Mój ukochany Crème brûlée

deser creme brulee

Crème brûlée

Crème brûlée to krem z żółtek jaj, wanilii oraz skarmelizowanego brązowego cukru. Jest chyba najpopularniejszym francuskim deserem na świecie, który można znaleźć w większości francuskich jak i w wielu polskich restauracjach. Jest kojarzony z Francją, jednak jego pochodzenie nie jest pewne. Podobne desery istnieją w Katalonii – flan, oraz w Anglii – custard. Pewne jest to, że pierwszy raz został opisany w 1691 roku przez szefa kuchni François Massialot w książce Le cuisinier roïal et bourgeois (pl. Kuchnia królewska i burżuazji).

Crème brûlée

Nie jestem specjalistką w jego temacie, jednak w Polsce kilka razy spotkałam się tym deserem źle przyrządzonym. Jak rozpoznać dobrze zrobiony krem? Ja uwielbiam jak znajdują się w nim małe czarne kropeczki – to jest wanilia, oraz skorupce skarmelizowanego cukru, na wierzchu, którą trzeba rozbić łyżeczką. Czasami nie ma kropeczek, ponieważ szef kuchni dodał aromatu waniliowego, i to jest ok, jednak jeśli kremu nie pokrywa gruba dobrze utwardzona skorupka z cukru to znaczy, że szef kuchni się nie postarał.

Czasami możecie spotkać inne wariacje na temat tego deseru. Słyszałam o musie czekoladowym brûlée oraz o przystawce z foie gras przyrządzonej w sposób podobny do Crème brûlée. Nie miałam okazji ich spróbować jednak na pewno chętnie to zrobię jeśli będę miała okazję!

Polecane dla Ciebie