Festiwal Burgundzkiego wina – relacja

święto wina

Jak zwykle we Francji pijemy wino. Bycie na drugim miejscu światowych producentów wina i na pierwszym miejscy wśród konsumentów, zobowiązuje francuzów do działań! Co roku organizowanych jest ogromna ilość targów i festiwali wina. I choć najsłynniejsze z nich (w Polsce) to Beaujolais nouveau, inne są nie mniej interesujące i nie mniej smaczne (w najbliższe Beaujolais wytłumaczę się z tego zdania, a wy poczytacie więcej o nim). W ostatni weekend udaliśmy się do Burgundii aby skosztować win z okazji Saint-Vincent, czyli świętego Wincenta.

Saint-Vincent czyli co?

27-28 stycznia burgundzkiej wsi Prissé odbył się coroczny festiwal wina. Jest to jedno z głównych wydarzeń związanych z winem w tym regionie, a jego gospodarzem co roku jest inna burgundzka miejscowość. Co roku gospodarze prezentują wina z regionu, tak aby okoliczni producenci wina, mieszkańcy Burgundii oraz turyści mogli poznać smak regionu, który jest gospodarzem. Nazwa festiwalu podchodzi od św. Wincenta, który jest patronem producentów wina.

Tradycja tego festiwalu sięga 22 stycznia 1938, kiedy to odbył się on po raz pierwszy. Po przerwie w z powodu II Wojny Światowej, od 1947 roku nieprzerwanie, co roku gromadzi coraz większe tłumy. Pod koniec stycznia czczone są winorośl wino oraz jego producenci. Z roku na rok coraz popularniejszy. W ostatnich latach przyciągał corocznie ok. 100 000 osób na przełomie dwóch dni.

Prissé znane jest ze swoich białych win ze szczepu Chardoney.

Atrakcje

Święto rozpoczyna się od procesji oraz mszy a następnie otwierane są stoiska z winem. Festiwal jest pełen radości i angażują całą miejscowość. Mieszkańcy dekorują swoje domy, otwierają swoje podwórka lub pokazują swoje stare samochody czy lokalne rękodzieło. Otwieranych jest też kilka tymczasowych restauracji. W tym roku podczas Saint-Vincent, królowało białe wino, dlatego, że akurat ten region słynie z Chardoney.  W związku z tym serwowano współgrające z nim przekąski np. ślimaki oraz ostrygi. Poza tym w mieście została ustawiona scena, na której odbył się koncert, a kilka lokalnych orkiestr dętych przemierzało miasto umilając czas swoją muzyką oraz od czasu do czasu stając do walki między sobą podczas muzycznych bitw.

Kilka słów o winie i Prissé

Prissé znajduje się w Mâconnais, a wino  z tego regionu posiada utworzoną w 1971 roku apelację (l’AOC) Saint-Véran. Wino rośnie w klimacie pół kontynentalnym,  w regionie gdzie winnice są dobrze nasłonecznione a gliniasto-wapienne gleby są idealne do uprawy Chardoney. Poza Prissé w Mâconnais znajduje się jeszcze siedem gmin.

  • Jeden szczep: Chardoney
  • 723 hektary uprawiane w 2015 roku
  • Ponad 43 000 hektolitry wina rocznie
  • 7 gmin
  • 200 winnic
  • 100 kooperatorów

Polecane dla Ciebie