Dlaczego Francuzi jedzą słone masło

slone maslo bretania

 Słone masło pochodzi z Bretanii

Podczas gdy w Polsce, króluje masło bez dodatku soli to najpopularniejszym, standardowym rodzajem masła we Francji jest masło słone!

Trzy rodzaje masła!

Dokładnie, w związku z tym na półkach we francuskich supermarketach można znaleźć aż trzy rodzaje masła.We francuskich sklepach można kupić masło słodkie (to samo, które kupujemy w Polsce), pół-słone oraz słone.

Przechowywanie masła

Masło towarzyszy człowiekowi od ponad 4500 lat. W średniowieczu masło było pokarmem biedoty wiejskiej w regionach gdzie była popularna hodowla krów. Kiedy nie istaniały jeszcze lodówki, aby masło zakonserwować i zapobiec jego jełczeniu dodawano do niego sól.

Popularyzacja masła

Na królewskie stoły słone masło dotarło pod koniec średniowiecza i to dzięki arystokracji zostało spopularyzowane w innych regionach kraju.

W poszukiwaniu nowych podatków

W XVII wieku król poszukiwał nowych funduszy do zasilenia swojej kasy i w związku z tym postanowił nałożyć na kraj nowy podatek – od soli tzw. gabelle. Dlatego, aby nie nadwyrężać domowych budżetów biedota musiała zrezygnować z soli, która w obliczu nowego podatku stała się luksusem. Naturalnie sól przestawała być normalnym składnikiem masła. Co ciekawe Bretania, nie była wtedy częścią Francji i oparła się nowemu podatkowi. Dzięki niezależności nie obowiązywał w niej podatek, a mieszkańcy tego regionu bez wpływu na domowy budżet mogli konserwować masło solą.

https://portdattache.bzh/histoire-du-beurre-fanatisme-beurre-sale/
Targ słonego masła w Dinan

Przyłączenie Bretanii do Francji

Bretania została przyłączona do Francji w 1532 roku 1532 roku kiedy podatek już istniał jednak nigdy nie została nim objęta.

Obecnie słone masło to przysmak kojarzący się z Bretanią i w lokalnym języku nazywa się Amman . Wielu uważa, że jest ono dużo lepsze od masła słodkiego, a sól wydobywa z niego unikalne aromaty oraz podkreśla wyjątkowy smak.

Podatek od soli został zniesiony we Francji w 1790 roku.

sklep ze słonym masłem

Rodzaje masła:

  • słodkie
  • pół-słone 0,5-3% soli
  • słone – powyżej 3% soli

Po raz pierwszy spróbowałam słonego masła we Francji, a wy? Słone masło zaczyna pojawiać się na polskich stołach czy nadal jest niszowym przysmakiem?

À bientôt!

Z Bretanii pochodzą również najlesze na świecie naleśniki czyli crêpes

Najlepszy przepis na naleśniki crêpes oraz co to jest Chandeleur

Z Francji można przwieźć słone masło oraz bardziej trwałe pamiątki:

Pamiątki z Francji

Polecane dla Ciebie