
Parada odbyła się w 18 dzielnicy w okolicach La Chapelle. Uczestnicy mogli otrzymać błogosławieństwo oraz złożyć dary. Na czele parady był prowadzony pomnik Ganesh, a za nim szli tancerze z łukami z pawimi piórami (kavadi), bębniarze oraz odbywały się błogosławieństwa oraz kobiety z płonącymi glinianymi naczyniami na głowie.
W trakcie procesji rozbijano kokosy, których skorupa symbolizuje iluzje świata, wnętrze karmę a woda kokosowa ludzkie ego.
Trasa procesji była przyozdobiona bambusowymi liśćmi, było wielu tancerzy oraz muzyków oraz rozdawano posiłki i napoje. Uroczystości trwały od godziny 9 rano do 15.
Poniżej dużo zdjęć z parady.
À bientôt!
https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/