Średniowieczny Festiwal we Francji

Ja w stroju księżniczki oraz Pan z psem.

W drugi weekend września odwiedziłam Crémieu (miasteczko rodzinne mojego męża) i udałam się na Festiwal Średniowieczny. Nie wiedziałam do końca czego się spodziewać poza dużą ilością średniowiecza. Okazało się, że taki festiwal to świetny czas na spędzenie weekendu w gronie rodziny i przyjaciół oraz możliwość zobaczenia niesamowitych artystów!

Stoisko festiwalowego jarmarku

Kilka słów o festiwalach średniowiecznych we Francji

Festiwali średniowiecznych we Francji jest co roku niesamowita ilość. Jest bardzo wiele miejscowości, które ma jeszcze używane i zadbane średniowieczne budynki decyduje się zorganizować takie wydarzenie. Promują one w ten sposób turystykę i wspierają lokalnych przedsiębiorców. Imponującą listę festiwali, których nie sposób zliczyć znajdziecie tu: http://www.adagionline.com/calendrier.asp

Jak wygląda taki festiwal?

Każdy festiwal średniowieczny nie powstał by bez wolontariuszy i to oni są sercem całego przedsięwzięcia. To oni już na rok wcześniej, czyli zaraz po zakończeniu festiwalu zaczynają zgłaszać swoją chęć wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu. Każdy ma przydzielone zadanie: są osoby odpowiedzialne za szycie kostiumów, dekoracje, zarządzanie ucztą, gotowanie czy zorganizowanie i przeprowadzenie parady.

Połykacz ognia na festiwalu średniowiecznym
Połykacz ognia
Uliczni artyści na festiwalu średniowiecznym we Francji
Artyści na festiwalu są w każdym wieku od dzieciaków do starszych osób

Atrakcje z festiwalu:

 • Dwie parady (sobota, niedziela). Biorą w niej udział przebrani wolontariusze, artyści oraz fani średniowiecza, którzy na tę okazję przybywają w swoich strojach z różnych zakątków Francji
 • Miasteczko średniowieczne z walkami rycerskimi
 • Muzykanci, tancerze, akrobatci i żonglerze
 • Połykacze ognia
 • Miasteczko dla dzieci
 • Świeże wypieki inspirowane średniowieczną kuchnią
 • Trędowaci
 • Spektakl psów pasterskich i zwierząt
 • Średniowieczni rzemieślnicy
 • Trupy teatralne
 • Stoiska jarmarczne z wyrobami inspirowanymi średniowieczem i naturalnymi

"<yoastmark

Muzycy na Festiwalu Średniowiecznym we Francji

Mieszkańcy Cremieu też przebierali się
Wolontariusze na Festiwalu Średniowiecznym również mają stroje z epoki

"<yoastmark

Stołówka: w Crémieu poza restauracjami, które w tym czasie obsługują gości i nie sposób się do nich dostać bez rezerwacji na jednym z placów jest organizowana kuchnia polowa serwująca mięsiwa oraz naleśniki na słodko i słono, a do tego wino lub piwo

"<yoastmark

"<yoastmark

Muzycy na Festiwalu Średniowiecznym we Francji
Festiwal Średniowieczny

Wieczorem można udać się na ucztę, podczas której poza wyśmienitymi daniami lokalnymi występują wszyscy artyści zaproszeni (zatrudnieni) na festiwal. Bilet na kolacje trzeba zakupić odpowiednio wcześniej.

Wejście na sam festiwal jest darmowe. Jeśli nie macie kostiumu to możecie sobie go skombinować lub przyjść po cywilnemu.

Strona internetowa festiwalu: https://www.medievalescremieu.com/

Jeśli podobają Wam się festiwale Francuskie to inny pomysł to Festiwal wina. Jeden już opisałam niże a link do tej relacji jest poniżej wpisu.

À bientôt!

Festiwal Burgundzkiego wina – relacja

https://kasiakos.com/artykuly/

Polecane dla Ciebie