Paryskie katakumby

katakumby paryż francja

Katakumby w Paryżu

Kilometry podziemnych tuneli znajdujące się pod Paryżem a w nich szczątki nawet 6 milionów osób. Kości ułożone są w korytarze, w taki sposób aby przypominać kruchość ludzkiego życia. Czy możecie sobie wyobrazić bardziej tajemnicze miejsce w Paryżu?

Paryskie katakumby wzięły swoją nazwę od tych rzymskich, ale jak powstały ?

Powstanie katakumb w Paryżu

Podziemne tunele pod Paryżem istniały długo zanim znalazły się w nich ludzkie szczątki. Kopalnie już od czasów rzymskich były źródłem kamienia wapiennego, który wykorzystywano do budowy miasta. Przez stulecia odkrywkowe, od XIII wieku kopalnie przeniosły się pod ziemię. to z nich pochodzi kamień wykorzystany do budowy min. słynnej katedry Notre Dame czy Luwru. Tunele znajdują się pod obecnymi dzielnicami 5,6, 12, 13, 14 15, 16.

Niebezpieczne wypadki

Kopalnie zostały zapomniane, a miasto rosło i żyło swoim życiem. Od czasu do czasu jednak zapomniane korytarza przypominały o sobie , kiedy to zawalały się, a za nimi budynki na powierzchni ziemi budynki. Potrzeba zrobienia czegoś z tym problemem pojawiła się pod koniec 1774 roku. 17 grudnia  zawaliła się znaczna część ulicy Denfert w dzielnicy 14 . Niebezpieczeństwo kolejnych zawaleń i zaniepokojenie Paryżan doprowadziło to do utworzenia w 1774 roku Inspekcji generalnej  kamieniołomów (l’Inspection générale des Carrières), której głównym zadaniem była inwentaryzacja opuszczonych korytarzy oraz zabezpieczenie tych, które groziły zawaleniem. To wtedy stworzono plany i zinwentaryzowano podziemne tunele.

katakumby paryż francja
Stój, tutaj jest imperium zmarłych.
katakumby paryż francja
Nie polecam jeśli macie klaustrofobie.

katakumby paryż francja

Kości w podziemnych korytarzach pojawiły się dużo później – na przełomie XVIII i XIX wieku. W związku z coraz powszechniejszymi epidemiami i zanieczyszczeniem wokół cmentarzy została podjęta decyzja o przeniesieniu szczątek do podmiejskich tuneli i w ten sposób oddalenia ich od skupisk ludzkich. Pierwszym cmentarzem , z którego 1785 roku przeniesiono szczątki był znajdujący się w okolicy Les Halles Cmentarz Niewiniątek. Początkowo prace przebiegały w sposób chaotyczny i kości były wrzucane do szybów bez ładu.

Fascynująca śmierć

Od swojego powstania katakumby budziły zainteresowanie. Tajemnicze, przerażające tunele stały się miejscem wizyt już w 1787 roku, pierwsze oficjalne wycieczki zaczęto oprowadzać w 1806 roku, wtedy jednak była to tylko rozrywka dla ówczesnych elit.

Obecnie jak i w 1806 roku przejście katakumbami to niemal 2 kilometrowy spacer korytarzem, które znajdują się 20 metrów pod ziemią. Panuje w nich stała temperatura 14 stopni Celsjusza.

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Katakuby poznacie dalsze losy katakumb i bardziej szczegółową historię. Jak wyglądały w nich pierwsze wizyty, lub dowiecie o nielegalnych eksploatacjach katakumb.

Polecam do wzięcia audioguidów, które są wyjątkowo dobrze przygotowane i zawierają dużo ciekawych informacji.

Wizyta:

Aby odwiedzić katakumby należy przyjść wcześnie rano i stanąć w kolejce. Jeśli pojawicie się odpowiednio wcześnie i macie szczęście to będziecie czekać 1,5-2 godziny. Dla tych, którzy czekać nie chcą jest rozwiązanie: droższy bilet do bezpośredniego wejścia. Są dwa rodzaje kupiony w internecie na wizytę o konkretnej godzinie lub w pobliskim kiosku bez ograniczenia czasowego (nie wiem gdzie jest ten kiosk).

Bilet:

normalny: 13 eur

bez kolejki (z audiobookiem): 27 eur TU

audiobook: 5 eur

za darmo poniżej 18 lat.

zniżka dla osób poniżej 26 roku życia po okazaniu dokumentu

Polecane dla Ciebie