Macarons – francuski deser

Francuski deser Makaroniki Macarons

Zaskakująco niepopularny deser w naszym kraju. Nie ma nawet swojej polskiej strony w Wikipedii!

A szkoda bo makaroniki są jednym z najpiękniejszych i najwdzięczniejszych deserów  świata!maca

Faktem jest, że w cukierniach większych polskich miast widuje się makaroniki coraz częściej jednak nadal pozostają dość mało znane. Tej sytuacji upatruje dwie główne przyczyny. Po pierwsze cena – makaroniki nie są tanie za krążek, który jest ledwo na dwa kęsy słono zapłacimy, ok 5 złotych. Po drugie nie są łatwe do przyrządzenia i próba ich  domowego przygotowania może skończyć się depresją u rodzinnego cukiernika (ja poddałam się szybko).

macaro

Deser jest zrobiony z ubitych białek z migdałami i cukrem. Makaroniki są przekładane czekoladą, słonym masłem lub konfiturą. Słyszałam też o takich z fois gras…   Makaroniki wbrew powszechnej opinii się w piekarniku suszy, a nie piecze (jak bezy). Aby odnieść sukces podczas ich przygotowania potrzeba doświadczenia, cierpliwości oraz szczęścia. Najlepiej do ich przygotowania wykorzystać jak najświeższe jaja jednak mające co najmniej 24 godziny (ta porada eksperta i tak mnie nie uratowała). Nawet najlepsi cukiernicy często ponoszą klęskę podczas ich przyrządzania.

Kiedy jesteśmy w cukierni to jak rozpoznać te wykonane przez cukiernika od industrialnej produkcji? Ręcznie wykonane makaroniki nie są idealne. Jeśli dokładnie zaczniesz analizować ich kształt w cukierni powinny mieć nieco różne rozmiary. W końcu nikt nie jest na tyle idealny aby zrobić dziesiątki identycznych krążków.

Polecane dla Ciebie