Słony karmel – Francuski deser

Słony KARMEL FRANCUSKI DESERONY F

Francuski deser – Słony Karmel

Słony Kamel to pochodzący z Bretanii francuski przysmak wykorzystywany do wielu deserów. W tym regionie produkuje się z niego karmelki, które można porównać do polskich krówek (dużo bardziej klejące). Powszechnie jest on też wykorzystywany do francuskich crêpes, dodatek do gofrów lub lodów. Desery o smaku słony karmel podbijają podniebienia na terenie Francji i nie tylko.

Pochodzenie słonego karmelu

Słony karmel gdzie narodził się na malowniczym półwyspie Quiberon, 1946 roku lub wcześniej i na początku był popularny w regionie Morbihan.

Ogólnokrajową popularność zaczął zdobywać od lat 70 XX wieku za sprawą bretońskiego producenta czekolady i lodów Henri’ego Le Roux. Kiedy w 1977 roku przeprowadził się on do Paryża przygotowując się do otwarcia nowego sklepu poszukiwał produktu, który wyróżni jego zakład na tle konkurencji.

Podobno paryżanie szybko zakochali się w produkowanych przez niego orzechach laskowych w słonym karmelu. Od czasu swojego debiutu w tej małym paryskim zakłądzie słony karmel zyskiwał na popularności i dlatego dziś nieodłącznie kojarzy się z Bretanią i Francuskimi deserami.

Bretońskie karmelki uznane na świecie

W 1980 roku bretońskie karmelki uzyskały światowy rozgłos kiedy zdobyły nagrodę najlepszego cukierka na światowym salonie cukiernictwa. W 2000 roku Henri Le Roux stworzył najdłuższy cukierek świata. Mierzył on 567,85 metra i został podzielny na 24 tysiące karmelków.

Słony karmel dziś

Dziś słony karmel można spotkać pod wieloma postaciami: jako polewę, smarowidło czy lizaki. Jest dodatkiem do innych deserów, od kilku lat sukces odnoszą lody o jego smaku lub sam w sobie jest deserem.  Jedynym ograniczeniem w wykorzytsaniu tego słodkiego przysmaku jest wyobraźnia.

Przepis na słony karmel

Nie będę ukrywać, że nie jestem w posiadaniu tajemnego bretońskiego przepisu na słony karmel. Polecam Wam jednak przepis Sugarlady, która zna przpis na karmel i wie jak uniknąć katastrofy podczas jego przygotowania!

 

 

 

Najlepszy przepis na naleśniki crêpes oraz co to jest Chandeleur

Polecane dla Ciebie