Paryż z góry, czyli na co się wdrapać część 1.

Paryż z góry, czyli na co się wdrapać część 1.

Zasada im wyżej tym lepiej w wielu miastach powtarzana jest jak mantra. W ostatnich latach również w Polsce buduje się do góry, świetnym przykładem jest Warszawski Manhattan (czy już tak mówimy?).

W Paryżu z wysokością jest jednak odwrotnie i jak ktoś buduje za wysoko to pojawiają się kontrowersje. Kiedy w 1973 roku do użytku została oddana Tour Montparnasse wielu Paryżan na nią się skarżyło. I nie trudno się dziwić. Budynek do tego stopnia wpłynął na miasto, że w 1977 roku wprowadzono zakaz budowania powyżej 37 metrów. Od 2010 roku przepisy zostały już zmodyfikowane i deweloperzy mają większe możliwości choć nadal są pod obserwacją. Paryska dzielnica biurowa to La Defence i znajduje się poza granicami miasta. Tam przepisy są mniej restrykcyjne.

Nawet niska zabudowa daje możliwość wdrapania się na tarasy widokowe. Poniżej część pierwsza dotycząca moich wycieczek po dachach i szczytach Paryża. ps. część druga pojawi się jak zrobię ich więcej w nieokreślonej przyszłości.

  1. Wieża Eiffla – symbol Paryża i Francji. Każdy wie jak wygląda ani gdzie jest.

Informacje praktyczne: Polecam zakup biletów online TU. Są one dostępne w limitowanej ilości z trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli nie uda wam się kupić ich online, a bardzo chcecie wejść na wieżę musicie wybrać się pod nią rano i swoje odstać. Dla tych, którzy nie muszą wjechać na górę i mają silne nogi polecam aby wybrali się do kasy biletowej, która sprzedaje bilety na schody, które prowadzą na 2 piętro. Widok jest również spektakularny, a wchodząc po schodkach można zrozumieć jakie wrażenie musiała robić wieża w 1900 roku skoro budzi zdumienie również dziś.

Nie polecam osobom z lękiem przestrzeni.

IMG_0791

 

IMG_0796

IMG_0800

2. Bazylika Sacré-Cœur

Informacje Praktyczne: Z lewej strony bazyliki znajduje się wejście na kopułę. Aby się tam dostać trzeba pokonać 300 stopni do góry a następnie w taki sam sposób zejść. Widok jest naprawdę piękny.

Nie mam klaustrofobii jednak korytarzyk prowadzący na taras widokowy jest dość wąski i przytłaczający. Miejcie to na uwadze decydując się na wejście na górę.

img_9543

3. Łuk Triumfalny

IMG_9556
Ja i mama przed łukiem. Zdjęcia ze szczytu zaginęły w bliżej niejasnych okolicznościach.

Informacje Praktyczne: Nie każdy o tym wie a na Łuk Triumfalny można wejść. Za wizytą na górze przemawia kilka kwestii: krótkie kolejki czyli krótki czas oczekiwania, darmowe wejście poniżej 26 roku i widok. Moim zdaniem z Łuku rozciąga się cudowny widok na Paryż. W słoneczny dzień bez problemu można dostrzec Arc de Triomphe du Carrousel, czyli Łuk znajdujący się przed Luwrem oraz Wielki Łuk w La Defense.

Łuk Triumfalny znajduje się w samym środku tzw. gwiazdy l’Étoile (poprzednia nazwa placu). Z góry idealnie widać główne arterie miasta, które są podstawą paryskiej architektury i planu urbanistycznego. Polecam przeczytać TU o wielkiej XIX wiecznej przebudowie Paryża.