Miejsca w Paryżu, których nie znajdziesz w przewodniku

Panorama Paryża Montmartre

Każde miasto ma swoje skarby i ciekawostki

Przychodzi nowoczesność, a nowe zwyczaje i wynalazki powodują iż starocia odchodzą do lamusa. Tak samo jest w Paryżu. Choć miasto jest pełne historii na każdym kroku to niektóre miejsca znikają. A to za sprawą postępu technologicznego, a to przez zmianę nawyków. Tych ciekawostek na temat Paryża nie znajdziecie w przewodniku.

Pojemniki na piasek

paryż pojemnik na piasek
Paryski pojemnik na piasek

Dziś, w niektórych miejscach można zobaczyć spore tablice z herbem Paryża. Są to pozostałości po porozstawianych kiedyś w mieście pojemnikach na piasek. Do czego służy piasek w mieście? Był przydatny kiedy w mieście czasem spadł śnieg i trzeba było usprawnić przejazd (taką informacje znalazłam w internecie, osobiście myśałam, że pojamniki były związane z prewencją antypożarową…).

Lokalizacja

– 48, avenue Gabriel, 75008
– 2, place de la Reine Astrid, 75008
– 39, avenue Trudaine, 75009

Armata w królewskich ogrodach

Jeśli będziesz w ogrodach Palais Royal poszukaj ukrytego zegara słonecznego w kształcie armaty. Jego mechanizm był zaprojektowany w taki sposób aby równo o godzinie 12 nastąpił wystrzał. Huk armaty w południe można było usłyszeć jeszcze w latach 90. 

zamek królewski paryż
Zegar słoneczny w Palais Royal w Paryżu. Dziś nadal możemy przeczytać na nim napis: Je ne compte que les heures heureuses  Czyli Liczę tylko szczęśliwe godziny.

Lokalizacja

Ogród Palais-Royal, 75001

Poziomy odniesienia

Kiedy budowano sieć kanalizacji w Paryżu pojawiły się żeliwne tabliczki, które pomagały oszacować poziom wody pod terenem i ułatwiały w budowanie kanalizacji i doprowadzanie wody.

Lokalizacja

Rue des Grands-Augustins, 75006

Pisuar pod chmurką

Kiedyś normą było oddawanie moczu w publicznych pisuarach, które nie bardzo zakrywały ich użytkowników. W przeszłości pisuary były powszechne i dziś są już troszkę zapomnianym reliktem przeszłości. Podobno powoli wracają do Paryża… Dlaczego? Niestety zamienienie pisuarów na wygodne toalety publiczne nie zmieniło nawyków kolejnych pokoleń Paryżan, którzy lubią oddać mocz w miejscu publicznym. Do dziś w Paryżu istnieje jedna lokalizacja, która pozwala beztrosko sikać w stylu retro.

Lokalizacja

Boulevard Arago, 75014

Zegary słoneczne

W mieście światła nadal jest wiele zegarów słonecznych. Choć dziś już nie wymierzają nam czasu to nadal dodają miastu uroku. Obecnie jest ich ponad sto, więc warto ich poszukać chodząc po ulicach Paryża.

Lokalizacja przykładowa

Rue de l’Abreuvoir, 75018

Karuzela zasilana siłą rąk

Francuzi kochają karuzele i znajdują się one wszędzie. W Paryżu jednak znajduje się jeszcze jedna, która działa nieprzerwanie od 1870 roku i nadal nie jest zasilana elektrycznie, a siłą ludzkich mięśni. Jak to działa? Dzieci siadają okrakiem na drewnianym koniku i dostają w rękę kij a następnie muszą zahaczać nim o umieszczone nad ich głowami koła, tak aby karuzela jechała.najstarsza karuzela w paryżu

Lokalizacja

Jardin du Ranelagh – 1, avenue Prudhon, 75016

Alarm przeciw pożarowy

Pod koniec XIX wieku w rożnych miejscach Paryża porozmieszczano czerwone skrzyneczki, dzięki którym gdy zauważono pożar można było w mgnieniu oka powiadomić o tym straż pożarną. Wystarczyło wybić małe okienko aby otworzyć skrzyneczkę i… chyba zadzwonić po straż pożarną, ale nie znalazłam informacji o tym jak działał ten mechanizm. Dziś został tylko jeden pamiątkowy alarm.

pożar w paryżu

Lokalizacja

7, rue de Sévigné, 75004

Oznakowanie straży pożarnej

Kiedyś przed Strażą Pożarną znajdowały się czerwone latarnie i nie chodzi tu o kolor ich żeliwnej obudowy, a czerwone szybki w których widniał napis straż pożarna. Miały one ułatwić znalezienie Straży Pożarnej. Dziś już raczej zanikły, ale jest jeszcze jedno miejsce gdzie takiej latarni możecie poszukać.

Lokalizacja

Square Violet, 75015

Wagi publiczne

W XIX wieku Paryżanie, a szczególnie Paryżanki zaczęły dbać o linię i pilnować wagi. Wtedy jeszcze nie była to sprawa wstydliwa i prywatna więc wagi były ogólnodostępne. Do dziś istnieje możliwość zważenia się na publicznej wadze!

waga w paryżu

Lokalizacja

Jardin du Luxembourg, 75006

Publiczne mierniki

Kiedyś miary były wyznaczane i znane dzięki publicznym miernikom, które rozwiewały wszelkie wątpliwości dotyczące rozmiarów. System miar był stopniowo ujednolicany od rewolucji francuskiej i aby rozpowszechnić nowe miary w Paryżu umieszczono 16 metrowe kamienne wyznaczniki.

Lokalizacja

Na elewacji Ministerstwa Sprawiedliwości  Place Vendôme, 75001
Pod arkadami przy wejściu do Senatu 36, rue de Vaugirard, 75006 (jedyna miara, która nadal znajduje się w swoim pierwotnym miejscu)

Publiczne fontanny z wodą pitną

Zauważyliście, że fontanny z wodą pitną, które znajdują się w mieście nie nawiązują ani do paryskiej, ani do francuskiej architektury. Zostały one zainstalowane w XIX wieku aby poprawić jakość wody pitnej w mieście jako część ogólnoświatowej inicjatywy brytyjskiego filantropa. Paryż może za to pochwalić się tym, że stał się jednym z pierwszych miast, które miało ogólnodostępne fontanny z wodą pitną.

fontanna z wodą pitnąparyż

Lokalizacje

Rue Jean-Anouil, 75013 (czerwona)
66, avenue d’Ivry, 75013 et au Parc des expositions, 75015 (czerwona)
Esplanade Pierre-Vidal-Naquet, 75013 (żółta)
Place Pierre-Riboulet, 75013 (niebieska)

rue Geoffroy-Saint-Hilaire, 75005 / skrzyżowanie z rue Cuvier

Mam nadzieję, że nie przerosła was liczba ciekawostek i ciekawych miejsc w Paryżu!!! Zobaczcie inne artykuły z miasta świateł w linku poniżej.

À bientôt! 

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

 

Polecane dla Ciebie