Wampir z Paryża

paryz cmentarz montparnasse wampir francja

Latem 1848 roku paryżanie drżeli z przerażenia. Na paryskich nekropoliach, a szczególnie na cmentarzu Montparnasse regularnie odnajdowane były zbezczeszczone zwłoki niedawno zmarłych i pochowanych młodych kobiet.

Nieludzkie czyny

Historie o nekrofilu, który bezcześci zwłoki dominują paryskie dyskusje. Zwyrodnialec nie ogranicza się do cmentarza Montparnasse, jednak to na nim jest najaktywniejszy. Posuwa się bardzo daleko. Bezcześci zwłoki, rozpruwa brzuchy swoich ofiar, a ich wnętrzności rozkłada wokół grobu, w którym wcześniej spoczywały. Jest nieuchwytny, a jego działania są nieludzkie. Przez miesiące pozostaje nieuchwytny.

paryz wampir cmentarz montparnasse francja
Rycina przedstawiająca wampira z cmentarza Montparnasse

Poszukiwania zwyrodnialca

Autor tych strasznych czynów szybko zostaje okrzyknięty Wampirem z Montparnasse. Liczne partole i wzmocniona ochrona cmentarza nie są w stanie go złapać. W związku z tym na wampira zostaje zostaje zastawiona pułapka. Wokół cmentarza Montparnasse rozciągnięty zostaje cienki drucik, który ma reagować na najlżejsze poruszenie. Jego aktywowanie uruchamia alarm, a strażnicy cmentarni wyposażeni w karabiny nie wachają się ich użyć.

Nekrofila udaje się złapać dopiero w nocy z 14 na 16 marca. Podczas ucieczki, wpada w zasadzkę i zostaje ciężko ranny. Udaje mu się zbiec i udaje się do wojskowego szpitala, w którym szybko zostaje aresztowany.

Kim jest wampir

Wampirem okazuje się mający nienaganną reputację sierżant armii- François Bertrand. Choć jego proces jest w centrum zainteresowania miasta, to sierżant zostaje skazany zaledwie na rok więzienia w zawiązku z zarzutem bezczeszczenia zwłok. Zarówno w XIX wieku jak i dziś we Francji nekrofilia nie jest czynem deliktowym, a bezczeszczenie zwłok obecnie podlega maksymalnie dwuletniej karze więzienia.

wampir francja ciekawostki paryz
Wizerunek François Bertrand, Wampira z Montparnasse opublikowany w tygodniku Detektyw.

Ten blog powstał po to aby opowiedzieć wam o Francji i Paryżu.  Po kilku latach w stolicy Francji opowiadam o tym co moim zdaniem Warto zobaczyć we Francji i Paryżu oraz jacy naprawdę są Francuzi. Poszukaj tego co interesuje Cię na blogu, lub zobacz spis artykułów (okienko poniżej)

À bientôt!

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Marianne – Kim jest kobieta, która stała się symbolem Republiki Francuskiej?

Polecane dla Ciebie