Co musisz zrobić w grudniu w Paryżu 2019

grudzien w paryzu

 

Grudzień to jeden z najmagiczniejszych miesięcy w roku. Piękne oświetlenie uliczne, atmosfera świąt i mróz szczypiący w nos. Jeśli jesteś w Paryżu w grudniu musisz zrobić te rzeczy!

Świąteczne ozdoby uliczne

Paryż tak jak i inne wielkie miasta przed świętami przybiera odświętną szatę, a na ulicach pojawiają się piękne dekoracje. Oficjalne zapalenie paryskich ulic miało miejsce pod koniec listopada. Wiele paryskich ulic urzeka romantycznym oświetleniem.

Poza Avenue des Champs-Élysées czyli polami Elizejskimi warto zajrzeć na : avenue Montaigne, place Vendôme, Bercy Village i Village Montmartre.

Świąteczne Jarmarki

W Paryżu co roku powstaje wiele Jarmarków świątecznych. Te największe rozstawiają się na cały grudzień, jednak ten miesiąc jest też pretekstem do mniejszych weekendowych jarmarków. Warto odwiedzić:

Jardin Tuileries czyli jarmark przed Luwrem. Są tam francuskie przysmaki oraz Diabelski Młyn, z którego rozciąga się piękny widok na miasto. Pełna lista jarmarków świątecznych znajduje się TUTAJ na oficjalnej stronie paryskiej informacji turystycznej.

Czego skosztować na Jarmarku: Grzane wino oraz ostrygi, które są typowym świątecznym daniem.

Jesli nie wiecie jak jeść ostrygi zobaczcie wpis, na którym opisałam wszytko co musicie wiedzieć przed pierwszą próbą! 

Ostrygi – wszystko co chcecie o nich wiedzieć ale nie ma kogo zapytać!

Ser

Jeśli odwiedzacie Paryż w Grudniu koniecznie trzeba wybrać się na typową serową kolacje. Choć dania na bazie topionego sera są typowo górskimi przysmakami to bez problemu można znaleźć je w stolicy kraju. Są idealne na zakończenie aktywnego mroźnego dnia.

Co można spróbować?

Raclette

ser typu raclette, topiony pod lampą lub w specjalnej maszynie (wersja domowa) serwowany na ziemniaczkach z szynką, korniszonami itd. Moje ulubione zimowe danie.

Tartiflette

ser zapiekany z ziemniakami i boczkiem

Fondue

czyli ser topiony w garnuszku. Zwykle wybiera się trzy sery: Beaufort, Emmental de Savoyard oraz abondance. We Francji bez problemu można kupić gotową mieszankę tych serów

Popularne paryskie Jarmarki: Jarmark w La Défense (jeden z największych w mieście), Jarmark pod ratuszem (Hôtel de Ville)

Świąteczne wystawy

Paryskie sklepy z okazji świąt prześcigają się w dekoracjach. Jedne z najbardziej znanych są w Galeriach znajdujących się przy Saint-Lazare czyli Printemps Galerie Lafayette (to w tej galerii co roku znajduje się słynna choinka wypełniająca całe atrium). Warto przemierzyć inne ulice handlowe aby zobaczyć witryny takich sklepów jak Louis Vouitton czy Chanel oraz BHV Marais. Ciekawe ozdoby są też w lewobrzeżnej galerii Le Bon Marche.

Illuminacje 

może nie świąteczne, ale zimowe i warte odwiedzenia!

Festiwal Świateł w Jardin des Plantes (Jak co roku od listopada do połowy stycznia te piękne ogrody są przyozdobione ogromnymi oświetlonymi rzeźbami egzotycznych zwierząt. https://www.jardindesplantesdeparis.fr/fr

Iluminacje w Zoo de Thoiry (27pażdziernika2019-8 marca2020) czyli 600 podświetlonych rzeźb zwierząt inspirowanych tradycją chińską, min 65 metrowy wąż! https://www.thoiry.net/acces

À bientôt!

https://kasiakos.com/co-zobaczyc-w-paryzu/

Polecane dla Ciebie