Narty we Francji

narty we francji

Narty we Francji – gdzie jechać

Narty we Francji to świetny pomysł. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście Alpy i to na nich skupię się w tym artykule. Warto jednak wiedzieć, że we Francji można wybrać się na narty również min. w Pireneje czy Masyw Centralny.

Jednak legendarne i najpiękniejsze destynacje narciarskie znajdują się w Alpach. To tutaj obok siebie są trasy na olimpijskim poziomie i trasy dla początkujących. Po nartach można odpoczywać w urokliwych miasteczkach oraz rozkoszować się słynnymi Francuskimi zimowymi przysmakami: fondue i raclette.

Trzy doliny

Les Trois Vallées czyli Trzy Doliny to połączone ze sobą doliny ośrodków narciarskich, które tworzą największą na świecie stacje narciarską. W trzech dolinach na 10 szczytach znajduje się w sumie 600km tras zjazdowych, a najwyższa jest na wysokości 2500 m npm. W skład kompleksu narciarskiego wchodzi pięć wiosek, a trasy idealnie nadają się dla narciarzy na wszystkich poziomach zaawansowania. Jedna czwarta tras jest przeznaczona dla początkujących narciarzy.

Największym i najbardziej znanym z ośrodków jest Courchevel z 60 wyciągami, dostępem do 150 kilometrów tras zjazdowych. Courchevel słynie z eleganckiej atmosfery i ekskluzywnych domków, pięciogwiazdkowych i luksusowych hoteli butikowych oraz restauracji z gwiazdkami Michelin (siedem restauracji zdobyło tu gwiazdki).

Strona internetowa: www.courchevel.com

Les Arcs i La Plagne

Paradaski to trzeci największy we Francji kurort narciarski. Obejmuje połączone ze sobą ośrodki narciarkskie w dolinie Tarentaise La Plagne i sąsiadujące z nią ośrodki Les Arcs i Peisey-Vallandry. Znajduje się tu 425 kilometrów tras narciarskich położonych na wysokości od 1200 do 3226 m npm.

La Plagne to przede wszystkim ośrodek dla średniozaawansowanych i początkujących narciarzy i jest idealnym miejscem na narty dla rodzin. Noclegu można poszukiwać aż w 11 miejscowościach. Z kolei Les Arcs jest rajem dla doświadczonych narciarzy. Znajdą oni tutaj długie, czarne trasy i tereny off roads. Nad dolinami góruje lodowiec Bellecôte, pełen stromych i wymagających tras.

Strona internetowa: https://www.la-plagne.com/en

Alpe d’Huez

Alpe d’Huez Grand Domaine to sześć połączonych ze sobą ośrodków i 249 km tras o różnych poziomach trudności: 41 oznaczonych jako zielone, 34 niebieskie, 40 czerwonych i 16 czarnych. Dodatkowo znajdują się tutaj dwa snowparki, park do boardercrossu i halfpipe.

W sumie 84 wyciągi łączą sześć podstawowych wiosek z o maksymalnej wysokości 3330 metrów. i Pic Blanc, z którego rozciąga się panorama obejmująca Mont Blanc. To  w tym kurorcie znajduje się najdłuższa trasa narciarska w Europie: 16-kilometrowa La Sarenne, poza tym trudna.

Ciekawą wioską jest rustykalna Vaujany, które z wioską Alpe d’Huez łączy kolejka krzesełkowa. Z kolei Alpe d’Huez jest popularna wśród rodzin ze względu na szereg udogodnień i zakwaterowanie na każdą kieszeń.

Strona internetowa: https://www.alpedhueznet.com/ski-area/

Les Deux Alpes

Ten ośrodek narciarski oferuje coś rzadko spotykanego w innych miejscach: dużo łagodniejszych tras z połozoych na wysokim poziomie. Tutaj odnajdą się również średnio zaawansowani i zaawansowani narciarze. Niezwykły kształt góry sprawia, że ​​trudniejsze szlaki znajdują się na niższych zboczach.

Les Deux Alpes czyli dwie Alpy to jeden z największych lodowców narciarskich w Europie, który pozwala na całoroczną jazdę na nartach. Ośrodek jest znany z letnich obozów narciarskich i narciarstwa na lodowcu, nie tylko dla ekspertów, ale dla wszystkich poziomów umiejętności.

Oficjalna strona: https://www.les2alpes.com/en

Francuskie resorty narciarskie

Więcej miejsc? Gdzie jechać na narty we Francji można dowiedzieć się również na stronie internetowej: https://en.france-montagnes.com/

Mam nadzieję, że ten wpis choć troszkę pomógł w rozpoczęciu planowania wakacji na nartach we Francji!

 

Polecane dla Ciebie